Tento týden se biatlonové klání přesouvá mimo evropský kontinent, konkrétně do Kanady. Většina závodníků a závodnic se po příletu snaží srovnat s místními teplotami, které se v těchto dnech pohybují kolem -30°C. V Canmore vše ve čtvrtek odstartují vytrvalostní závody, teprve druhé v sezoně. O víkendu je doplní štafety a závody s hromadným startem. Kdo bude po závodech v Itálii patřit mezi favority a favoritky v Kanadě?
Středisko Canmore Nordic Centre není pro závody Světového poháru využíváno příliš často. Naposledy se zde jelo v sezoně 2015/16, a to po dlouhých 22 letech. Tehdy se jely sprinty, hromadné starty, smíšené štafety a závody smíšených dvojic. Stejně jako italská Anterselva se i tento areál může pochlubit krásnou přírodou, ale i zrádnou nadmořskou výškou (1420 m).
Foto: Střelnice v Canmore (Autor: Petr Slavík)
Johannes Bø zažije kanadskou premiéru, někteří obhájci medailí chybí
Není žádným překvapením, že vedoucí muž celkového hodnocení, Johannes Thingnes Bø, přijíždí jako favorit i do Canmore. V Itálii předvedl fantastickou běžeckou formu. Podle svých slov má stále dost sil i na první zámořskou zastávku, kde bude navíc závodit poprvé. První vytrvalostní závod v Pokljuce se Norovi nevydařil podle představ, dojel 7. A i když se hned po dalším závodě oblékl do žlutého, výsledek z Pokljuky bude chtít určitě vylepšit.
I při absenci Martina Fourcada budou mezi jeho největší soupeře patřit Francouzi. Na dvě medaile v Anterselvě dosáhl Antonin Guigonnat. I on si v Kanadě odbude premiéru. Naopak Quentin Fillon Maillet, který Bøho v Itálii připravil o zlatý hattrick, už v tomto středisku závodil, dokonce s medailovým výsledkem:
- Quentin Fillon Maillet je jedním z biatlonistů, kteří budou v Canmore obhajovat medaili ze sezony 2015/16. Francouz konkrétně bronz z hromadného startu. Zvítězil Dominik Windisch, stříbrný byl Benedikt Doll. Všichni tři odletěli do Canmore i letos.
- Naopak medailisty z posledního kanadského sprintu neuvidíme vůbec. Pauzu před Mistrovstvím světa ohlásil tehdejší vítěz Martin Fourcade, zatím se nevrací ani bronzový Simon Schempp. Druhé místo vybojoval Anton Šipulin, který v prosinci ukončil kariéru.
- Skvělé výsledky tu v roce 2016 zaznamenali biatlonisté z Rakouska. Ve sprintu se na malé pódium probojovali Julian Eberhard (4.), Dominik Landertinger (5.) a Simon Eder (6.). Landertinger ještě přidal 4. místo i v hromadném startu, Eder pak stříbro v závodu smíšených dvojic.
Foto: Johannes Thingnes Bø slaví druhý italský triumf (Autor: Petr Slavík)
Favoritek mezi ženami je více, nejlepší bilanci má Wiererová
Zatímco v mužských závodech si 9 medailí odvezlo jen 5 závodníků, ženských medailistek bylo o něco více. Na nejvyšším stupínku se biatlonistky střídají, ve žlutém ale stále zůstává Dorothea Wiererová. Na výhru čekala od Hochfilzenu, dočkala se v domácím prostředí, kde triumfovala ve stíhacím závodě. Navýšila tak svůj náskok na krajanku Lisu Vittozziovou, které se v Anterselvě dařilo méně.
Do Kanady odjíždí jako velké favoritky i další závodnice. Stabilní formu podtrhla třetím a desátým místem Marte Olsbuová Røiselandová, která poskočila na třetí místo celkového hodnocení. Svou formu ze začátku sezony v Itálii našla i Kaisa Mäkäräinenová. Finka si v Itálii dojela pro stříbro a dvě umístění v první desítce. Nejúspěšnějšími závodnicemi ale byly Laura Dahlmeierová a Markéta Davidová – obě si odvezly dvě zlata a dvě stříbra. V červeném dresu do závodu na 15 kilometrů nastoupí Julija Džimová. První vytrvalostní závod vyhrála, od té doby se jí už nedařilo, nejlépe byla 20.
- Nejlepší výsledky z Kanady 2016 má Dorothea Wiererová. Ve sprintu byla třetí, v hromadném startu brala zlato.
- Kromě ní už medaili obhajuje jen jedna aktivní biatlonistka, Olena Pidhrušná, která zvítězila ve sprintu. Tato Ukrajinka je letos za očekáváním, v celkovém hodnocení jí patří až 34. místo.
- Třetí nejlepší bilanci tu má Kaisa Mäkäräinenová. Na medaili nedosáhla, ve sprintu ale dojela desátá, v hromadném startu i se 4 trestnými koly byla čtvrtá.
- Nejlepší Němkou tu v roce 2016 nebyla Laura Dahlmeierová (16., 7.). Lepší výsledky měly Franziska Preußová (6. ve sprintu) a Franziska Hildebrandová (5. v hromadném startu).
Foto: Dorothea Wiererová se raduje z domácího vítězství (Autor: Petr Slavík)
Štafety: Jak ovlivní výsledky chybějící velká jména?
Poslední štafetu mužů opanovali Norové. Vítězství přidali k druhému místu z Hochfilzenu, o 10 bodů vedou celkové hodnocení. Je otázkou, jak s jejich úspěchy zamíchá absence Tarjeiho Bøho. V oslabené sestavě odjíždí do Kanady i druzí Rusové, z A týmu budou k dispozici pouze Alexandr Loginov a Jevgenij Garaničev. Švédské štafetě bude chybět Sebastian Sammuelson. Naopak Němci si letos pro stříbro dojeli bez Simona Schemppa i Erika Lessera. Druhý jmenovaný už v Kanadě bude, stejně jako Arnd Peiffer nebo Benedikt Doll. Velkými favority budou i bez Martina Fourcada Francouzi (v první desítce figurují Simon Destieux, Quentin Fillon Maillet a Antonin Guionnat, štafetu tradičně jezdí i Emilien Jacquelin). Poslední štafetou, která si v této sezoně dojela pro medaili, je Rakousko. I to se bude moci spolehnout na vynikající závodníky (Simon Eder, Julian Eberhard, Dominik Landertinger).
Hodnocení ženských štafet vedou Francouzky. Druhé Rusky ztrácejí jen 5 bodů, do Kanady ale necestuje Jekatěrina Jurlovová Perchtová, která tradičně finišuje. Naopak třetí Německo má k dispozici Lauru Dahlmeierovou, Franzisku Preußovou či Vanessu Hinzovou. Na dobré výsledky mohou pomýšlet čtvrté Norky, kterým nebude chybět Marte Olsbuová Røiselandová, Tiril Eckhoffová nebo Ingrid Landmark Tandrevoldová. Bez Hanny Öbergové, Linn Perssonové i Mony Brorssonové se musí obejít švédská štafeta. Otazník zůstává u italských žen. Ty první štafetu vyhrály, v dalších ale šetřily Wiererovou a Vittozziovou a výsledkem byl vždy propad mimo první desítku.
Foto: Norská štafeta (Autor: Jaroslav Svoboda)
Češi: Může Markéta Davidová zopakovat medaile z Itálie i Slovinska?
Největší českou nadějí je v této sezoně Markéta Davidová. Ta v Anterselvě prožila týden snů. Ve sprintu na ni nestačil nikdo a Markéta mohla slavit první vítězství ve Světovém poháru. Pak přidala ještě stříbro z hromadného startu. Pro první individuální medaili si ale dojela už v Pokljuce – bronz z vytrvalostního závodu. Zatímco její juniorské soupeřky závodily na Mistrovství světa juniorů i letos, Davidová už je konkurencí pro ty největší hvězdy ve Světovém poháru. A právem bude při své premiéře v Canmore patřit mezi favoritky.
Davidová slavila své největší úspěchy, ostatním českým biatlonistkám se v Itálii nedařilo. Body ze sprintu nevyjela ani jedna ze zbylého kvarteta, tři alespoň postoupily do stíhacího závodu. Ani tam ale nezaznamenaly velký posun. Veronika Vítková a Eva Puskarčíková dojely znovu na nebodovaných pozicích, alespoň čtyři body za 37. místo získala Lucie Charvátová.
Z mužů v Itálii potěšil svým nejlepším výsledkem v sezoně Tomáš Krupčík (18.), svůj nejlepší sprint a stíhací závod zajel i Michal Krčmář (13., 12.). Naopak Ondřeji Moravcovi se nedařilo, na dobrou formu z IBU Cupu po návratu nenavázal Adam Václavík.
Jedinou Češkou, která do zámoří neodletěla, je Jessica Jislová. Ve štafetě tak opět dostane příležitost Lucie Charvátová. I u mužů nastávají změny. Zůstává Michal Krčmář, Tomáš Krupčík a Adam Václavík. Ondřej Moravec zámoří vynechá (psali jsme zde), po zranění se z IBU Cupu naopak vrací Michal Šlesingr.
A jaké byly české výsledky v Kanadě 2016?
- Nejlepším výsledkem je bronz Gabriely Koukalové ze sprintu.
- Veronika Vítková zde ve stejném závodě dojela 15. Jde zároveň o nejlepší umístění aktivních Češek. Body si pak připsala už jen Jessica Jislová (34.).
- U mužů patří nejvyšší příčka Ondřeji Moravcovi – 9. v hromadném startu.
- Michal Šlesingr dojel 14. ve sprintu, pak ale poslední (30.) v hromadném startu.
- Nejlepším výsledkem Michala Krčmáře je 25. místo z hromadného startu, ve sprintu s jednou chybou skončil 37.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Česká nominace pro Světový pohár v Canmore
Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Michal Šlesingr, Adam Václavík
Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková
Program
Program SP v Canmore | ||
---|---|---|
7. 2. | 18:00 | Vytrvalostní závod mužů |
7. 2. | 22:10 | Vytrvalostní závod žen |
9. 2. | 20:30 | Štafeta mužů |
9. 2. | 22:45 | Štafeta žen |
10. 2. | 19:00 | Hromadný start mužů |
10. 2. | 22:00 | Hromadný start žen |
Hlavní foto: Canmore (Autor: Petr Slavík)
Je znám nějaký relevantní důvod neúčasti Jislové?
Štvrtecký měl – podle mého – také letět; oba aspoň jako rezerva do štafety a do Utahu.