Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Weroniky Nowakowské

5 nejlepších momentů kariéry Weroniky Nowakowské

Weronika Nowakowská

Díky dvěma medailím z mistrovství světa je jednou z nejúspěšnějších polských biatlonistek všech dob. Weronika Nowakowská se také zařadila mezi biatlonistky, které se dokázaly vrátit po narození dětí. Ve 32 letech ale usoudila, že se chce věnovat právě dvouletým dvoučatům. O jakých úspěších jim bude jednou maminka vyprávět?

1) Stříbrná loterie

Většina biatlonistek nemá na tento závod nejlepší vzpomínky. Sprint na Mistrovství světa v Kontiolahti 2015 výrazně ovlivnily větrné poryvy a sněžení. Na Nowakowskou se však usmálo štěstí.

V celém 105členném startovním poli byla jedinou bezchybnou biatlonistkou, za což byla odměněna stříbrem. Nestačila pouze na Marii Dorinovou Habertovou. Šlo o její první velkou medaili.

2) Druhá velká medaile

Na druhou velkou medaili nemusela Nowakowská dlouho čekat. V Kontiolahti navázala na stříbrný sprint a ve stíhacím závodě dojela třetí.

Mezi biatlonistkami byly tentkrát na startu velké rozdíly, do minuty se jich vešlo jen sedm. Mimochodem, tři z nich byly Polky. Weronika Nowakowská se díky velkému náskoku udržela na stupních vítězů i přesto, že třikrát minula.

3) Kousek od olympijské medaile

V roce 2010 si Weronika Nowakowská odbyla olympijskou premiéru a málem to byla premiéra medailová. Ve vytrvalostním závodě nakonec skončila pátá.

To by před závodem jistě brala, do bojů o medaile se s ní nepočítalo. Jenže po třech nulách byla blízko stříbrné medaili. Stačilo, aby trefila všech pět terčů i na závěrečné položce. Bohužel jednou zamířila mimo.

4) Bramborová štafeta

Nowakowská, Gwizdoń, Guziková a Hojniszová. Tyto čtyři dámy by se daly nazvat zlatou generací polského biatlonu, ale velkou medaili ve štafetě spolu nikdy nezískaly. Nejblíž k ní měly na Mistrovství světa v Oslu.

Na Nowakowskou tehdy zbyl třetí úsek. Vjížděla na něj jako čtvrtá a na předávku po dvou dobíjeních dorazila jako šestá. Polky za celý závod dobíjely jen sedmkrát a nakonec se vrátily na čtvrté místo. K bronzu jim scházelo 40 sekund.

5) Sedmá v Soči

Při své druhé olympijské účasti si chtěla Weronika Nowakowská vynahradit to, co se jí těsně nepovedlo před čtyřmi lety. Ani v Soči ale na medaili nedosáhla, byť k ní opět neměla daleko.

K zisku cenného kovu stačila maličkost – aby ve sprintu střílela čistě. Jenže chybovala už na první položce a skončila sedmá. K medaili jí po diskvalifikaci Olgy Viluchinové chyběly pouhé tři sekundy.

Foto: Weronika Nowakowská (Autor: Christian Bier/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *