Bude to pohádka i drama. I thriller s komediálními prvky. Hra o trůny se odehraje v kulisách švédského Östersundu. S víceméně známým obsazením, ale zatím neznámou dějovou linkou. Až z jednotlivých scénářů napsaných závodníky na tratích a střelnici vznikne konečné mistrovské dílo. Složené z konců i začátků, slziček radosti i bolesti. Budou hrdinové a poražení. A každý prožije ten svůj příběh. Které bude zajímavé sledovat?
Odcházení. Ten první příběh je domácí a zprostředkovaně závodní. Naposledy se na světovém šampionátu za dalekohled na střelnici postaví Wolfgang Pichler, lyžař z Ruhpoldingu, který se Švédskem spojil, s krátkou ruskou odbočkou, svůj čtvrtstoletí trvající trenérský život. Pod jeho dohledem rostly a vyrostly generace olympijských vítězů i světových šampiónů – Magdalena Forsbergová, Helena Ekholmová, Anna Carin Olofssonová-Zideková či Björn Ferry. Zacinká to teď na odchod do trenérského důchodu od mladičkých, přesto již olympijským zlatem ověnčených Švédů, čerstvých mistrů Evropy Hanny Öbergové, Mony Brorssonové nebo třeba Sebastiana Samuelssona?
Foto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)
Diagnóza: Šampión. Tento příběh začal nečekanou zápletkou. Vládce celých sezón přijede na mistrovství po dlouhých letech jako jedna velká neznámá. Tvář francouzského ostrostřelce Martina Fourcada před měsícem zmizela z biatlonového světa. Jako stále porážený oželel závody za velkou louží a trénoval a trénoval a trénoval. Ulehl s virózou a znovu trénoval. Vsadil všechno na jednu kartu – porazit ostatní borce právě na šampionátu. Poprvé na něm bojoval před deseti lety. A před osmi roky vyválčil první zlato z deseti. Což je nejvíc ze všech, kteří budou na startu. A moc chce i to poslední do jeho bohaté sbírky. To týmové. Se třemi ostatními mušketýry z elitní desítky Světového poháru má letos šanci. Dosáhne na kýžené zlato? A našel běžeckou pohodu? Potvrdí svou diagnózu? A ještě jeden moment – pokud se zadaří, vyfouknou Francouzi Johannesovi Bømu glóbus za mix štafety. V jediné disciplíně, kterou Nor nevede.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Václav Mudra)
Potomci lidí. Je jako z jiné planety. Je to Nor a jmenuje se Bø. Johannes Thingnes Bø. Nechytatelný stroj na medaile. A pokud mírně zadrhne, nastoupí jiní vikingové. Muž ve žlutém bude hlavním adeptem na poslech národní hymny. Ale… Minulé mistrovství pro favorizované seveřany zlaté nebylo, v medailovém pořadí národů jim patřilo až šesté místo. Norové budou po dvaceti letech bojovat bez spolehlivého sběratele cenných kovů Bjørndalena, ale s celou smečkou hladových severských vlčáků. Nezdá se, že by se historie měla opakovat. Přesto, život, a zvlášť ten sportovní, píše všelijaké příběhy. Bude to pohádka, nebo tragédie? Inspirují se Norové absolutní nadvládou jejich krajanů na lyžařském mistrovství světa?
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Věčně mladá. Ač se to nesluší, prozradíme věk pěti biatlonových veteránek. Proč vyprávět jejich příběhy? Protože mohou být jejich poslední. Finka Kaisa Mäkäräinenová poprvé okusila atmosféru MS před 14 lety, je jí 36 let a má jedno zlato (2011), jedno stříbro a čtyři bronzy. A chce další. Jekatěrina Jurlová–Perchtová je o dva roky mladší a je zářným příkladem šampiónky (2015), od které to absolutně nikdo nečekal. To od stejně staré trojnásobné olympijské vítězky Anastasie Kuzminové to čekal kdekdo, přesto zlato nemá. Všem třem se v této sezóně daří. U koho se to říct nedá, jsou dvě ženy v Kristových letech – Valj Semerenková, šampiónka z Kontiolahti 2015 a Susan Dunkleeová, stříbrná na posledním mistrovství. Obě se umí na vrcholy sezóny připravit. Jaké příběhy napíší (nebo dopíší) tyto zralé biatlonové dámy?
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)
Dobrý ročník. Konkrétně 1983. Sledujme dva 36leté doyeny mužského spektra. Michal Šlesingr atmosféru mistrovství ochutnal již před 16 lety a má (včetně týmové soutěže) kompletní sbírku světových medailí. Kvůli nemoci a úrazu toho letos moc neodzávodil a nenápadně naznačuje konec kariéry. Stejně starý Simon Eder je naopak na vrcholu formy, pátým mužem hodnocení a může žlutého Nora připravit o malý křišťálový glóbus ve vytrvalostním závodě. Medaile již má, zlatý lesk jim chybí. Překvapí veteráni mladší kolegy? Bjørndalen to uměl i ve výrazně vyšším věku…
Foto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)
Žena na válečné stezce. Bojuje hlavně se svým tělem. Vrcholné akce umí jako málokdo. A protože toho zatím v sezóně moc neodzávodila, bude mít jistě více sil než její kolegyně. Žena, které si jedinou zlatou medaili na posledním šampionátu dovolila vyfouknout Gabriela Koukalová. Laura Dahlmeierová se na mistrovství cíleně připravuje. Uspěje?
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)
Á propos: Bohemian Rhapsody. Svou knihu příběhů ve Švédsku začnou psát, pokud je trenéři do závodů postaví, dva naši benjamínci – Markéta Davidová a Jakub Štvrtecký. Sezónu se pokusí vyšperkovat v Americe procitnuvší Veronika Vítková a Michal Šlesingr i nejúspěšnější dosud aktivní český účastník šampionátů Ondřej Moravec. Třetí místo mezi národy z Hochfilzenu 2017 to asi nebude. Ale – kdoví. Biatlon je tak nevyzpytatelný. A plný příběhů se šťastným koncem.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Jaroslav Svoboda)
Pokud je trenéři do závodů postaví? Jak jako POKUD???
No ono to asi nehrozi u M. Davidove, ale jelikoz ma kazda reprezentace v zavode jen 4 mista, rozhoduji treneri o startu podle aktualni formy, zdravi… A nas nadejny mladicek muze cele mistrovstvi prozit jako nahradnik…