Home > Preview > Antholz: Která z žen ovládne hromadný závod a vyhraje opět J.T.Bø? (startovní listiny)

Antholz: Která z žen ovládne hromadný závod a vyhraje opět J.T.Bø? (startovní listiny)

Johannes Thingnes Bø

V nejvýše položeném biatlonovém středisku v kolotoči Světového poháru Antholzi dnes vyvrcholí prodloužený závodní víkend hromadnými starty žen i mužů. S číslem 1 do nich odstartují Dorothea Wiererová a Johannes Thingnes Bø. Do závodů pro elitní třicítku žen i mužů se nominovali také 4 čeští reprezentanti. V závodě žen se představí Markéta Davidová a v závodě mužů trojice Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Tomáš Krupčík.

Závod s hromadným startem žen
Neděle 27. 1. 2019 | 12:45
cze 26. Davidová
Startovní listina

Najít v ženském závodě s hromadným startem jasnou favoritku je velmi složité. V prvním masáku letošní sezóny, v Novém Městě na Moravě, se nejvíce dařilo Anastasii Kuzminové, která vyhrála před Paulínou Fialkovou a Anaïs Chevalierovou. V německém Ruhpoldingu se z výhry radovala po těsném finiši domácí Franziska Preußová (v Antholzi kvůli zdravotním problémům nestartuje) před Ingrid Tandrevoldovou a opět Paulínou Fialkovou. Celkové hodnocení této disciplíny vyhrála v loňské sezóně Kaisa Mäkäräinenová, před Laurou Dahlmeierovou a Vanessou Hinzovou.

K hlavním favoritkám na výhru musí patřit obě domácí Italky. Jak Dorothea Wiererová, tak Lisa Vittozziová předvádí po celou sezónu velmi vyrovnané výkony. Velmi dobře (a zejména v podání Wiererové) i rychle střílí, a také v běhu patří většinou k nejrychlejším. To se odráží v jejich současném postavení v hodnocení SP, kde ovládají první dvě místa. Přidat musíme také Kaisu Mäkäräinenovou, která zdá se překonala velké problémy se střelbou a díky delší trati několik omylů na střelbě rozhodně smaže.

Dorothea WiererováFoto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Po opakovaných zdravotních problémech je výkonnostně zpět také Laura Dahlmeierová. Výsledkově se jí povedl jak sprint, tak i stíhačka, a přestože pomaleji střílí, běžecky už opět patří k nejlepším. Ve velké oblibě má hromadné závody Vanessa Hinzová, které to však v Anterselvě zatím příliš neběhá, a tak musí spoléhat na nuly na střelnici, stejně jako Franziska Hildebrandová.

K favoritkám patří také obě slovenské reprezentantky. V lepší formě se aktuálně nachází Anastasia Kuzminová, která skvěle běhá a i přesto, že si na střelnici většinou neodpustí nějakou tu chybu, končí závody na předních příčkách. Pokud tentokrát Nasťa zastřílí výborně, určitě bude útočit na výhru. O něco méně se v posledních závodech daří Paulíně Fialkové, ale podobné to bylo i v Ruhpoldingu, a pak si dojela v závodě s hromadným startem pro bronz. I díky němu je v letošní sezóně v pořadí disciplíny zatím první.

Vynikající formu drží, zhruba od závodů v Novém Městě na Moravě, Marte Olsbuová Røiselandová z Norska. V pořadí Světového poháru už je čtvrtá a v pořadí disciplíny devátá. Může se spolehnout na velmi dobrý běh a spolehlivou i celkem rychlou střelbu. K možným favoritkám musíme zařadit i Ingrid Tandrevoldovou, která byla v Novém Městě šestá a v Ruhpoldingu jen těsně druhá. Zrovna v tomto typu závodu zatím letos zajíždí své nejlepší výsledky.

Uspět může určitě některá z Francouzek. Výborně zde běhá Anaïs Bescondová, ale výkon na trati zatím nepodpořila dobrou střelbou. Solidní výkony podává Julia Simonová, ale na nejlepší pozice jí zatím ještě něco chybí. Forma Anaïs Chevalierové má spíše sestupnou tendenci, ale překvapit může, včera odpočívající, Justine Braisazová, která letos zatím podává velmi nevyrovnané výkony.

Díky čtyřem položkám se v popředí většinou udrží některá ze skvělých střelkyň. Do dnešního závodu se kvalifikovaly například Iryna KryukováLisa Hauserová, která byla včera šestá, Irina StarychováMona Brorssonová či Monika Hojniszová, která byla šestá ve sprintu, ale její start je po vynechané stíhačce s velkým otazníkem.

Překvapit určitě mohou vynikající běžkyně Denise Herrmannová a Tiril Eckhoffová. Jejich střelba však zatím stále není na potřebné úrovni. Problémy s přesností střelby zde letos zatím má i jinak vynikající Hanna Öbergová.

Jak se závod vydaří jediné české reprezentantce Markétě Davidové? Ve sprintu odvedla na střelnici bezchybný výkon a díky skvělému běhu vyhrála. Ve stíhačce pokazila hned první položku a vypadla tak z boje o přední příčky. Dnes se bude muset opět zaměřit na precizní střelbu a případné chyby musí napravit výborným během.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Závod s hromadným startem mužů
Neděle 27. 1. 2019 | 15:30
cze 14. Krčmář, 20. Moravec, 30. Krupčík
Startovní listina

V mužském závodě je naopak hlavní favorit jasný. Nemůže jím být nikdo jiný než Johannes Thingnes Bø. Letos naprosto fantastický Nor vyhrál hned 11 ze 14 závodů a ovládl také oba hromadné závody. Stále běhá nejrychleji ze všech, střílí velmi rychle, a přestože sem tam udělá nějakou chybu, o výhru většinou nepřijde. Najde se po pěti závodech, které Nor vyhrál v řadě, konečně další přemožitel?

Vzhledem k průběhům závodů v Antholzi musíme mezi hlavní soupeře Johannese řadit všechny Francouze. Ve sprintu byli 4 mezi nejlepší sedmičkou a ve stíhačce se seřadili od druhého do pátého místa. Jmenovitě se jedná o Antonina Guigonnata, Martina Fourcada, Simona DesthieuxeQuentin Fillon Mailleta. V záloze ještě doufá ve svůj úspěch také Émilien Jacquelin.

Zaváhání ve sprintu napravil ve stíhacím závodě Alexandr Loginov, který se posunul až na 7. místo a v hromadném závodě pomýšlí jistě ještě výše. Běžecky je na tom stále výborně, a tak pokud zastřílí dobře, může mít Nor zase o soupeře více. Ostatní Rusové (Garaničev, Jelisejev) mají zatím problém na střelnici. Zaváhání ve sprintu na stojce doháněl ve stíhačce také Arnd Peiffer, což se mu podařilo a finišoval na 6. místě, těsně před Loginovem. V hromadných závodech se mu letos daří, a tak bude věřit, že série bude pokračovat i v Antholzi.

Velmi dobře si vedou doma také Italové. Lukas Hofer byl v obou závodech v nejlepší desítce, ale vždy se na střelnici nevyvaruje nějaké té chybky navíc, která mu zabrání bojovat o stupně vítězů. Podaří se mu odstřílet lépe v hromadném závodě? V záloze ještě Italové mají Dominika Windische, který sice není v nejlepší 25 pořadí SP, ale díky 10. a 11. místu z Antholze se dokázal kvalifikovat. Pokud si chce ještě polepšit, musí zastřílet ještě lépe.

Nesmíme však zapomínat ani na početnou skupinu norských závodníků. V případě dobré střelby může minimálně o místo na malém pódiu bojovat Tarjej Bø, Erlend BjøntegaardHenrik L’Abée-LundVetle Christiansen i Lars Birkeland.

Zejména ve sprintu se skvěle dařilo Simonu Ederovi, který kromě vynikající střelby přidal i rychlý běh a vybojoval 5. místo. Ve druhé polovině stíhačky už mu ale docházely síly a propadl se na 8. místo. Pokud bude střílet opět přesně a rychle i v hromadném závodě, jistě má šanci minimálně na malé pódium. V přesnou střelbu budou doufat také Julian Eberhard a Benedikt Doll. Oba dva skvěle běhají, poměrně rychle střílejí, ale v závodech na čtyři položky mají často problémy s nepřesností střelby. Každému z nich se však už v letošní sezóně jeden závod s hromadným startem vydařil.

Do velmi oblíbeného masáku mohou zasáhnout také 3 čeští reprezentanti. Dobrou aktuální formu má v Antholzi Michal Krčmář, kterého zatím v každém závodě od první desítky dělila jediná chyba navíc. Cíl pro hromadný závod je tak jasný, ještě o fous zlepšit střelbu a nejlepší desítku vybojovat. Na dnešní závod se po sprintu šetřil Ondřej Moravec. Ondra má aktuálně nejpřesnější střelbu v životě, ale bohužel mu to na tratích příliš neběhá. Bude tedy dnes opět doufat v nulu a ve zlepšený běžecký výkon. Jako poslední se do dnešního závodu nominoval také Tomáš Krupčík. Antholz je jeho oblíbené středisko a opakovaně tu podává své nejlepší výkony. Ve svém prvním hromaďáku v SP se určitě pokusí ještě vylepšit včerejší životní 18. místo. V aktuální startovní listině ale bohužel nefiguruje, zřejmě ho o závod připraví žaludeční potíže.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *