Bylo velkým překvapením, když Čínané loni v září angažovali jako trenéry Oleho Einara Bjørndalena a Darju Domračevovou. Samozřejmě šlo o velké závodníky, kteří ale neměli žádné trenérské zkušenosti. Svou první sezónu v roli trenérů ale zvládli dobře, alespoň z pohledu čísel.
Manželský pár nepřevzal čínský tým v ten nejlepší čas. Mezi muži nebyl žádný bodující ve Světovém poháru, mezi ženami dosáhly Čang Jen a Tchang Ťia-lin v sezóně 2018/19 shodně na 27. místo. Tři roky před domácí olympiádou nic povzbudivého.
Nutno podotknout, že Číňané do realizačního týmu hodně investovali. Bjørndalen k sobě měl jako hlavní kouč vyhlášeného francouzského experta na střelbu Jeana-Pierra Amata či krajana Tobiase Torgersena, který dobře znal čínské prostředí. Domračevová předávala zkušenosti především ženám. A výsledky se dostavily.
Tahoun Čcheng
Začněme u mužů, které táhl Čcheng Fang-ming. Šestadvacetiletý biatlonista se vrátil na mezinárodní scénu po čtyřleté pauze, před kterou byl ve Světovém poháru 80. a 88. Nyní se čtyřikrát probojoval na body a ve sprintu v Novém Městě na Moravě byl dokonce 16. Šlo o nejlepší výsledek čínského muže od sezóny 2007/08, kdy byl Čang Čcheng-jie pátý. Skončilo také devítileté čekání na bodované umístění.
Daleko k bodům neměl ani Tchang Ťin-le, který si ve 30 letech zajel životní 43. místo. Tito dva muži se podíleli na 16. místě ve štafetě v Oberhofu, což je nejlepší výsledek od roku 2013, kdy byli Čínané rovněž 16. v NMNM.
V Poháru národů se čínští muži posunuli ze 27. příčky na 23., výš byli naposledy v sezóně 2007/08. Díky tomu budou moct v nadcházejícím ročníku startovat ve třech. Třeba tak dostane víc šancí junior Ču Čen-jü, který byl letos jednou 19. v IBU Cupu.
Ženy zazářily ve štafetě
Pojďme k ženám. Ty na první pohled neudělaly takový skok. Ve Světovém poháru posbíraly celkem 69 bodů, o 5 víc než před rokem. Nejlepší výsledek zaznamenala ve sprintu v Ruhpoldingu 18. Tchang Ťia-lin.
Vůbec poprvé v kariéře se dostaly na body juniorky Meng Fan-čchi a Čchu Jüan-meng. Zmíněné tři biatlonistky ve štafetě doplnila Čang Jen a v Ruhpoldingu z toho bylo 9. místo. Šlo o nejlepší výsledek od olympiády ve Vancouveru v roce 2010, kdy byly Číňanky osmé.
Skok, konkrétně o tři příčky, udělaly i v Poháru národů. Díky 17. místu budou moct příští ročník Světového poháru objíždět ve čtyřech.
Rozšířená kvóta je pro čínský tým velmi důležitá. Jak muži, tak ženy díky ní mohou v nadcházejícím ročníku bojovat o čtyři olympijské místenky. K tomu potřebují skončit v Poháru národů do 20. místa. V případě nezdaru by na ně zbyly jen divoké karty pro pořadatelskou zemi.
První úkol tedy Ole Einar Bjørndalen, Darja Domračevová a spol. splnili. Ambiciózní Číňané ovšem budou s blížící se olympiádou očekávat ještě zářnější výsledky.
Hlavní foto: Ole Einar Bjørndalen a Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)
Bjoerndalen a Domracheva jsou neskutečně cílevědomí, nedivila bych se kdyby někdo z těch Číňanů na OH vyhrál.
Pamatuji se svého času na zázračný vzestup čínských atletů, zejména běžkyň na středních a delších tratích; tahle bublina po krátké době splaskla. Dodnes na nich lpí sice nepotvrzené, ale ani nevyvrácené, těžké podezření z dopingu. Čína byla vždycky podezřelá.
Pro Vás mám ještě další doplňující odpověď pod článkem z 23. 5. o Veronice Vítkové.
„Pro Vás”.
Joe, to je fakt tak hezké!
Je úžasné, když jakýkoliv muž umí jakékoliv ženě dát pocit výjimečnosti
😀
Pořád to ale není moc dobré 😭😭
Není to dokonalé, ale bylo by bláznivé, kdyby hned, co Ole a Darja začnou Čínu trénovat, začali Číňani vyhrávat
A krajně podezřelé.
Ano, pravda
A pak mi přijde podezřelé to, jak rychle běhala Tiril v letošní sezóně, a Anfisa Rezcovová vyjádřila názor, že je možné, že něco bere
(toto měla být odpověď na příspěvek pana Joe)
Tiril Eckhoff běhá hodně rychle už minimálně 7 sezon.
Není to kometa jedné sezony jako ty Číňanky; my si to v atletice hlídáme.
Ale Anfisa Rezcova ví asi o dopingu své; ona sama před cca 30 lety taky rychle běhala… Možná to jsou nenaplněné ambice jejích dcer Darji (Virolainen) a Kristiny. Třeba špatně snáší, že nejsou tak úspěšné jako kdysi ona. Mají to (jako děti slavných rodičů) těžší.
Anfisa Rezcovová je obdivuhodná svou upřímností, ale jako blízkou osobu bych jí mít nechtěla, myslím, že umí zraňovat. A navíc úplně upřímná být nemůže, když cca před 30 lety dopovala. 🤷🏼♀️
Já vím.
Prostě zloděj křičí: “chyťte zloděje!”
Pane Joe, vy mi jste velmi sympatický. 😃
Moc toho o Anfise Rezcovové nevím, ale působí tak utrápeně, že nemůže jinak než kritizovat 😭😭😭