Home > Téma > Biatlon v číslech: Johannes Thingnes Bø může i přes lednové absence ovládnout Světový pohár

Biatlon v číslech: Johannes Thingnes Bø může i přes lednové absence ovládnout Světový pohár

Vedoucí muž Světového poháru Johannes Thingnes Bø vynechá kvůli narození syna lednové závody. Nefiguruje v nominaci pro Oberhof a Ruhpolding a podle předpokladů by měl scházet i v Pokljuce. Přesto může zabojovat o velký křišťálový glóbus.

Když se novináři Johannese ptali, jestli stále věří v obhajobu celkového triumfu, tak odpověděl: „To je bez šance. Když vynecháte v lednu šest závodů, tak je to zkrátka nemožné.“

Nemožné pro většinu biatlonistů jistě. Ale výkony Johannese Bøho v posledních dvou sezónách se vymykají všem soupeřům.

Uvažme, že by norský suverén vynechal všech šest lednových závodů a že by si ve zbytku sezóny vedl podobně jako dosud. Počítejme zároveň s tím, že by všichni soupeři měli ve zbytku sezóny stejný bodový průměr na závod a k tomu každému odečtěme dva nejhorší výsledky (ty současné). Jak by potom vypadala tabulka?

Tarjei Bø 997 b
Johannes Thingnes Bø 962 b
Quentin Fillon Maillet907 b
Simon Desthieux 859 b
Martin Fourcade 855 b
Alexandr Loginov851 b

Johannes Thingnes Bø by těsně podlehl svému bratrovi Tarjeimu. Rozdíl 35 bodů je ovšem zanedbatelný a prakticky ho může smazat jeden (ne)povedený závod. Třetí Quentin Fillon Maillet by za Johannesem zaostával o 55 bodů.

Tyto propočty by však platily jen v případě, že by se všem povedla udržet vysoká úroveň z úvodu sezóny. A to se v minulých sezónách ne vždy dařilo. Vždyť na oněch 962 bodů, které by měl při udržení průměru Johannes Bø, za posledních pět let nikdo krom Nora či Martina Fourcada nedosáhl. Loni by k triumfu ve Světovém poháru stačilo 855 bodů.

Je pravdou, že Johannesovi vyšel v uplynulé sezóně nejvíc právě leden, během kterého dosáhl na pět výher a dvě druhá místa. Podívat se můžeme i na bodový součet z posledních 11 závodů, což je porce, která ho bude čekat letos v únoru a v březnu. To získal 551 bodů, s dosavadním bodovým ziskem by to tedy na konci sezóny dělalo 925 bodů.

Je jasné, že lednová absence současného krále otevře cestu ke glóbu i ostatním. Zároveň však bude reálná i Norova obhajoba celkového vítězství.

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *