Home > Téma > Rok 2020 v biatlonu: Světová elita opět v Novém Městě, šampionát v Antholzi a kongres v Praze

Rok 2020 v biatlonu: Světová elita opět v Novém Městě, šampionát v Antholzi a kongres v Praze

Vysočina Arena

Čeká nás další biatlonem nabitý rok, během kterého se Světový pohár vrátí do Nového Města na Moravě. A možná se rozhodne o tom, že se ve Vysočina Areně znovu uskuteční i mistrovství světa.

Světový pohár opět v Česku

V lednu nás čeká trochu netradiční sled závodů. Po německých zastávkách Oberhofu a Ruhpoldingu totiž nepřijde na řadu italský Antholz, ale slovinská Pokljuka. Antholz totiž bude od 13. do 23. února hostit světový šampionát.

Südtirol Arena v Antholzi
Foto: Südtirol Arena v Antholzi (Autor: Petr Slavík)

Na začátku března se Světový pohár po roce (a kousek) vrátí do Nového Města na Moravě. Elita bude ve Vysočina Areně závodit už pošesté. Sezónu uzavřou zastávky ve finském Kontiolahti a v norském Oslu.

Dva vrcholy sezóny budou mít mladí biatlonisté. A oba budou ve Švýcarsku. V lednu se uskuteční Zimní olympijské hry mládeže v Lausanne, na přelomu ledna a února pak Mistrovství světa juniorů v Lenzerheide.

Pauzu mezi sezónami nám zpestří srpnové Mistrovství světa v letním biatlonu v německém Ruhpoldingu, kde by se měla představit také česká reprezentace.

Nová sezóna by měla odstartovat na konci listopadu v Kontiolahti novým formátem Season Opening. IBU ještě nepředstavila finální formát, ale sportovci se hlasitě ozvali proti dalšímu rozšíření už tak nabitého kalendáře.

Stadion v Kontiolahti
Foto: Stadion v Kontiolahti (Autor: Petr Slavík)

Hvězdy oslaví třicátiny

V roce 2020 oslaví několik velkých jmen 30. narozeniny. Postupně budou slavit Benedikt Doll (24. 3.), Mona Brorssonová (28. 3.), Dorothea Wiererová (3. 4.), Tiril Eckhoffová (21. 5.), Erlend Bjøntegaard (30. 7.), Julija Džimová (19. 9.) a Marte Olsbuová Røiselandová (7. 12.).

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Mezi oslavenci bude také prezident Českého svazu biatlonu a první viceprezident Mezinárodní biatlonové unie Jiří Hamza, 20. srpna mu bude 50 let.

Loučení Bouška a šance pro NMNM

Michal Šlesingr už předem avizoval, že v roce 2020 ukončí svou bohatou kariéru. Oficiální rozlučkou by měl být domácí Světový pohár v Novém Městě na Moravě.

Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)

Český biatlon bude hostit další významnou akci na podzim. Od 4. do 6. září se bude v Praze konat kongres Mezinárodní biatlonové unie, kde se mimo jiné bude volit pořadatel Mistrovství světa v roce 2024. Mezi favority bude patřit Nové Město na Moravě.

Hlavní foto: Vysočina Arena (Autor: Petr Slavík)

6 thoughts on “Rok 2020 v biatlonu: Světová elita opět v Novém Městě, šampionát v Antholzi a kongres v Praze

 1. Cituji:
  Nová sezóna by měla odstartovat na konci listopadu v Kontiolahti novým formátem Season Opening. IBU ještě nepředstavila finální formát, ale sportovci se hlasitě ozvali proti dalšímu rozšíření už tak nabitého kalendáře.
  Z toho je jasně vidět,že sami sportovci mají víc rozumu (a realističtější pohled na věc) než nadutí funkcionáři (o jejichž odtržení od skutečnosti jsem psal už několikrát), plánující “od stolu” nové a nové nesmysly. Že by nutně potřebovali vykázat nějakou činnost?, aby si veřejnost nevšimla jejich nadbytečnosti?

  1. Ano, na tom sice něco bude, nicméně i ti funkcionáři k tomu mají celkem pochopitelné důvody, není to jen o vykazování činnosti. V posledních letech zaznamenal biatlon obrovský vzestup popularity, nejen v Česku ale celosvětově. Popularita přinesla velké množství fanoušků a sponzorů. Sponzoři a troufám si říct, že i většina fanoušků chce více závodů, protože více závodů = více zábavy a více peněz. Takže ty důvody pro zvyšování počtu závodů a častější zařazování divácky atraktivnějších disciplín tam prostě jsou. Řešením je podle mě zvýšit počet závodů, které se po konci sezóny tzv. odečtou tak, aby závodník mohl třeba jeden nebo dva díly SP v klidu vynechat a zároveň mohl stále bojovat o ty nejvyšší příčky v celkovém pořadí.

   1. Že se chtějí zviditelnit, o tom žádná.
    Ano, biatlon je na vzestupu, ale je to ZIMNÍ sport. To, co navrhujete, je jen rozmělnění kvality (do více závodů). A je atraktivnější “masák” pro 60? Pro diváka je to zmatek – a stačí 1 neukázněný či dezorientovaný biatlonista a bude po závodu.
    To už můžeme zavést závody v létě na jižní polokouli (Chile, Argentina, Nový Zéland), aby se divák bavil – místo aby pochopil, že existují nějaké limity a že i sportovec je jen člověk.
    Nebyla by lepší podpora “letního” biatlonu (na kolečkových lyžích), pokud je opravdu nutné přitáhnout diváky?

    1. Souhlasím, masák pro 60 závodníků se mi rozhodně jeví jako blbost, ale to s tímhle tématem až tak moc nesouvisí. Jen říkám, že vše není černobílé, a že to zvyšování počtu závodů svoje opodstatnění má. To, že tím jdou proti sportovcům samotným je smutný fakt a nezbývá než doufat, že se to podaří prostřednictvím například komise sportovců IBU alespoň částečně zastavit nebo zpomalit. V příbuzných sportech je to řešení jasné, např. běžci na lyžích vynechávají přes sezónu velké množství závodů, u kterých nepředpokládají úspěch a jen by jim ubíraly síly. Tam hraje ale zase roli ten fakt, že sprint na 1,5 km a distanční závod na 50 km jsou v podstatě zcela odlišné sporty, kdežto biatlonový sprint i vytrvalostní závod se přípravou na ně zase tak moc neliší. Podpora letního biatlonu nezní tak špatně, dokud ale bude Mistrovství světa v letním biatlonu přeborem zemí bývalého východního bloku bez účasti biatlonových velmocí jako je Norsko, Francie nebo Německo, těžko lze brát tenhle sport jako něco víc než doplněk pro zpestření letní přípravy.

 2. Existuje určitá (malá) naděje, že když letos bude Mistrovství světa v letním biatlonu v Ruhpoldingu, že se účast hodně zvýší (jenom Nory si nejsem jist).
  Záložní plán je přesunout celý biatlonový “cirkus” celoročně a na trvalo do Grónska 🙂

 3. Ještě dovětek k těm blbostem: naprostý nesmysl je “single mixed relay”. Ty duté hlavy, co toto vymyslely a prosadily, nejspíš vůbec netuší, jaký význam má štafeta a k čemu má vlastně sloužit: totiž k rychlému předání a doručení zpráv (totiž dřív než by to dokázal jedinec) odněkud někam! Pročež se tam tatáž osoba ani nemůže vyskytnout víckrát neý jednou!! Ale to tyhle hlavy s kalkulačkou místo mozku nepoberou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *