Home > Téma > Biatlon v číslech: Kaisa Mäkäräinenová a její přínos pro finský biatlon

Biatlon v číslech: Kaisa Mäkäräinenová a její přínos pro finský biatlon

Kaisa Mäkäräinenová

Patnáct sezón reprezentovala Kaisa Mäkäräinenová Finsko ve Světovém poháru a na vrcholných akcích. Zhruba stejně dlouhou dobu bylo mezi jejím jménem a finským biatlonem rovnítko.

Kaisa je Finsko

Kaisa Mäkäräinenová debutovala ve Světovém poháru sice už v sezóně 2004/05, ale to si připsala jen tři starty. Začněme tedy od následujícího ročníku, který už absolvovala celý.

Právě sezóna 2005/06 byla tou poslední, kdy Mäkäräinenová nebyla nejvýše postavená z finského týmu a kdy nezískala ve Světovém poháru víc bodů než všichni její kolegové dohromady.

Tehdy 23letá biatlonistka zakončila zimu na 62. příčce, o 21 pozic níže než zkušený Paavo Puurunen. Ten navrch přidal čtvrté místo na olympiádě v Turíně. V tomhle jediném ho Mäkäräinenová nepřekonala. Pod pěti kruhy nebyla lepší než šestá.

Jinak byla pro finský biatlon naprosto stěžejní postavou. Během 15 sezón posbírala 10 260 bodů, což je 79 % celkového zisku finských biatlonistů za toto období. Devětkrát v řadě byla v celkovém hodnocení Světového poháru v elitní desítce, z toho třikrát na nejvyšší pozici. Pro srovnání: Z dalších Finů se za posledních 15 let dostala nejvýš v sezóně 2016/17 26. Mari Ederová.

Kaisa Mäkäräinenová
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

A co cenné kovy? Mäkäräinenová jich za svou kariéru ve Světovém poháru získala 85, její kolegové během stejného období přispěli dohromady 4 kovy. Třikrát se zadařilo Ederové, jednou Kaise Varisové. Nad tou se však vznáší dopingové pochybnosti. Kromě 4 medailí by Finové bez Mäkäräinenové za 15 let získali jen dalších 11 výsledků v Top 10.

Na velkých akcích se Kaise tolik nevedlo. Olympijské medaile se nedočkala, na mistrovství světa jich získala šest. Zlato, stříbro a čtyři bronzy. Na cenný kov někoho jiného než Mäkäräinenové čeká Finsko od šampionátu v roce 2003, kde uspěli stříbrný Vesa Hietalahti a bronzový Paavo Puurunen.

Přínos pro tým

Zatím jsme probrali jen individuální závody, ale Kaisa Mäkäräinenová byla i významným motorem finských štafet. Před třemi lety v Antholzi vytáhla ženský kvartet na posledním úseku ze 17. příčky na 7. Toto umístění se opakovalo v roce 2008 v Oberhofu, kde Mäkäräinenová v polovině závodu předávala jako třetí. Bez její účasti nebyla ženská štafeta za posledních 15 let lepší než 12.

Mäkäräinenová byla i u historického výsledku smíšené štafety. V sezóně 2018/19 vypracovala na druhém úseku půlminutové vedení, nakonec z toho bylo páté místo. Na Mistrovství světa v roce 2009 byla na prvním úseku druhá, štafeta pak v cíli šestá. Toto umístění patřilo finskému mixu i na olympiádě v Pchjongčchangu, kde Mäkäräinenová vyhrála druhý úsek a předávala jako pátá.

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

V neposlední řadě je tu Pohár národů. Zde se můžeme nejprve podívat na finské muže, kteří byli za posledních 15 let nejlépe 17. Ženy naopak zásluhou Mäkäräinenové jen jednou neskončily do 17. místa, které jako poslední zaručuje právo startu čtyř biatlonistek v nadcházející sezóně. 

Toho tedy budou moct Finové využít i v první sezóně „po Kaise“ a mladé biatlonistky díky tomu můžou sbírat cenné zkušenosti. Ty budou potřeba, protože zatím byla za legendární Finkou velká díra.

Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Biatlon v číslech: Kaisa Mäkäräinenová a její přínos pro finský biatlon

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *