Home > Téma > Biatlon v číslech: Přínos Michala Šlesingra pro český tým

Biatlon v číslech: Přínos Michala Šlesingra pro český tým

Michal Šlesingr

Za měsíc a půl načne Michal Šlesingr ve švédském Östersundu svou 19. sezónu ve Světovém poháru. Šestatřicetiletý biatlonista už dopředu avizoval, že půjde o jeho poslední sezónu v kariéře. Minulé dva ročníky z velké části promarodil, svými výkony na letním MČR však jasně ukázal, že své místo v české reprezentaci stále má. Podívejme se, jaký je přínos Michala Šlesingra pro český tým.

Když už jel, byl platný

V sezóně 2018/19 nasbíral Michal Šlesingr kvůli vleklým zdravotním problémům jen 12 startů. V sezóně 2017/18 jich bylo 13, další 3 pak přidal na olympijských hrách. Když už ale závodil, tak byl českému týmu platný.

Šlesingr za poslední dvě sezóny nastoupil do 13 intervalových závodů (sprinty a vytrvalostní závody), ve kterých tři nejlepší biatlonisté z každé země zapisují body do Poháru národů. A letohradský veterán byl mezi nejlepší trojkou hned ve 12 případech. Třikrát byl dokonce nejlepších Čechem.

Propadl jen jednou, minulou sezónu zakončil 97. místem ve sprintu v Oslu. Jeho maximem byla 19. příčka ve sprintu v Soldier Hollow. V sezóně 2017/18 se dokonce dvakrát dostal do elitní desítky, když v Ruhpoldingu dojel dvakrát osmý.

Michal Šlesingr
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)

Většinou povedené štafety

Do Poháru národů Šlesingr přispíval i přes štafety. V minulých dvou sezónách jich absolvoval sedm (včetně jedné smíšené a jedné olympijské, která nebyla součástí SP) a v šesti z nich se vyhnul trestnému kolu. Jednou svůj úsek vyhrál (na olympiádě) a dvakrát byl čtvrtý. Pravdou je, že dvakrát zaznamenal 18. čas a nabral velké časové manko. Jednou vinou střeleckého kolapsu a pak také kvůli běžeckému trápení letos v Canmore.

Dvakrát jel závod smíšených dvojic a dvakrát z toho bylo desáté místo, což je na české poměry v této disciplíně nadprůměrný výsledek.

Michal Šlesingr
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)

Klíčová bude střelba

Je jasné, že už nemůžeme od Michala Šlesingra čekat špičkové běžecké časy, kterými se chlubil v dobách své největší slávy. O to důležitější bude, aby se mu dařilo na střelnici. V minulém ročníku byla jeho úspěšnost 84 %, ve své kariéře už se ale dostal přes hranici 89 %.

Čistě zastřílel v individuálním závodě naposledy v lednu 2018, v hromadném startu v Ruhpoldingu díky tomu obsadil osmé místo.

Možný recept Šlesingr ukázal na letošním Mistrovství ČR v biatlonu na kolečkových lyžích v Letohradě, kde se ve stíhačce prezentoval velmi rychlou a také přesnou střelbou. Minul jediný terč z dvaceti a získal zlato.

Pokud by obdobně střílel i v zimě, tak může českému týmu ještě výrazněji bodově přispět do Poháru národů. Zvlášť v případě, že ho zranění či nemoci opět nepřipraví o půlku sezónu.

Hlavní foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *