Home > Novinky > Bjørndalen začíná úřadovat u Číňanů: Domluvil spolupráci s norským servisním týmem

Bjørndalen začíná úřadovat u Číňanů: Domluvil spolupráci s norským servisním týmem

Ole Einar Bjørndalen

Čínský biatlon bude v nadcházející sezóně využívat špičkově připravené lyže. Nový šéftrenér Ole Einar Bjørndalen totiž domluvil spolupráci s norským servisním týmem na závodech Světového poháru a IBU Cupu. Informovala o tom norská televize NRK.

„Je jasné, že to pro Čínu znamená hodně,“ hlásí spokojený Ole Einar Bjørndalen z Mongolska, kde probíhá soustředění čínské reprezentace.

Číňané budou mít lyže, Norové peníze

„Ole Einar Bjørndalen mě v létě kontaktoval a ptal, jestli by byla možná spolupráce při přípravě lyží. Po interní diskuzi jsme našli řešení,“ říká šéf norských servismanů Tobias Dahl Fenre ke spolupráci, která byla zpečetěna čtvrtečním podpisem smlouvy.

Jaké výhody z toho plynou pro norský biatlon? „Budeme mít lepší finanční možnosti, díky čemuž můžeme navázat na kvalitní práci z minulých let,“ vysvětluje Dahl Fenre.

Norský servis se rozroste na 11 až 15 členů. Světový pohár bude objíždět 8 servismanů, dříve jich bylo jen 6. Čína si zároveň koupila jen přístup k lyžím, jejich příprava zůstane norským tajemstvím, jak upřesňuje Dahl Fenre. „Nebudeme sdílet naše odborné znalosti. Ty zůstanou v Norsku. Zaměstnáme norské servismany a zůstaneme u norského systému.“

Foto: Čínský tým na IBU Cupu v Osrblí (Autor: Jiří Zaňát)

Tajemstvím naopak není, že Norský biatlonový svaz je už přes rok bez hlavního sponzora. Společnost DNB mohla podle norské televize NRK ročně přinést biatlonistům až 50 milionů korun, které teď logicky chybí.

Co když nás Číňané porazí?

Co říkají samotní norští biatlonisté na to, že budou sdílet mázu s jiným týmem? Tarjei Bø má pro svazové vedení pochopení. „Myslím, že ekonomická stránka je teď pro náš svaz důležitá. Tvrdě se pracuje na sponzorském trhu, aby netrpěla sportovní stránka.“

Zároveň si ale spolu s kolegy pokládal některé otázky. „Dáváme našim soupeřům dobré lyže, takže jsme v týmu řešili otázku, co když nás Čínané porazí,“ přiznává Tarjei a dodává: „Ale myslím, že díky této spolupráci budeme silnější v souboji s Francií, Německem nebo Ruskem, což jsou naši hlavní soupeři.“

Quentin Fillon Maillet a Tarjei Bø
Foto: Quentin Fillon Maillet a Tarjei Bø (Autor: Petr Slavík)

Šéf norského servisu Dahl Fenre žádný problém nevidí. „Pokud nás Čína porazí, tak proto, že budou čínští biatlonisté lepší než ti naši.“ Zároveň si pochvaluje, že může rozšířit svůj tým o mladé servismany.

Spolupráce bude výhodná pro obě strany i podle Bjørndalena. „Norsko poskytuje službu a Čína přispěje zdroji, které pomůžou Norskému biatlonovému svazu v dalších třech letech. Norsko si teď bude moct dovolit najmout ty nejlepší servismany celoročně na plný úvazek, což dřív nebylo možné.“

Připomeňme, že čínský tým před měsícem angažoval Oleho Einara Bjørndalena jako šéftrenéra a Darju Domračevovou jako trenérku žen. O tom jsme psali tady.

Zdroj: NRK
Hlavní foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *