Home > Téma > Biatlon v číslech: Proč byla Veronika Vítková klíčovou součástí českého biatlonového boomu?

Biatlon v číslech: Proč byla Veronika Vítková klíčovou součástí českého biatlonového boomu?

Veronika Vítková

Jako symbol českého biatlonového boomu bývá označována Gabriela Koukalová, ale jeho neméně důležitou součástí byla Veronika Vítková. Pojďme si na několika číslech ukázat, jak obrovský byl přínos jilemnické odchovankyně.

Spása pro ženský tým

Veronika Vítková byla pro český biatlon darem z nebes. Bez přehánění. Do Světového poháru nakoukla poprvé v sezóně 2006/07, krátce po 18. narozeninách. Bez talentované juniorky v té době nebylo možné sestavit štafetu, v Poháru národů spadly Češky až na 16. místo, za Bulharky či Rumunky. Pro srovnání: Nyní už 8 let v řadě nevypadly z elitní desítky a v sezóně 2014/15 byly dokonce druhé nejlepší.

Vítková se dlouho nerozkoukávala. Už při svém pátém startu mezi elitou, ve vytrvalostním závodě na MS 2008, skončila 14. Na šampionátu o rok později v Pchjongčchangu dokonce sahala po medaili, na nejdelší distanci byla pátá. K tomu přidala dvě 10. příčky.

Veronika Vítková
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

V sezóně 2010/11 získala Vítková víc bodů (149 b) než všechny Češky dohromady (103 b). Ještě markantnější byl rozdíl o rok později, kdy kromě 24. ženy celkového pořadí (342 b) bodovala už jen Gabriela Koukalová (5 b). Celkem pětkrát během své kariéry byla Vítková na konci sezóny nejvýše postavenou Češkou.

Štafetová mistryně

Její výborné výsledky pak trochu zastínila zmíněná Koukalová, která dokonce usedla na trůn pro královnu světového biatlonu. Výsledky Vítkové by však neměly zapadnout. Vždyť čtyřikrát skončila v celkovém hodnocení Světového poháru v elitní desítce, čímž dorovnala Jana Matouše. Jen Koukalová měla o jeden zápis v Top 10 víc.

V součtu SP, MS a ZOH získala Vítková 30 medailí, 13 individuálních a 17 týmových. Zastavme se u těch týmových. Jméno Veroniky Vítkové se mohlo uvádět klidně jako synonymum pro spolehlivost. Vždyť z 53 ženských štafet, které absolvovala, se jen ve 4 případech na svém úseku nevešla do desítky. Naopak pětkrát svůj úsek ovládla, pětkrát byla druhá a šestkrát třetí. Její průměr z umístění činí 5,7

Zvláštní kapitolou jsou pak smíšené štafety. Český biatlon v nich získal 9 medailí, z toho u 8 z nich byla Vítková. Zažila tak bronzovou radost na domácím mistrovství světa, olympijské stříbro v Soči i mistrovský titul v Kontiolahti.

Zlatá smíšená štafeta
Foto: Zlatá smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Veronika Vítková se účastnila velkých akcí nepřetržitě od roku 2008 do roku 2019. Byla tedy u všeho podstatného a zároveň udržela při životě ženský tým v nejtemnějších dobách. To z ní dělá jednu z nejdůležitějších postav v historii českého biatlonu.

Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

3 thoughts on “Biatlon v číslech: Proč byla Veronika Vítková klíčovou součástí českého biatlonového boomu?

 1. Veronika Vítková je nejvýraznější postavou českého ženského biatlonu (čímž nijak nesnižuji výborné výsledky Gabriely SKoukalové), o čemž svědčí i nejvyšší počet nasbíraných bodů ve Světovém poháru (z našich žen).
  Více pohárových bodů získal jen Michal Šlesingr – další končící legenda českého biatlonu.

  1. Pane Joe, je hezké, že se o biatlon zajímáte. Mám ještě komentář k vašemu komentáři; abych zjistila nejlepší českou biatlonistku, nesčítala bych jejich body, ale udělala bych průměr za sezónu. Samozřejmě ale, že váš postup respektuji, už jen to, že sem píšete komentáře, je pěkné 🙂

   1. Svým způsobem máte pravdu (a můžete to i zkusit 🙂 ), ale je to zavádějící, protože každá sezona je trochu jiná a zejména ty počáteční neabsolvují závodníci celé, když pendlují do IBU Cupu a zpět. A nejlepší z žen? Podle bodů Vítková, podle medailí SKoukalová.
    Možná se časem najde někdo ještě lepší.
    Ještě k té historické tabulce:
    V současné době je takovýto stav bodů ve SP (historicky k 25. 5. 2020):
    1. Šlesingr 5204; 2. Vítková 4475; 3. Soukalová 4410; 4. Moravec 4166; 5. Krčmář 1882;
    6. Vítek 1781; 7. Soukup 1715; 8. Puskarčíková 1621.
    Co jméno, to pojem.
    Oni jsou ten český biatlonový boom.
    Jak správně píše p. Halberštádt: Vítková = spolehlivost; a já dodávám: záruka kvality.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *