Home > Téma > Biatlonová loučení: Lars Berger

Biatlonová loučení: Lars Berger

Lars Berger

Lars Berger

Foto: Lars Berger (© Miceman/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

Kdyby se měl vybrat vůbec nejrychlejší biatlonista všech dob, nejspíš by padla volba na Larse Bergera. Svou rychlost norský biatlonista na tratích už ale neukáže, neboť se ve 36 letech rozhodl ukončit svou bohatou kariéru.

Úspěšní sourozenci

Lars Berger se narodil prvního května 1979 v Levangeru. Spolu se svou sestrou, neméně úspěšnou biatlonistkou Torou Bergerovou, však vyrůstal v horské vesničce Lesja, kam se jejich rodiče rozhodli přestěhovat. Tehdy nemohli manželé Bergerovi tušit, jak dobré rozhodnutí to pro jejich děti bylo.

Do národního týmu biatlonistů se Berger dostal v roce 2001. Měl výborné běžecké předpoklady, protože se dříve věnoval právě tomuto sportu. O to větší problémy měl se střelbou, která ho trápila až do samotného konce kariéry.

Pátý muž celkového hodnocení

Dva roky po svém vstupu do Světového poháru oslavil Berger první úspěch v podobě třetího místa ve sprintu v Östersundu. Lavina skvělých výsledků se pak spustila v následující sezóně 2003/2004.

Ve SP zvítězil Nor hned třikrát, což mu v celkovém hodnocení dopomohlo k páté příčce. Toto umístění už Berger nikdy nepřekonal. Úspěšná sezóna byla korunována dvěma stříbrnými medailemi z hromadného startu a ze štafety na Mistrovství světa v Oberhofu.

Král běžců specialistů

V dalších sezónách se Bergerovi v biatlonu moc nedařilo, opačně tomu však bylo v běhu na lyžích. Světový šampionát v Oberstdorfu mu přinesl štafetové zlato. To se svými kolegy obhájil i v roce 2007 v Sapporu. V Japonsku však slavil i zlato individuální. Závod na 15 km volně doprovázelo velmi proměnlivé počasí a na Bergera se usmálo štěstí.

Krátce před MS v Sapporu přišel po delší době i větší biatlonový úspěch. Berger byl členem stříbrné štafety na MS v Antholzi.

Zámořské radosti

Při pohledu na svou biatlonovou kariéru bude Berger zřejmě nejraději vzpomínat na rok 2009 a MS v korejském Pchjongčchangu. Na asijské půdě vyválčil stříbro ze sprintu a následně ve štafetě své jediné velké biatlonové zlato.

Jedinou olympijskou účast, v roce 2010 ve Vancouveru, proměnil Berger v cenný kov. Nikoliv však v biatlonu. Pro stříbro si dojel s norskou štafetou v běhu na lyžích.

Koleno

Berger během své kariéry ovládl celkem 7 individuálních závodů SP, ten poslední 6. prosince 2013 v Hochflzenu. Jeho derniéra ve SP přišla 20. března 2014 doma v Oslu.

Problémy s kolenem už Larsi Bergerovi nedovolily start v dalších závodech, a tak 27. dubna 2015 oznámil konec své úspěšné kariéry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *