Foto: Zdeněk Vítek (Autor: Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)
Prožíval premiérovou sezónu v pozici trenéra a i český svaz asi trochu počítal s tím, že bude Zdeněk Vítek potřebovat nějaký čas na adaptaci. Opak byl ovšem pravdou, nový kouč českých biatlonistek začal ihned se svým týmem přepisovat české biatlonové dějiny.
Medailista z Mistrovství světa
Když Zdeněk Vítek po sezóně 2013/2014 ukončil kariéru, tak bylo na co vzpomínat. Skončil závodník, co se šestkrát dokázal vyšplhat v individuálních závodech Světovém poháru na stupně vítězů, z toho dvakrát zvítězit. Ve sbírce úspěchů Zdeňka Vítka je však ještě výše bronzová medaile z Mistrovství světa v Chanty-Mansijsku v roce 2003. Tehdy ho ve sprintu porazili pouze Ole Einar Bjørndalen a Ricco Groß, jenž se nyní bude snažit na svého soupeře ze závodnických let navázat jako trenér ruských mužů.
Zapomenout nesmíme ani na to, že byl Vítek dlouhá léta oporou české štafety a i v sezónách pro český biatlon méně úspěšných dokázal vykouzlit na tvářích českých příznivců alespoň malý úsměv.
Nejúspěšnější trenér české historie?
Po první trenérské sezóně se však začíná zdát, že Zdeněk Vítek se do historie zapíše hlavně jako jeden z nejúspěšnějších trenérů. Samozřejmě, po tak krátké době je ještě na takové soudy brzo. Ale výsledky už nyní hovoří za vše. Žádnému českému trenérovi, ať u mužů či žen, se ještě nepovedlo to, co Vítkovi. K vítězství v hodnocení štafet a ke druhému místu v Pořadí národů se dokonce nikdo ani nepřiblížil.
Trenérsky by asi Zdeněk Vítek nebyl tam, kde se teď nachází, nebýt Ondřeje Rybáře. Jeho metody poznal už jako závodník, v minulé sezóně od něj zase určitě dostával spoustu užitečných rad. Můžeme jen spekulovat, kdo má na úspěchu jaké zásluhy, ale není to podstatné. Hlavní je, že od trenérů, přes závodníky až po další členy realizačního týmu tvoří Češi skvěle fungující tým.