Home > Téma > Biatlonová příprava v době koronavirové. Kdo odjel do zahraničí a kdo trénuje doma?

Biatlonová příprava v době koronavirové. Kdo odjel do zahraničí a kdo trénuje doma?

Bezpečnostní opatření v souvislosti s koronavirem neovlivňují pouze sportovní akce, ale také přípravu. Biatlonisté byli zvyklí absolvovat podstatnou část tréninků v zahraničí, což se teď ne všem daří.

Čeští biatlonisté byli už v srpnu na prvním zahraničním soustředění v Ramsau a teď do Rakouska odcestovali znovu. Mohli si dokonce zalyžovat na ledovci, ale podstatnější je trénink ve vysoké nadmořské výšce.

V tom mají štěstí Italové. Stihli jedno soustředění v Obertilliachu, ale teď mají minimálně do 15. října od svazu zakázáno vycestovat. Vysoko položené areály v Antholzi a Martellu jim každopádně poskytují perfektní tréninkové možnosti.

Čistě v domácích podmínkách trénují Francouzi, i oni však mají dost vysoko položených areálů. Rakušané využívají především Hochfilzen a Obertilliach, ale byli například i v Martellu.

Němci mají tradiční tréninkovou základnu v Ruhpoldingu, stihli i zahraniční soustředění ve francouzském Corrençon-en-Vercors či v tolik frekventovaném Martellu. Tam byli i Švýcaři.

Polští muži trénovali v srpnu stejně jako Češi v Ramsau, ženy se nyní připravují v Obertilliachu. Jinak se většina přípravy odehrává v Dusznikách-Zdróji.

To slovenský tým zavítal na jediné zahraniční soustředění do Nového Města na Moravě a do Letohradu, kde se zúčastnil českého šampionátu. Odděleně se opět připravují sestry Fialkovy, které byly v Ruhpoldingu a nyní trénují v Obertilliachu.

Výhodu mají Slovinci, jejichž hlavní tréninkové centrum (Pokljuka) bude hostit nadcházející světový šampionát. Vedle toho absolvovali soustředění v Ruhpoldingu.

Jen v domácích podmínkách zatím trénují Švédové, které trochu limituje malá nadmořská výška tréninkového centra v Östersundu.

Podobné problémy mají Norové. Tamní vláda doporučujeme cestovat do zahraničí jen v nutných případech. Vetle Christiansen si to již v srpnu vyložil tak, že je pro něj nezbytné trénovat ve vysoké nadmořské výšce a odcestoval na vlastní náklady do Itálie. V říjnu tam zamíří celý tým.

Finové své soustředění v Itálii zrušili, na vlastní pěst tam a také do Rakouska zamířila Mari Ederová.

Přípravu v domácích podmínkách mají naplánovanou zámořské a východní státy. Bělorusové stihli v červenci soustředění v Rakousku, jinak se připravují hlavně v Raubiči. Do běloruského střediska vyrazili Bulhaři, kteří mají hlavní zázemí doma v Belmekenu.

Ukrajinský tým se stále připravuje doma, i když trenér Juraj Sanitra už v létě mluvil o naléhavé potřebě vycestovat do vysoko položených středisek. Zatím to vypadá, že se Ukrajinci dostanou do zahraničí nejdřív v říjnu.

Výjimkou jsou Julija Džimová, která se připravuje pod vedením Uroše Velepce ve Slovinsku, a Serhij Semenov, který je ve Švýcarsku se svou partnerskou Aitou Gasparinovou. Dmytro Pidručnyj a Valj Semerenková by se zase měli dostat na konci září na exhibici do Německa a poté pokračovat do rakouského Ramsau.

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *