Home > Novinky > Češi budou bojkotovat Světový pohár v Ťumeni

Češi budou bojkotovat Světový pohár v Ťumeni

Jiří Hamza

Zachovají si tvář. Čeští biatlonisté se nevydají na závěrečný díl Světového poháru do Ruska. Protestují tak proti rozhodnutí Mezinárodní biatlonové unie, která Rusům závody ponechala. V Ťumeni budou chybět i některé další týmy.

„I za cenu nějakých obětí jsme se v tomto směru a v postoji proti ruskému dopingu vyhranili. Proto tam nepojedeme. Kdybychom to udělali, ustoupili bychom z našeho názoru. Chceme si zachovat vlastní tvář, v Rusku se podle nás mezinárodní akce za současného stavu konat nemají,“ řekl rezolutně pro iDNES.cz prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Podle jeho informací budou závody bojkotovat i Kanaďané a Američané. Během her vyzval k bojkotu i Sebastian Samuelsson. V reakci na to obdržel na sociálních sítích výhružky smrtí.

Naopak Martin Fourcade se do Ťumeně chystá. Hamzovi řekl, že zkrátka musí, bojuje o velký křišťálový glóbus.

S krokem vedení českého biatlonu souhlasí i šéftrenér Ondřej Rybář. „Jestliže jste o něčem přesvědčeni, že to není správné, tak byste si ten postoj měli zachovat. Pokud ostatní země mluví o tom, že RUSADA (Ruská antidopingová agentura) je nezpůsobilá a že by se v Rusku mezinárodní závody pořádat neměly, a přesto tam nakonec jedou, je to jejich postoj. My jasně vystoupili, že nesouhlasíme s tím, co se v Rusku děje. Chceme tedy, aby práce, kterou v boji proti dopingu děláme, nepřišla vniveč.“

Vniveč ale může přijít i práce, kterou čeští biatlonisté vykonali na trati. „Bohužel, uvědomujeme si, že neúčastí na finále můžeme přijít o kvótu,“ upozorňuje Rybář. „Ale kdyby všichni zavírali nad dopingem oči, nikdy nic nezměníte,“ dodává jedním dechem.

Neúčast v Ťumeni může vyjít český biatlon opravdu draho. Čeští muži i české ženy se musí udržet v poháru národů do 10. místa, pokud chtějí v příští sezóně startovat v pěti lidech.

Muži jsou osmí, na jedenáctou Ukrajinu mají k dobru 154 bodů. Stejnou pozici drží i ženy, jejich náskok na jedenácté Švýcarky je 363 bodů.

Do poháru národů se budou započítávat výsledky sprintu v Ťumeni a dá se očekávat, že soupeři by mohli započítat kolem 300 bodů. Češti tak budou muset v pěti závodech v Kontiolahti a v Oslu pořádně zapracovat.

Pokud se bojkot přenese i do IBU Cupu, tak bude situace ještě náročnější. Závodit se totiž má ve dvou střediscích, v Uvatu a v Chanty-Mansijsku. Čeští muži by zřejmě jistě klesli na kvótu pěti míst, ženy na čtyři.

Zdroj: iDNES.cz
Foto: Jiří Hamza (Autor: Jiří Zaňát)

4 thoughts on “Češi budou bojkotovat Světový pohár v Ťumeni

  1. Netreba sa za nič skrývať. Koľko je komisii čo riešia doping?, český biatlonisti sú zvlášť protidopingova skupina?, Mať názor a schovávať sa za názor sú dve veci. Nech ostanú doma, nikomu nebudú chýbať ani amíci a kandžani.

  2. Držet slovo je dnes obzvlášť cenné (což asi na Slovensku – viz historie Československa . nikdy úplně nechápali). Jenom nevím, jak k tomu přijde např. Veronika Vítková. Ptal se jí pan Hamza? Martin Fourcade tam pojede (bodejť by si nechal ujít prize money za Velký globus – o Malých ni nemluvě!!); je otázka, jestli mu peníze už nevymazaly paměť (a charakter), aby splnil svůj slib o bojkotu!! Že by to (opět viz historie) bylo s Francouzi tak vždycky? – tzn. zatáhnout své spojence do něčeho a pak cuknout a nechat ty druhé se v tom vymáchat??

  3. Martina Fourcada jsem obdivoval; ale tímto u mne skončil. Navždy.

    Ale panu Hamzovi bych rád vzkázal: vaše rozhodnutí příliš připomíná “o nás bez nás”. Závodníci sami se k tomu nijak nevyjádřili. A pokud to udělají dodatečně – mohou být pod vaším nátlakem. Měli se k tomu vyslovit oni sami. Jsem zvědav, co budete říkat v další sezoně při nasazování 4 mužů a hlavně 4 žen. Pravděpodobně tím dobře rozeběhnutý sport skopnete do podpalubí na hodně dlouho (pokud se z tohoto zásahu vůbec kdy vzpamatuje). To vám na těch závodnících nezáleží?? Proč jste je nenechal ať se sami rozhodnou? Potřebujete loutky?

  4. Pre Máriu Kantorovú:
    Možno vám českí pretekári nebudú chýbať; rozdiel medzi nami je že Česi nemuseli nikoho kupovať v cudzine.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *