Home > Téma > Češi v Hochfilzenu: Průměrné výkony s několika světýlky

Češi v Hochfilzenu: Průměrné výkony s několika světýlky

Jakub Štvrtecký

Jedno je jisté, ani letos rakouskému středisku Češi ve Světovém poháru na chuť nepřišli. V Poháru národů zůstali muži i ženy na 9. místě, ale jako jednotlivci si všichni krom oživlé Veroniky Vítkové od Pokljuky pohoršili.

Markéta Davidová o 14 míst (32.), Eva Puskarčíková o 8 (37.), Michal Krčmář o 5 (14.) a Ondřej Moravec o 2 (27.). Nikdo další body nezískal. Nejlepším výsledkem bylo 14. místo Veroniky Vítkové ve stíhacím závodě.

Porovnání individuálních výsledků v tomto středisku s minulou sezónou vychází skoro nerozhodně. Na body tu dosáhli 4 biatlonisté (Vítková a Krčmář 2x, Puskarčíková a Moravec 1x) stejně jako vloni (Vítková a Krčmář 2x, Moravec a Šlesingr 1x). Ve stíhacím závodě se letos ukázali jen 3 čeští biatlonisté (Puskarčíková a Šlesingr nestartovali kvůli zdravotním komplikacím šetříce se na štafetu), v minulé sezóně jich bylo 6. Ženská štafeta si oproti loňsku pohoršila o 3 místa, mužská si naopak o 11 míst polepšila.

Porovnání letošních a loňských výsledků v Hochfilzenu
2018/19, SP/SZ 2017/18 SP/SZ
Vítková 25./14. 19./11.
Krčmář 20./24. 26./25.
Puskarčíková 29./nestart. 62.
Šlesingr 46./nestart. 46./40.
Davidová 62. 41./50.
Moravec 57./28. 34./43.
Charvátová 84. 69.
Štvrtecký 61. nestartoval
Jislová nestartovala 61.
Václavík 86. 59./47.
Krupčík nestartoval 70.

Právě týmový mužský výkon udělal za rakouskou zastávkou velmi příjemnou tečku. Po loňském 18. místě, kdy si trestné kolečko vyzkoušeli hned tři členové štafety (Šlesingr a Krčmář 2x, Václavík 1x), bylo umístění pár sekund za šesticí nejlepších milým překvapením. Velmi slušné 7. místo je v této destinaci českým mužům nějak souzené. V posledních 12 závodech uplynulého desetiletí si ho tady zopakovali již pošesté. Na takto vysoké umístění ve Světovém poháru čekali Češi téměř 2 roky (7. místo jim patřilo i na ZOH v Jižní Koreji).

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

To ženská štafeta 9. místem nikterak neoslnila. Povést se tak lépe střelba obvyklé opoře štafet Evě Puskarčíkové…

Pojďme se odrazit právě od štafet a přistoupit k tomu dobrému, co Hochfilzen přinesl. Tady je pár bodů:

  • Historicky poprvé Lucie Charvátová neabsolvovala trestné kolečko, udělala jen 2 chyby a štafetu i ucházejícím během posunula kupředu.
  • Bronzová z Pokljuky Markéta Davidová se i po střelecky neúspěšném sprintu premiérově ve štafetě ani jednou nemýlila, střílela i rychle a i nadále jí to velmi slušně běhá.
  • Veronika Vítková mohla zapomenout na běžecké trápení v Pokljuce a ač to není stále úplná hitparáda, je to krok k předním pozicím
  • Narychlo povolaný Jakub Štvrtecký, v létě juniorský mistr světa na kolečkových lyžích, se ve Světovém poháru uvedl náramně, se 35. běžeckým časem ve sprintu byl jen o místo za nejrychlejším z našich Krčmářem a se 3 chybami na střelnici mu jen o vteřinu unikl start ve stíhačce. Štafetu ustál i s 3 dobíjeními a předal s nikterak velkou ztrátou na štafety před námi.
  • Všichni závodníci si drží i po Hochfilzenu vyšší úspěšnost střelby než v sezóně minulé, Veronika Vítková dokonce o 10 % (94 %), všichni jsou nad 70 %.
  • Vysoký standard drží servis lyží, rychlost byla z obrázků očividná. Práci servismanů si pochvalovali i sami reprezentanti.
  • K běžeckému vysokému standardu se dostává Moravec, po proběhlé mononukleóze se lepší i Šlesingr, neuvadá Krčmář.
  • Krčmář je po Hochfilzenu mezi 15 nejlepšími muži v celkovém hodnocení. Jaký rozdíl oproti 41. místu v tomto čase loni.

Co stále české muže i ženy sráží, je rychlost střelby. Ve sprintu se krom 22. času Puskarčíkové pohybovaly všechny Češky od 69. místa (Vítková) výše, z mužů nejrychlejší Štvrtecký měl 61. čas střelby, M. Krčmář až 88.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Nepříjemná je i marodka, která úspěchům nepřidá a ve vší nahotě odhalila, jak malá je „dospělá“ základna především žen. Trenéři prostě nemají kam sáhnout, i tým pro IBU Cup se musí doplňovat juniory. Abychom byli schopni postavit štafetu, musela vynechat Eva Puskarčíková stíhací závod, stejně tak trenéři šetřili i Michala Šlesingra.

Hochfilzen je minulostí, biatlonisté se přestěhovali do Nového Města na Moravě, kde se domácím poměrně daří. Více než jindy je třeba, aby tomu tak opravdu bylo i tentokrát. Pokud to tak nebude, uvidí nažhavené publikum v naší domovině v hromadném startu jen příjemné překvapení úvodních biatlonových destinací Michala Krčmáře.

Hlavní foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Češi v Hochfilzenu: Průměrné výkony s několika světýlky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *