Zatímco trenér českých mužů Zdeněk Vítek řeší při nominaci na Mistrovství světa v italském Antholzi přetlak v týmu, tak kouč žen Egil Gjellanda má opačné starosti. Musí určit, kdo zaplní poslední volné místo.
Nominační kritéria pro šampionát byla jasná u mužů i u žen: Tři nejvýše postavení závodníci ve Světovém poháru + dva závodníci na návrh trenéra.
U mužů si nominaci zajistilo trio Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Jakub Štvrtecký. Mezi ženami zase trojice Markéta Davidová, Lucie Charvátová a Eva Kristejn Puskarčíková.
Na návrh trenéra na šampionát pojede i Jessica Jislová. Mezi muži by to předběžně měli být Adam Václavík a Michal Šlesingr, ale ještě se čeká na výsledky juniorského světového šampionátu. Nedostane se tak na Tomáše Krupčíka, kterému start do sezóny zkomplikovaly zdravotní problémy. Jako pravděpodobný se nejeví ani start Veroniky Vítkové.
U mužů jsou tedy potenciálně volná dvě místa, u žen jedno. Kdo se o ně uchází?
Adam Václavík
Stále střídá povedenější závody s těmi nepovedenými. Dvakrát bodoval a v Hochfilzenu se osvědčil i ve štafetě. Jako čtvrtý nejvýše postavený Čech ve Světovém poháru by na šampionátu určitě neměl chybět.
Michal Šlesingr
V individuálních závodech posbíral jen 12 bodů, ale stále je stěžejní součástí štafety. V této sezóně ji rozjížděl čtyřikrát a ve všech případech využil maximálně tři náhradní náboje. Měl by se tedy podívat na svůj poslední světový šampionát.
Vítězslav Hornig
Skončit jako junior druhý v závodě IBU Cupu, to už něco znamená. Dvacetiletý talent by na premiérové mistrovství světa dospělých mohly posunout úspěchy na juniorském šampionátu. V úvodním vytrvalostním závodě ale třikrát chyboval a skončil 17.
Mikuláš Karlík
Jeho jméno v úvahách o nominaci vůbec nepadalo, první polovina sezónu mu totiž i kvůli zdravotním problémům nevyšla. Na světový šampionát juniorů však přijel ve své obvyklé běžecké formě a ve vytrvalostním závodě byl i přes tři chyby desátý. Pokud by se mu podařilo v dalších závodech zastřílet, třeba by ještě trenérům zamotal hlavu.
Tereza Voborníková
V Oberhofu a v Ruhpoldingu dostala premiérovou šanci ve Světovém v poháru. Individuální závody jí nevyšly, ve štafetě však předvedla slušný výkon. V 19 letech zatím běžecky nestačí, bylo by to u ní hlavně o sbírání zkušeností.
Tereza Vinklárková
Mezi juniorkami závodí poslední rok a už v lednu si mohla zkusit Světový pohár, pokud by měla vyjeté potřebné body. Teď už je má, i díky 20. místu na IBU Cupu v Osrblí. O nominaci si řekla pátým místem v úvodním vytrvalostním závodě na Mistrovství světa juniorů v Lenzerheide. Její rivalka Voborníková byla po pěti chybách 36.
Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Jaroslav Svoboda)
Tak to budu opravdu zvědavý, jak moc se zmýlím. U mužů mi ta forma připadala bídná a stagnující, ale u žen mi připadala klesající. Ten výběr závodníků je vlastně lhostejný, kdo tam bude, snad by bylo na čase, poslat tam mladé, ať se pořádně otřískají světem.
Všichni jmenovaní tam mohou jet. Aspoň ČR konečně jednou naplní kvóty, které si její sportovci vybojovali a na které má nárok.
Nedokážu – stejně jako drtivá většina soudně myslících lidí – pochopit PROČ na MS má jet 5 + 5 závodníků (-dnic), když má ČR vyjetou možnost nominovat 7 + 7…!! V každém sólozávodu sice smějí být pouze 4 (z ČR), ale ti se mohou prostřídat!! Tuto hloupou praxi s minimem náhradníků provozuje český biatlon už Xtou sezonu – a vždy k neprospěchu výsledků. Ale PROČ?? Copak se cestuje na Nový Zéland? Nebo je nutné mít hodně míst pro bafuňáře??
Jen malá informace pro redakci: Voborníková byla ve štafetě o něco úspěšnější než Vinklárková.
Jde samozřejmě o štafetu juniorek na MS v Lenzerheide 29. 1. 2020.
Byla lepší jen na svém úseku, ale celkově byla Vinklárková ve štafetě lepší. I celkově na MS jasně nejlepší z našich holek ve všech 4 závodech. Pojede ale protekční Voborníková, je z protekční stáje.