Home > Novinky > České biatlonistky jsou zpětně bronzové ze Soči

České biatlonistky jsou zpětně bronzové ze Soči

Gabriela Koukalová

Mohl to být nezapomenutelný okamžik, nakonec z toho bude jen „medaile poštou“. České biatlonistky obdrží olympijský bronz ze Soči po tom, co byly diskvalifikované druhé Rusky.

Mezinárodní olympijský výbor konkrétně za doping potrestal Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovou. Viluchinová krom toho získala i stříbro ve sprintu, které tak připadne Vitě Semerenkové. Bronz bude mít nově Karin Oberhoferová.

Pro český biatlon je však zajímavější diskvalifikace původně stříbrné štafety ve složení Jana Romanovová, Olga Zajcevová, Jekatěrina Šumilovová a Olga Viluchinová. V posledních dnech se navíc ve spojitosti s dopingem skloňuje i jméno Zajcevové.

Češky se v oné štafetě původně radovaly ze skvělého čtvrtého místa. Tehdy ne moc zkušená Eva Puskarčíková rozjela závod až na jedenáctém místě, ale Gabriela Koukalová zařídila suverénně nejrychlejším časem posun na druhou příčku. S chybující Jitkou Landovou opět přišel drobný propad na šesté místo. Veronika Vítková následně posunula českou štafetu před USA a Kanadu.

Česká medailová sbírka ze Soči se tak rozrostla na dvě zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. Naopak Rusku už zbylo jen 22 cenných kovů z původních 33. Diskvalifikovaní byli mimo jiné bobista a zároveň vlajkonoš Alexandr Zubkov, rychlobruslařka Olga Fatkulinová či běžci Alexandr Legkov a Maxim Vylegžanin.

Mezinárodní olympijský výbor na základě McLarenovy zprávy zpětně testuje všechny ruské účastníky her v Soči. Příští měsíc se navíc bude rozhodovat o tom, zda vůbec Rusko bude moct startovat na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Zdroj: Reuters
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *