Home > Novinky > České biatlonisty přivítaly v Pchjongčchangu mrazy

České biatlonisty přivítaly v Pchjongčchangu mrazy

Ondřej Moravec

Zatím vše probíhá, jak má, i když v trochu mrazivějších podmínkách. Česká biatlonová reprezentace úspěšně absolvovala soustředění v kazašském Almaty a nyní trénuje přímo v dějišti Zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.

Luxus a mrazy v Kazachstánu

Šéftrenér Ondřej Rybář si před rokem na Zimní univerziádě obhlédl tratě a zázemí v Almaty a usoudil, že jde o ideální místo pro závěrečné soustředění před olympiádou.

Na jedné straně stál luxusně vybavený areál, který by prakticky okamžitě mohl hostit Světový pohár. Ve vysoké nadmořské výšce 1460 metrů Kazaši upravili 15 kilometrů tratí s rozmanitým profilem.

Čeští olympionici je využívali po osm dní na přelomu ledna a února. Jedinou výjimkou byla Veronika Zvařičová, která po účasti na Mistrovství Evropy v Itálii letěla 1. února přímo z Prahy do Soulu.

Kvůli 20stupňovým mrazům museli trenéři upravit plán dvou dnů, ale to nebyl velký problém. „Udělali jsme práci podle plánu a příprava proběhla, jak měla,“ řekla pro ČTK Veronika Vítková.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Druhým důvodem, proč Češi zamířili do Almaty, byl časový posun. Minulý rok měli v Pchjongčchangu s aklimatizací problém. Osmihodinový rozdíl byl znát. Kazašské středisko se tak stalo dobrým mezistupněm se svým pětihodinovým posunem. Skok o další tři hodiny už bude podobný tomu v Soči.

Kvituje to i Ondřej Moravec, který má tradičně se změnou časového pásma potíže. Proto ani loni do Pchjongčchangu necestoval. „Tři dny spánek přes noc nebyl, jak by měl být, ale po třech dnech jsem se srovnal, skoro bych řekl perfektně, a fungoval bez problémů.“

Mrzne i v Pchjongčchangu

Na 3. únor měl český tým naplánován přelet do Soulu a následný přesun do olympijské vesnice v Pchjongčchangu. Včera už se Moravec a spol. proháněli po olympijských tratích.

Soustředění v Almaty se ukázalo být dobré i z toho důvodu, že silné mrazy provází i olympijský areál. Teplota včera sahala až k minus 20 stupňům. Ke konci týdne by se ale mělo trochu oteplit.

Čeští biatlonisté se ale museli vypořádat i s jednou výraznou změnou. „Dost fouká, to jsme v Almaty nezažili. Dál budou tréninky probíhat v odpoledních časech.“ komentoval Ondřej Rybář pro ČTK aktuální podmínky.

Proč odpolední časy? Protože se bude závodit nezvykle pozdě, kolem osmé hodiny večerní místního času. Závodníci se museli podřídit evropským televizím a fanouškům.

Úvodní sprint žen se tak pojede v sobotu 10. února ve 20:15 místního času a ve 12:15 našeho času. Muži si poprvé zazávodí následující den ve stejný čas.

Kvůli brzkému startu už Veronika Vítková a Ondřej Moravec ohlásili, že se nezúčastní slavnostního zahájení. Tím se výrazně snížila šance, že českým vlajkonošem bude biatlonista.

Zdroje: biatlon.cz, ČTK, iDNES.cz
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *