Home > Téma > Zimní olympijské hry míří potřetí do Asie a poprvé do Jižní Koreje

Zimní olympijské hry míří potřetí do Asie a poprvé do Jižní Koreje

Jižní Korea vlajka

V roce 1972 hostilo Zimní olympijské hry Sapporo, v roce 1998 zase Nagano. Teď hry potřetí v historii zavítají do Asie, ale poprvé mimo Japonsko. Jihokorejský Pchjongčchang je připraven na páteční slavnostní zahájení.

Jižní Korea jako asijská bašta zimních sportů

Jihokorejci milují sport. Nejvíc fotbal a baseball, třetí místo drží basketbal. Ale i zimní sporty se těší značné oblibě, vždyť žádná z asijských zemí nezískala na zimních olympijských hrách víc medailí.

S přehledem vede short track, za ním následují rychlobruslení a krasobruslení. Velkou popularitu ale nabírá i hokej.

Jihokorejští hokejisté se utkají v základní skupině i s těmi českými. Rozhodně by nemuseli být za otloukánky, mají totiž řadu zámořských posil. Ještě větší pozornost bude ale zřejmě upřena na hokejistky, které vytvoří společný tým se Severekorejkami.

Napjaté vztahy Jižní a Severní Koreje představovaly bezpečnostní riziko. To by však měla zažehnat právě účast severokorejské výpravy, společný výběr hokejistek a také nástup na slavnostním zahájení.

Jižní Korea už usilovala o Zimní olympijské hry 2010 a 2014, ale Pchjongčchang uspěl až napotřetí. Olympiádu už hostil v roce 1988 Soul, ale to byla letní.

Skokanský areál v PchjongčchanguFoto: Skokanský areál v Pchjongčchangu (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)

Jihokorejské Alpy

Pchjongčchang je menším územním celkem v provincii Kangwon, u nás bychom ho mohli přirovnat k okresu. Nachází se na severu Jižní Koreje, zhruba 180 kilometrů jihovýchodně od Soulu.

Halové sporty bude hostit pobřežní město Kangnung, biatlonisty ale čeká cesta do hor. Domovem jim bude Alpensia Biathlon Centre. V lyžařském resortu Alpensia se nachází i skokanské můstky, ledové koryto, areál pro snowboarding či pro akrobatické lyžování.

A proč název Alpensia? Zdejšímu pohoří se totiž příznačně říká „korejské Alpy“.

PchjongčchangFoto: Alpensia Biathlon Center (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)

Silný biatlonový tým

Pořadatelskou zemi bude reprezentovat celkem 121 sportovců včetně jednoho biatlonisty a pěti biatlonistek. Největší šance má naturalizované ruské trio Timofej Lapšin, Anna Frolinová a Jekatěrina Avvakumovová.

Dosud bylo olympijským maximem korejských biatlonistů 60. místo, což by se mělo velmi pravděpodobně změnit. Lapšin a Frolinová už se v aktuálním ročníku Světového poháru dostali do elitní desítky. Ještě v ruských barvách dokázali vystoupat i na stupně vítězů.

Jekatěrina Avvakumovová a Anna FrolinováFoto: Jekatěrina Avvakumovová a Anna Frolinová (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-NC-SA)

Medaile z biatlonu by však byla spíš překvapením. Na minulých hrách v Soči získala Jižní Korea tři zlata, tři stříbra a dva bronzy. Pět medailí se urodilo v short tracku, dvě v rychlobruslení a jedna v krasobruslení.

Narváno tak bude zejména v halách, ale snad si fanoušci najdou cestu i na biatlon.

Medaile na ZOh 2018Foto: Medaile na ZOh 2018 (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *