Rok 2017 přinesl českému biatlonu spoustu radosti. Největší zásluhu na tom měla mistryně světa a druhá žena Světového poháru Gabriela Koukalová. Přispěli i stříbrný z Hochfilzenu Ondřej Moravec či Eva Puskarčíková s Michalem Krčmářem, kteří se dočkali premiérových stupňů vítězů. Hodně úspěchů zaznamenala také juniorská reprezentace v čele s dvojnásobnou mistryní Evropy Markétou Davidovou. Byly tu však i smutnější události.
Leden
5. 1. – Šlesingr druhý v Oberhofu
Jen na Juliana Eberharda nestačil Michal Šlesingr ve větrném sprintu v Oberhofu. Dařilo se i Adamu Václavíkovi, který si vyjel životní 17. místo.
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Zbranek)
6. 1. – Koukalová otevřela nový rok výhrou
Vyhrála poslední závod roku 2016 i první závod roku 2017. Gabriela Koukalová nenašla přemožitelku ve sprintu v Oberhofu a zapsala 15. výhru v kariéře.
7. 1. – Dřepující Koukalová ve žlutém
Stíhací závod v Oberhofu Gabriele Koukalové střelecky moc nevyšel, na stojkách udělala tři chyby a při té první musela jít do dřepu. Ale i tak nestačila jen na Marii Dorinovou Habertovou a sebrala Lauře Dahlmeierové žlutý trikot.
8. 1. – Dvojitá česká radost
Podruhé v historii se stalo, že dvě české biatlonistky vystoupaly v jednom závodě na stupně vítězů. Gabriela Koukalová dojela do cíle hromadného startu v Oberhofu jako první, Eva Puskarčíková jako třetí. Obě se mohly chlubit 20 trefami.
Foto: Eva Puskarčíková (Autor: Petr Zbranek)
11. 1. – Češi i přes trestné kolo pátí ve štafetě
Ani trestné kolo Jaroslava Soukupa nezabránilo českým mužům v Ruhpoldingu v cestě za dobrým výsledkem. Michal Šlesingr vyhrál třetí úseku, Ondřej Moravec byl zase druhý na tom úvodním. Celkově to stačilo na pátou příčku, vyhrálo Norsko.
14. 1. – Koukalová dál kraluje a Davidová má první body
Náskok Gabriely Koukalové v čele Světového poháru rostl. Po druhém místě ve sprintu v Ruhpoldingu měla na Dahlmeierovou k dobru 21 bodů. Markéta Davidová se ve stejném závodě dočkala premiérových bodů. Svůj druhý start mezi elitou proměnila ve skvělé 28. místo.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Zbranek)
14. 1. – Nejlepší výsledek Tomáše Krupčíka v IBU Cupu
Ještě v polovině vytrvalostního závodu IBU Cupu v německém Arberu držel Tomáš Krupčík třetí místo. Dvě chyby na dalších dvou položkách ho sice odsunuly na čtvrtou příčku, ale i tak si vylepšil své maximum.
15. 1. – Premiérové pódium Krčmáře a skvělá série Koukalové
Díky čtyřem nulám se Michal Krčmář ve stíhacím závodě v Ruhpoldingu posunul z 29. příčky až na premiérové stupně vítězů. V cílové rovince vyhrál nad Šipulinem boj o bronz, i když na něj po čtvrté střelbě ztrácel sedm sekund. Mezi ženami skončila Gabriela Koukalová pošesté v řadě do druhého místa.
Foto: Michal Krčmář (Autor: Petr Zbranek)
19. 1. – Puskarčíková blízko premiérové výhře
Ještě po třetí střelbě vytrvalostního závodu v Antholzi Eva Puskarčíková vedla. Závěrečnou stojku ale nezvládla a skončila 13. Zvítězila Laura Dahlmeierová, která připravila Gabrielu Koukalovou o žlutý trikot.
21. 1. – První italská medaile pro Koukalovou
Do tohoto dne byla Gabriela Koukalová v Antholzi nejlépe sedmá. V hromadném startu se ale dočkala premiérové medaile. Po čtvrté střelbě dokonce vedla, v závěru ji však překonaly silnější Němky Nadine Horchlerová a Laura Dahlmeierová.
27. 1. – Šesté místo Tomáše Krupčíka na Mistrovství Evropy
Tomáš Krupčík si na Mistrovství Evropy v polském středisku Duszniki-Zdrój důrazně řekl o místo v nominaci pro Mistrovství světa. Ve sprintu velmi slušně běžel, dal dvě nuly a skončil šestý. Jen o příčku hůře na tom byla mezi ženami Veronika Vítková.
Foto: Tomáš Krupčík (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)
28. 1. – Šantora druhý na IBU Junior Cupu
Českým juniorům vyšla skvěle generálka na domácí Mistrovství Evropy. Ondřej Šantora obsadil na juniorském poháru v Pokljuce druhou příčku ve sprintu, jeho parťák Milan Žemlička skončil pátý.
Foto: Ondřej Šantora (Autor: Petr Zbranek)
28. 1. – Vítková si spravila chuť na evropském šampionátu
Po nevýrazných výsledcích ve Světovém poháru byla Veronika Vítková poslála na rozjezd na Mistrovství Evropy. V Polsku se jí vedlo velmi dobře, čtvrté místo ze stíhačky bylo českým maximem.
Foto: Veronika Vítková (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)
Únor
2. 2. – Bronz Davidové na úvod evropského šampionátu
Hned v úvodní den Mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě na Moravě se domácí reprezentace dočkala medaile. Markéta Davidová vybojovala i přes tři trestné minuty bronz. Pátí byli Simona Maříková a Milan Žemlička.
3. 2. – Kristejn si v IBU Cupu vyrovnal maximum
Jedenáctý nejrychlejší běh a dvě nuly zaručily Lukáši Kristejnovi ve slovenském Osrblie vyrovnání osobního maxima v IBU Cupu. Skončil čtvrtý a připsal si například skalp Tarjeiho Bøho.
Foto: Lukáš Kristejn (Autor: Petr Zbranek)
4. 2. – Životní závod Ley Johanidesová
Stíhací závod IBU Cupu v Osrblie byl pro Leu Johanidesovou tím nejpovedenějším v kariéře. Na své poměry excelovala šestým běžeckým časem, ke kterému přidala čtyři nuly. Do cíle dorazila jako druhá, v samotné stíhačce byla nejlepší.
Foto: Lea Johanidesová (Autor: Jiří Zaňát)
4. 2. – Markéta Davidová juniorskou mistryní Evropy
Stylem start-cíl ovládla Markéta Davidová sprint na Mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě na Moravě. Dočkala se tak prvního zlata na mládežnické úrovni. Znovu ji podpořili pátý Milan Žemlička a šestá Simona Maříková
5. 2. – Medailové hody českých juniorů
To nejlepší si čeští junioři schovali na poslední den domácího Mistrovství Evropy. Markéta Davidová získala ve stíhačce druhé zlato, i když musela absolvovat šest trestných kol a po čtvrté střelbě ztrácela na vedoucí duo 17 sekund. Simona Maříková byla šestá.
Juniorům zase vládl Milan Žemlička před Ondřejem Šantorou. Už tak neuvěřitelný výsledek mohl být ještě lepší, třetí byl po druhé střelbě Jakub Procházka. Ten nakonec skončil šestý, o dvě příčky před Jakubem Štvrteckým.
Česká reprezentace vyhrála medailové pořadí šampionátu se ziskem tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)
10. 2. – Koukalová je mistryní světa
Česká republika se po 12 letech dočkala zlaté medaile z individuálního závodu na Mistrovství světa. Gabriela Koukalová byla ve sprintu nejrychlejší na trati a zároveň si pohlídala i své rány. Laura Dahlmeierová na ni ztratila čtyři sekundy.
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)
11. 2. – Moravcovi unikl světový bronz
Devět terčů spadlo, až ten poslední desátý zůstal na místě. Ondřeje Moravce to mohlo mrzet, vždyť z pátého místa ztrácel na bronzového Martina Fourcade jen 7,6 sekundy. Překvapivě zvítězil Němec Benedikt Doll.
12. 2. – Koukalová má další medaili, Moravec opět ne
Díky vítězství ve sprintu měla Gabriela Koukalová v Hochfilzenu skvělou pozici pro stíhačku. Jenže na první střelbě musela vydělávat zaseknutý náboj a udělala dvě chyby. Pak se pustila do skvělé stíhací jízdy, na jejímž konci byl bronz. Po tom pokukoval i Ondřej Moravec, jenže opět jednou chyboval na poslední položce a zopakoval páté místo.
14. 2. – Hornig ovládl Evropský olympijský festival mládeže
Na Evropském olympijském festivalu v tureckém Erzurumu se urodil velký úspěch českého biatlonu. Vítězslav Hornig si ve sprintu díky čisté střelbě došel pro zlato. O tři dny později pomohl ke čtvrtému místu smíšené štafetě, kterou spolu s ním tvořili Eliška Svobodová, Eliška Teplá a Mikuláš Karlík.
Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Jiří Zaňát)
15. 2. – Koukalová zkompletovala medailovou sadu
I třetí individuální závod na Mistrovství světa v Hochfilzenu zakončila Gabriela Koukalová s medailí na krku. Ve vytrvalostním závodě přičítala pouze jednu trestnou minutu, stejně jako Laura Dahlmeierová. Na trati však za Němkou trochu zaostávala, a tak brala stříbro.
16. 2. – Moravec se v Hochfilzenu dočkal medaile
Vytrvalostní závod mužů na Mistrovství světa v Hochfilzenu byl jedním z největších dramat roku. Ondřej Moravec si čtyřmi nulami hlasitě řekl o zlato, jenže tu ještě byl Lowell Bailey. Američan měl po čtvrté střelbě náskok 6,4 sekundy, 1100 metrů před cílem už jen jednu desetinu. Nakonec ale zvítězil o 3,3 sekundy a na Moravce zbylo stříbro, jeho pátá světová medaile.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)
17. 2. – Češky ve štafetě těsně za medailí
Ta nejdůležitější štafeta českým biatlonistkám vyšla. Jessica Jislová ji v Hochfilzenu rozjela na osmém místě. Eva Puskarčíková s Veronikou Vítkovou následně předávaly jako páté. Gabriela Koukalová pak byla druhá nejlepší na závěrečném úseku, přesto, i kvůli horším lyžím, v závěru prohrála souboj o medaile a dovezla českou štafetu na čtvrté příčce.
26. 2. – Žemlička jako pátý nejlepší junior světa
Milan Žemlička vybojoval nejlepší český individuální výsledek na Mistrovství světa juniorů v Osrblie. S mládežnickými kategoriemi se rozloučil pátou příčkou ve stíhacím závodě. Den předtím skončil ve sprintu šestý, podobně jako Simona Maříková.
28. 2. – Čeští junioři kousek od medaile
Pouhých 14 sekund dělilo české juniory od světové medaile. Ondřej Šantora rozbíhal jako třetí, ale pak české kvarteto zbrzdila trestná kola Jakuba Procházky a Jakuba Štvrteckého. Milan Žemlička byl na posledním úseku nejlepší ze všech a zařídil posun na čtvrtou příčku.
Foto: Milan Žemlička (Autor: Petr Zbranek)
Březen
2. 3. – Moravcovi vyšla návštěva IBU Cupu
Kvůli náročnému cestování se Ondřej Moravec rozhodl vynechat Světový pohár v Pchjongčchangu a místo toho zamířil na IBU Cup do Kontiolahti. Hned úvodní vytrvalostní závod suverénně vyhrál, ve stíhacím závodě pak přidal druhé místo.
3. 3. – Asijský osobák pro Tomáše Krupčíka
Českým reprezentantům přesun do korejského Pchjongčchangu příliš nevyšel. Světlou výjimkou byl Tomáš Krupčík, který ve sprintu ani jednou nechyboval a vybojoval životní 19. příčku.
Foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Zbranek)
5. 3. – Medailovou sérii zachraňovala v Pchjongčchangu štafeta žen
Ani z Pchjongčchangu neodjížděla česká reprezentace bez medaile. Jessica Jislová opět rozjela štafetu velmi slušně, pak si skvěle vedla na svém úseku třetí Eva Puskarčíková. Lucie Charvátová kompenzovala trestné kolo rychlým během a Gabriela Koukalová nejlepším výkonem na posledním úseku zařídila posun na třetí příčku.
Foto: Lucie Charvátová (Autor: Petr Zbranek)
10. 3. – Moravec opět na pódiu
Závěr sezóny 2016/2017 se Ondřeji Moravcovi povedl znamenitě. Ve sprintu v Kontiolahti zaznamenal třetí nejrychlejší běžecký čas a k tomu přidal dvě rychlé nuly. Nakonec našel jen jednoho přemožitele, Martin Fourcade byl o pouhých šest desetin lepší.
12. 3. – Nejlepší výsledek české smíšené dvojice
Ondřej Moravec a Gabriela Koukalová byli podle sázkových kanceláří největšími favority závodu smíšených dvojic v Kontiolahti. Nakonec skončili šestí, ale i tak o sedm příček vylepšili dosavadní české maximum v této disciplíně.
17. 3. – Malý glóbus pro Koukalovou
Před posledním sprintem v Oslu měla Gabriela Koukalová v hodnocení disciplíny ztrátu 28 bodů na Lauru Dahlmeierovou. Jenže Dahlmeierová na Holmenkollenu vyhořela, zatímco Koukalová dojela čtvrtá a přivlastnila si malý křišťálový glóbus. Vítková navíc byla v nejlepším závodě sezóny pátá.
Foto: Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)
18. 3. – Koukalová v Oslu druhá
Na křišťálový glóbus útočila Gabriela Koukalové i ve stíhacím závodě. A v Oslu pro něj udělala takřka maximum, byla druhá za Mari Laukkanenovou. Dobře se ale vedlo i deváté Lauře Dahlmeierové, která tak získala druhý glóbus v sezóně.
19. 3. – Ještě jeden glóbus pro Koukalovou
Gabriela Koukalová udělala skvělou tečku za sezónou 2016/2017. V hromadném startu v Oslu nestačila jen na Tiril Eckhoffovou a zajistila si druhý malý křišťálový glóbus. Byl pro ni již šestým v kariéře.
22. 3. – Koukalová se Šlesingrem udělali vítěznou tečku za sezónou
Čeští biatlonisté se loučili se sezónou tradičně v Jablonci nad Nisou. Před zraky skoro dvou tisíc fanoušků ovládla supersprint žen Gabriela Koukalové před Jessicou Jislovou a Evou Puskarčíkovou. Mužům kraloval Michal Šlesingr, když za sebou nechal Ondřeje Moravce a Michala Krčmáře.
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Zbranek)
Květen
3. 5. – Biatlonistkou roku je Gabriela Koukalová
Mistryně světa a druhá žena Světového poháru Gabriela Koukalová byla na galavečeru v Národním domě na Vinohradech vyhlášena biatlonistkou roku 2017. Za ní skončili Ondřej Moravec a Eva Puskarčíková. Mezi juniorkami kralovala Markéta Davidová, trenérem roku byl zvolen Zdeněk Vítek. Do síně slávy vstoupil Antonín Kříž.
3. 5. – Loučení Jitky Landové
Na galavečeru v Národním domě na Vinohradech nešlo jen o vyhlašování nejlepších biatlonistů a biatlonistek za uplynulý rok. Proběhlo také loučení s Jitkou Landovou, která po vleklých zdravotních problémech už nenašla sílu pokračovat.
Foto: Jitka Landová (Autor: Martin Kaděrka)
Červen
17. 6. – Šampiony na horských kolech jsou Koukalová a Moravec
Tradiční Mistrovství České republiky na horských kolech mělo stejné vítěze jako loni. Na blátivé trati v Jablonci nad Nisou porazila mezi ženami Gabriela Koukalová Leu Johanidesovou a Veroniku Vítkovou. Ondřej Moravec za sebou nechal překvapivě druhého Jakuba Štvrteckého a Michala Šlesingra.
Srpen
9. 8. – Trenér Richard Bořuta tragicky zahynul
Ve 49 letech zemřel původem český trenér Richard Bořuta. Rodákovi z Domažlic se stala osudným jeho velká vášeň – horolezectví. Jako trenér prošel juniorskými výběry Česka a Rakouska, ale největších úspěchů se dočkal až po emigraci do kanadského Canmore. Od roku 2011 připravoval v Albertě národní tým Kanady.
14. 8. Václavík si po pádu zlomil nohu
Z francouzského Prémanonu přišla v polovině srpna špatná zpráva. Adam Václavík si při pádu na asfalt zlomil nohu, což ho na několik týdnů vyřadilo z přípravy.
Foto: Adam Václavík (Autor: Jiří Zaňát)
Září
9. 9. – Mistry České republiky ve sprintu jsou Vítková a Krčmář
Při absenci Gabriely Koukalové a Evy Puskarčíkové dokázala Veronika Vítková získat republikový titul ve sprintu i přes tři trestná kola. Nestačily na ni druhá Veronika Zvařičová a třeí Lea Johanidesová. Ve sprintu v Letohradu uspěl i Michal Krčmář, když zdolal Tomáše Krupčíka a Michala Šlesingra.
10. 9. – Zlatý hattrick Vítkové
Veronika Vítková zůstala na republikovém šampionátu v Jablonci neporažena. Ve stíhacím závodě porazila Leu Johanidesovou a Petru Suchou, přemožitelku nenašla ani v předešlém supersprintu. Ten ovládl i Tomáš Krupčík, stejně tak jako stíhací závod. Stříbro tentokrát bral Michal Krčmář a bronz Ondřej Hošek.
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)
13. 9. – Koukalová bojuje s lýtky, Moravec s infekcí jater
V září vyšlo najevo, že Gabriela Koukalová už tři měsíce nemůže naplno trénovat. Problémy začaly na červnovém cyklistickém soustředění v Hnanicích. Tréninkový výpadek hlásil i Ondřej Moravec. Toho trápila infekce jater, kterou si dovezl z dovolené.
Říjen
5. 10. – Start Světového poháru bez Koukalové
Necelé dva měsíce před startem Světového poháru naplno zaznělo, že by Gabriela Koukalová kvůli bolavým lýtkům nemusela stihnout start sezóny. Tato prognóza Ondřeje Rybáře se nakonec naplnila.
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)
Listopad
19. 11. – Návrat Nového Městě na Moravě do kalendáře
Zasedání Mezinárodní biatlonové unie v německém Frankfurtu udělalo radost všem českým fanouškům. Nové Město na Moravě bylo potvrzeno jako hostitel posledního Světového poháru v roce 2018. Do roku 2022 by navíc Vysočina Arena měla hostit další dva podniky elitního seriálu.
Foto: Fanoušci ve Vysočina Areně (Autor: Petr Zbranek)
25. 11. – Češky zazářily v IBU Cupu
Veronika Zvařičová a Markéta Davidová v norském Sjusjøenu skvěle odstartovaly do sezóny. Zvařičová ve druhém sprintu IBU Cupu nechybovala a dojela čtvrtá. Davidová byla s jednou chybou sedmá.
27. 11. – České biatlonistky zpětně bronzové ze Soči
Kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Jitka Landová a Gabriela Koukalová se zpětně dočkalo bronzu ze Zimních olympijských her v Soči. Původně druhé Rusky totiž byly diskvalifikovány kvůli dopingu Olgy Viluchinové a Jany Romanovové.
29. 11. – Poprvé to bez Koukalové šlo
První individuální závod bez Gabriely Koukalové vyšel českým biatlonistkám výborně. Eva Puskarčíková brala v Östersundu na nejdelší distanci sedmé místo, Veronika Vítková byla dvanáctá.
Prosinec
8. 12. – Návrat Veroniky Zvařičové
Sprint v Hochfilzenu byl pro jednu biatlonistku výjimečný. Veronika Zvařičová se po dlouhých pěti letech vrátila do Světového poháru. Comeback jí trochu zhořkl, když přepálila tempo a s jednou chybou dojela až 84.
Foto: Veronika Zvařičová (Autor: Jiří Zaňát)
10. 12. – Skvělý výkon Davidové ve štafetě
Česká reprezentace neměla na začátku olympijské sezóny moc důvodů ke spokojenosti. K těm pozitivnějším momentům patřil výkon Markéty Davidové ve štafetě v Hochfilzenu. Třetím místem na třetím úseku pomohla k celkové šesté příčce. O to víc mrzelo trestné kolo Jessicy Jislové.
14. 12. – Jislová si v Annecy vyjela osobák
Sprint ve francouzském Annecy přinesl životní výsledek Jessicy Jislové. Třiadvacetiletá biatlonistka ani jednou nechybovala a skončila na 24. příčce. Díky 35. místu podruhé v kariéře bodovala Markéta Davidová.
Foto: Jessica Jislová (Autor: Petr Zbranek)
14. 12. – Mladý Hošek oslnil v IBU Cupu
Jediná rána ho dělila od druhého místa. I přesto si mladý Ondřej Hošek ve vytrvalostním závodě IBU Cupu v Obertilliachu pátým místem výrazně vylepšil osobní maximum.
Foto: Ondřej Hošek (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)
17. 12. – Hromadný start mužů bez české účasti
Výsledková mizérie českých mužů v prvním trimestru vyvrcholila tím, že se nikdo nedostal do hromadného startu v Annecy. To se stalo poprvé od Oberhofu 2010.
21. 12. – Gabriela Koukalová se stala sportovkyní roku
Vůbec poprvé v historii se český biatlon dočkal vítězství v prestižní anketě Sportovec roku. Gabriela Koukalová v souboji mistryň světa porazila Barboru Špotákovou a navázala na loňské třetí místo.
28. 12. – Puskarčíková s Moravcem řádili na stadionu Schalke 04
Česká dvojice Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec předvedla střelecký koncert na exhibici World Team Challenge, která se tradičně koná na fotbalovém stadionu v Gelsenkirchenu. Stačilo to na druhé místo za suverénním ruským duem.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)
Rok 2017 v číslech
4 medaile na Mistrovství světa v Hochfilzenu, z toho 1 zlatá, 2 stříbrné a 1 bronzová
17 medailí ve Světovém poháru, z toho 3 zlaté, 9 stříbrných a 5 bronzových
5 medailí na Mistrovství Evropy juniorů, z toho 3 zlaté, 1 stříbrná a 1 bronzová
1 vítězství a 2 druhá místa v IBU Cupu
1 zlato na Evropském olympijském festivale mládeže
1 druhé místo v IBU Junior Cupu
Hlavní foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)