Home > Preview > Češky na ZOH 2018: Vítková půjde po medaili, představí se dvě debutantky

Češky na ZOH 2018: Vítková půjde po medaili, představí se dvě debutantky

Veronika Vítková

Před čtyřmi lety v Soči byla největší pozornost upřena na Gabrielu Koukalovou, teď si ji zpět uzme Veronika Vítková. V Pchjongčchangu by měla patřit k českým medailovým nadějím. Druhou olympiádu absolvují Eva Puskarčíková a Veronika Zvařičová, která se zároveň bude loučit s kariérou. Zkušenosti budou sbírat debutantky Jessica Jislová a Markéta Davidová.

Veronika Vítková během letošní sezóny často v rozhovorech opakuje, jak je ráda za vyrovnané výkony. Z 15 závodů jen třikrát chyběla v první dvacítce a díky tomu drží v celkovém hodnocení skvělé šesté místo.

Vyrovnanost od ní trenéři čekají i v Pchjongčchangu, kde se pokusí zastoupit stříbrnou ženu ze Soči Gabrielu Koukalovou. V této sezóně už několikrát ukázala, že je to v jejích silách. Na posledních třech štacích Světového poháru skončila vždy jednou třetí.

Má tedy formu a zároveň i hezké vzpomínky na Pchjongčchang. V roce 2009 tu na Mistrovství světa udělala první díru do světa mezi dospělými. Ve dvaceti letech si až na poslední položce vytrvalostního závodu jednou trestnou minutou odstřelila stříbro. I tak ale brala neuvěřitelné páté místo. K němu přidala i dvě místa desátá.

Pravdou je, že loňská generálka jí i kvůli kratší době na aklimatizaci a horší formě nevyšla. Ve sprintu skončila až 53. a stíhačku ani nedojela. Teď je ale situace úplně jiná.

Vítková má možná největší šanci v kariéře na to, aby zlomila své prokletí. Tento rok oslaví již své 30. narozeniny, dlouhodobě se pohybuje ve světové špičce, ale stále se nedočkala velké individuální medaile.

Pod pěti kruhy k ní měla nejblíž v Soči, kde brala ve vytrvalostním závodě šesté místo. Z her ale odjížděla s úsměvem na tváři, dobře totiž rozjela stříbrnou smíšenou štafetu. Co nám předvede na své třetí olympiádě?

Veronika Vítková na ZOH
Rok SP SZ VZ HS ŠT
Soči 2014 16. 21. 6. 8. 4. 2.
Vancouver 2010 24. 37. 68. x 16.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)

Eva Puskarčíková

Loňská sezóna pro ni byla zlomová. Poprvé v Pokljuce vystoupala na stupně vítězů a pak to zopakovala v Oberhofu. V aktuálním ročníku je to trochu horší, ale stále velmi slušné.

Eva Puskarčíková naskočila ve Světovém poháru do 13 závodů a 11 z nich zakončila na bodech. Nejlepší výsledek zapsala hned na úvod, když byla sedmá ve vytrvalostním závodě v Östersundu. Za zmínku stojí i desátá příčka ze sprintu v Oberhofu.

A zmínit musíme také jedinou zkušenost Puskarčíkové s Pchjongčchangem. Předolympijský test jí vyšel velmi dobře. Nejprve se radovala z 16. pozice ve sprintu a pak bezchybným výkonem přispěla štafetě ke třetímu místu.

Od vyhlášené rychlostřelkyně už se tak budou čekat lepší výsledky než při jejím olympijském debutu v roce 2014. Své první velké akce se ale tenkrát zhostila velmi dobře. Ve vytrvalostním závodě brala s jen jednou chybou velmi pěkné 22. místo a slušně zvládla i první úsek po diskvalifikaci Rusek bronzové štafety.

Eva Puskarčíková na ZOH
Soči 2014 45. 42. 22. x 4. x

Eva PuskarčíkováFoto: Eva Puskarčíková (Autor: Martin Kaděrka)

Jessica Jislová

Stabilními výkony se probojovala nejen na své první olympijské hry, ale také na post české trojky. Už je relativně konkurenceschopná v běhu a dokáže v každém závodě bojovat o body. V tomto ročníku jí to vyšlo čtyřikrát, ve sprintu v Antholzi dokonce na 15. místo.

Tratě v Pchjongčchangu si už mohla vyzkoušet v minulém roce. Nejprve ji trochu zamrzelo 61. místo ve sprintu, ale pak naopak potěšila premiérová medaile ve Světovém poháru – štafetový bronz. Na prvním úseku čtyřikrát dobíjela, ale udržela pro své parťačky přijatelný odstup.

Ve štafetě se určitě představí i nyní. Zkusila si ji už dvakrát na Mistrovství světa a v ani jednou případě nezklamala. Její dvě nuly v Hochfilzenu byly naopak mimořádným počinem. Teď jde jen o to nepodlehnout olympijské atmosféře a ještě vyššímu tlaku.

Jessica JislováFoto: Jessica Jislová (Autor: Petr Zbranek)

Markéta Davidová

U Markéty Davidové můžeme najít několik paralel s Veronikou Vítkovou. Trénuje ji Jindřich Šikola, který vybrousil její talent natolik, že už v juniorském věku pocestuje na svou první olympiádu.

O nominaci Davidové nemohlo být pochyb. Sedmé místo v IBU Cupu na úvod sezóny ji poslalo do Světového poháru, v němž už zůstala. Dvakrát brala body a nejhůř byla 58. Stala se také pevnou členkou štafety. To není na 21letou biatlonistku vůbec špatné.

Nyní bude nadaná běžkyně poprvé závodit mimo evropský kontinent a poprvé na velké akci, když nepočítáme juniorské šampionáty. Pozvánka na loňské Mistrovství světa v Hochfilzenu jí totiž o fous unikla.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

Veronika Zvařičová

Účast v Pchjongčchangu si Veronika Zvařičová vysnila. Srážka s autem v roce 2013 jí nevzala jen olympiádu v Soči, ale málem také život. Díky ohromné vůli se ale vrátila zpět na tratě s jediným cílem: Dostat se ještě na jedny hry a pak s hlavou nahoře ukončit kariéru.

A to se splnilo. Zvařičová už na začátku sezóny excelovala čtvrtým místem v IBU Cupu, pak uspěla i ve Světovém poháru. Ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu dojela 32. Jen jednou v kariéře byla výš.

Její maximum se váže k roku 2009 a právě k Pchjongčchangu. Na Mistrovství světa tehdy šokovala 22. příčkou ve sprintu. Klíčem k úspěchu byla čistá střelba, která bude stěžejní i nyní.

Běžecká výkonnost Zvařičové je totiž výrazně horší než u jejích kolegyň. Proto bude vyhlížet šanci spíš ve vytrvalostním závodě, který tradičně více nahrává lepším střelkyním. Právě tento závod by mohl být jejím rozlučkovým.

Veronika Zvařičová na ZOH
Vancouver 2010 71. x x x x x

Veronika ZvařičováFoto: Veronika Zvařičová (Autor: Jiří Zaňát)

Lea Johanidesová

Výborné výkony v minulé sezóně zajistily českým trenérům možnost vzít do Pchjongčchangu šest biatlonistek. V souboji o šesté místo Lea Johanidesová těsně porazila Lucii Charvátovou, ale podle šéftrenéra Ondřeje Rybáře ani jedna z nich nepřesvědčila.

Johanidesová tak obsadila roli necestující náhradnice a do Jižní Koreje by ji poslaly jen zdravotní indispozice ostatních reprezentantek.

V Pchjongčchangu tak bude scházet s 96% úspěšností nejlepší střelkyně Světového poháru. Druhou stranou mince je fakt, že se zároveň jedná o jednu z nejpomalejších biatlonistek. Ve třech startech zůstala i přes znamenitou střelbu až v sedmé desítce.

Lea JohanidesováFoto: Lea Johanidesová (Autor. Jiří Zaňát)

Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Zbranek)