Home > Preview > Co čeká biatlonisty v Pchjongčchangu? Těžké tratě a zrádná střelnice

Co čeká biatlonisty v Pchjongčchangu? Těžké tratě a zrádná střelnice

Model areálu v Pchjongčchangu

Olympijské tratě v Pchjongčchangu jsou velmi obtížné, shodují se biatlonisté. Boje o medaile jim budou znepříjemňovat i nízké teploty a větrné poryvy na střelnici.

Trať začíná táhlým stoupáním ze stadionu. Po jeho zdolání mají biatlonisté krásný výhled na skokanské můstky, ale moc si ho neužijí. Na rovinaté pasáži vedoucí skrz golfové hřiště je třeba pracovat na 100 %.

Následuje další prudké stoupání, pak velmi rychlý sjezd a opět výjezd. Pak už biatlonisté sjíždějí zpět na stadion. Konečně tak můžou ušetřit nějaké síly před příjezdem na střelnici.

Skokanský areál v PchjongčchanguFoto: Skokanský areál v Pchjongčchangu (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)

Nejvíc co říct má k tratím Laura Dahlmeierová. Při loňské generálce tu ovládla sprint i stíhačku. „Je to zajímavá trať, stoupání a sjezdy jsou prudké a technické. Střelnice je v pohodě. Profil je dobrý, sedí mi.“

Dahlmeierová byla ve sprintu nejrychlejší běžkyní, těsně za ní byly Tiril Eckhoffová a Kaisa Mäkäräinenová. Do ztráty půl minuty se na 7,5 km dlouhé trati vešly ještě Francouzky Justine Braisazová a Célia Aymonierová. O minutu a půl zaostala Eva Puskarčíková a ještě o pár sekund hůř na tom byly Veronika Vítková a Jessica Jislová.

„Mám tu trať ráda. Stoupání jsou těžká a profil mi vyhovuje. Před střelnicí je dlouhý sjezd, takže budu překvapená, když půjde hodně biatlonistek na trestné kolo,“ řekla k olympijskému areálu Mäkäräinenová.

Jenže na střelnici by to nemuselo být tak snadné. Zatím se na ní točí vítr a závodníkům nepřidají ani mrazivé teploty, které by snad měly v průběhu her ustupovat.

PchjongčchangFoto: Alpensia Biathlon Center (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)

Mezi muži si při olympijské generálce rozdělili výhry Julian Eberhard a Martin Fourcade. Oba byli zároveň nejrychlejší na 10 km dlouhé trati sprintu. Francouz byl o sedm sekund lepší. Do ztráty 20 sekund se vešli Benedikt Doll, Andrejs Rastorgujevs a Dominik Windisch.

Naopak našim to neběželo dobře, s výjimkou Adama Václavíka. Ten měl 27. čas a zaostal za Fourcadem o 49 sekund. Přes minutu nabrali Michal Šlesingr a Michal Krčmář, ztráta Jaroslava Soukupa šla přes dvě minuty.

Fourcade loni poznal náročnost střelnice, když ve sprintu musel po obou položkách absolvovat jedno trestné kolo. Jinak si ale areál v Pchjongčchangu chválí. „Trať je velmi náročná, ale nevyskytují se na ní nebezpečná místa. Líbí se mi. Jsou na ní prudká stoupání i rovinaté úseky, kde se můžou tvořit rozdíly. Je to zábavná trať… pokud máte dobrou formu.“

Tratě si můžete projet právě s francouzským biatlonistou na videu z loňského Světového poháru. Podívejte se také na 3D model areálu.

Zdroj: biathlonworld.com
Foto: Model areálu v Pchjongčchangu (© pyeongchang2018.com)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *