Závody v Novém Městě na Moravě uzavřely teprve první trimestr Světového poháru, ale už teď můžeme bez obavy říct: Tohle byl strop. Nic lepšího, kouzelnějšího, frenetičtějšího a hlasitějšího už v této sezóně neuvidíme.
Jak to všechno probíhalo?
Martin Fourcade na prvním místě. Tohle byl zřejmě nejčastější obrázek z Nového Města, pokud tedy nepočítáme pohled na beznadějně plné tribuny. Francouz nenašel ani jednou přemožitele, i když mu hlavně Anton Šipulin ve sprintu a ve stíhacím závodě dlouho konkuroval.
To mezi ženami byla paleta vítězek rozhodně pestřejší. A překvapivá. Ve sprintu všechny včetně sebe šokovala vítězstvím Tatjana Akimovová, když těsně zdolala podobně nečekaně druhou Anaïs Chevalierovou. Obě navíc ukázaly, že jejich životní výsledky nebyly náhodné. Chevalierová ovládla stíhací závod a Akimovová v něm dojela třetí.
Velkým přáním všech českých koučů a biatlonistů byl zisk alespoň jedné medaile. Kvůli skvělým fanouškům. Dlouho se zdálo, že biatlonoví Bohové tomuto přání nejsou nakloněni. Gabriela Koukalová ve sprintu kvůli nepovedené stojce ztratila slibné vedení. Ondřeje Moravce zase v dobře rozjetém stíhacím závodě potkal pád a následně ho v hromadném startu od bedny dělily tři desetiny.
Závěrečné klání celého Světového poháru v Novém Městě na Moravě ale vše vynahradilo. Koukalová po třetí střelbě převzala vedení a už ho i přes závěrečný nápor Laury Dahlmeierová nepustila.
Vítězové
Martin Fourcade – V Novém Městě nezískal jen medaile, ale také srdce mnoha českých fanoušků. Třeba těch nejmenších, kterým rozdal své cenné kovy a postaral se tak o předčasného a velmi milého Ježíška. Nebo těch podél trati, se kterými si po cestě do cíle neváhal plácnout.
Anton Šipulin – Až 12. příčka v hromadném startu udělala menší kaňku na jeho novoměstském vystoupení. Ve sprintu i ve stíhačce byl druhý a udržoval Martina Fourcada v ostražitosti. Ten také jeho výkony opakovaně ocenil.
Simon Schempp – Zatím se jevil být tím nejslabším z „velké čtyřky“, Nové Město mu však zvedlo náladu. Sprint mu sice moc nevyšel, ale čtvrté místo ve stíhačce a hlavně sezónní maximum v podobě druhé příčky v hromadném startu mu zvedlo náladu.
Anaïs Chevalierová – Čekalo se, že by letos mohla poprvé zvítězit Justine Braisazová, ale předběhla ji její krajanka. Starší ze sesterského dua Chevalierových si druhým a následně prvním místem vylepšila osobní maximum – 8. místo z roku 2014.
Tatjana Akimovová – Před dvěma lety premiérově vyhrála Jekatěrina Jurlovová, loni se to povedlo Olze Podčufarovové a nyní přebírá štafetu Tatjana Akimovová. Pomohl jí k tomu zejména zlepšený běh, vždyť před toutu sezónou byla i s čistou střelbou nejlépe 12.
Gabriela Koukalová – „Doufejme, že není tak nervózní jako její trenér,“ dělali si před poslední střelbou při pohledu na Ondřeje Rybáře legraci angličtí komentátoři. Možná, že i byla, ale nedala to znát. Rybář to pak komentoval slovy: „Je hvězdou světového formátu.“
Poražení
Simon Fourcade – Jeho bratr zažíval jedny z nejlepších okamžiků své kariéry, ale on u toho byl ze dvou třetin jen jako divák. Představení na Vysočině pro něj skončilo předčasně 65. místem ve sprintu.
Simon Eder – Po loňské životní sezóně zatím přichází tvrdý pád, který vyvrcholil 49. příčkou ve sprintu. Své vystoupení Rakušan příliš nevylepšil ani 23. pozicí v hromadném startu.
Michal Šlesingr – Do Nového Městě si přivezl vynikající běžeckou formu, ale moc ji nezužitkoval. Za tři závody nasbíral 11 chyb a vše zakončil poslední příčkou v hromadném startu. Slabou náplastí je 19. pozice ze stíhačky.
Lena Häckiová – V Östersundu to vypadalo, že bude jednou z nejzářivějších komet letošní sezóny. Její 77. místo ve sprintu a 27. v hromadném startu ale ukázaly, že má tahle talentovaná dívka na čem pracovat.
Lucie Charvátová – Potřebovala psychickou vzpruhu po štafetovém kolapsu v Pokljuce, ale ta nepřišla. Ve sprintu musela absolvovat pět trestných kol a ze 64. místa jí těsně unikl postup do stíhacího závodu.
Olena Pidhrušná – Kde jsou ty časy, kdy se v Novém Městě na Moravě stala mistryní světa? Ve sprintu ani ve stíhačce nebodovala a 15. příčka v hromadném startu je jen malou útěchou.
Zajímavý okamžik
Každý okamžik byl v Novém Městě na Moravě zajímavý. Díky jedinečným fanouškům. Za všechny čtyři dny jich do Vysočina Areny dorazilo zhruba 120 000. Ze všech stran zněla jen chvála. Martin Fourcade byl naprosto unešený. Cítil se být tak trochu Čechem. Jeho krajan Simon Desthieux mluvil o nejlepší atmosféře ve Světovém poháru. Podle Quentina Fillona Mailleta to bylo jako na fotbale. A kdyby se měl celý podnik oznámkovat, tak by dostal 10 z 10 bodů. Alespoň od Johannese Bøho.
Německá televize ARD měřila decibely a její expertka Kati Wilhelmová zapochybovala, že by vyhlášené závody v Oberhofu či Ruhpoldingu mohly konkurovat. S Německem se váže také jediný škraloup. „Čeští fanoušci se mají ještě co učit,“ reagovali jinak atmosférou uchvácení němečtí komentátoři na situaci, kdy tribuny oslavovaly chyby Laury Dahlmeierové ve sprintu. Mrzelo to i samotnou vedoucí ženu Světového poháru, která si ale jinak závody v Novém Městě užívala a upřímně se radovala z úspěchu Gabriely Koukalové.
Bojovník
Závod před tak skvělým publikem se prostě nevzdává. Ondřej Moravec rozjel po 8. příčce ve sprintu skvěle i stíhací závod. Po úvodní čisté položce se začal hlásit do boje o medaile. Ve druhém kole ale upadl, což bohužel odnesla jeho zbraň. S tou náhradní to nebylo ono a výsledkem bylo pět chyb na druhé ležce. Jiní by to možná zabalili, on však ne.
Když přijížděl do cíle na 50. místě, tak zaplněné tribuny skandovaly jeho jméno. Stejný scénář se opakoval i v neděli. To už ale diváci tleskali čtvrtému muži v cíli. Tomu se říká odměna za bojovnost.
Smolař
Dvě sezóny se Emil Hegle Svendsen marně pokoušel dostat do své někdejší fantastické formy. Před letošním ročníkem mu jeho snahu komplikovala řada zdravotních problémů. Přesto se připravil výborně a po jeho skvělém představení v Pokljuce norská média psala: SuperSvendsen je zpět.
I ve sprintu v Novém Městě na Moravě to byl ten starý dobrý Svendsen. I přes jednu chybu dojel třetí, kousek za Martinem Fourcadem. Vypadalo, že by o víkendu mohl na Francouze opět zaútočit. Ale jeho zdraví řeklo znovu ne. S nachlazením musel předčasně odcestovat domů do Norska.
Statistické okénko
Martin Fourcade je momentálně se 4 výhrami a 9 pódii neúspěšnějším biatlonistou v Novém Městě na Moravě.
Quentin Fillon Maillet se stal už čtvrtým Francouzem, co získal v Česku medaili. Kromě bratrů Fourcadů se to povedlo ještě Béatrixovi.
Jako magnet na čtvrtá místa funguje ve Vysočina Areně Ondřej Moravec. Toto umístění zde zopakoval už potřetí.
Domácí prostředí sedí Jaroslavu Soukupovi. V Novém Městě bodoval už šestkrát v řadě. Z 11 závodů tu vyšel naprázdno jen jednou.
Gabriela Koukalová získala pro Českou republiku vůbec první zlato a teprve druhou individuální medaili ve Vysočina Areně.
Jako první biatlonistka zkompletovala Laura Dahlmeierová v Novém Městě medailovou sbírku. Od každého cenného kovu má nyní jeden kus.
Bronz Susan Dunkleeové ve sprintu nebyl první americkou medailí v Novém Městě. Tim Burke tu na Mistrovství světa dokonce vybojoval stříbro.
Českou jistotou v Novém Městě na Moravě je Veronika Vítková. Svou sérii výsledků v TOP20 natáhla už na číslovku 9.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Martin Kaděrka)