V loňské sezóně závody mužské elity jednoznačně opanoval Nor Johannes Thingnes Bø. Ačkoliv je jedním z největších adeptů na opětovné získání velkého křišťálového glóbu, v nastávající sezóně může být všechno jinak. Kromě už jeho tradičního rivala – Martina Fourcada, by do boje o prvenství mohly zasáhnout i jména ze zemí, jako je Německo, Rusko či Švédsko.
Johannes Thingnes Bø
O jeho nadvládě v uplynulé sezóně už toho padlo dost. Jaké jsou však jeho vyhlídky v následujících měsících? S manželkou Heddou čekají syna, a právě jeho narození může Norovy plány na obhajobu prvenství překazit. V lednu, v době jeho narození, chce být doma, a tak zůstává otázkou, kolik zastávek Světového poháru kvůli tomu vynechá. V ideálním případě pouze jednu, horší možností je absence na všech třech zastávkách – v Oberhofu, Ruhpoldingu i Pokljuce. Přišel by tak o důležité body do celkového hodnocení. Zvlášť pokud by se na konci sezóny již neškrtaly dva nejhorší výsledky, o čemž se spekulovalo.
Martin Fourcade
Tento Francouz v posledních letech mužskému biatlonu kraloval. Sedmkrát v řadě získal velký křišťálový glóbus, je jedenáctinásobným mistrem světa a pětkrát si na krk pověsil olympijské zlato. Po loňském prvním individuálním závodu v Östersundu to opět vypadalo na napínavý boj mezi ním a mladším z bratrů Bøových. Poté však šly Fourcadovy výsledky strmě dolů a v celkovém hodnocení se umístil až na 12. příčce. S novým ročníkem by měl být ale zpět ve své síle. Motivací pro něj bude i fakt, že tato sezóna pro něj může být poslední. Na jejím konci se totiž Francouz rozhodne, zda bude s biatlonem pokračovat až do olympiády v Pekingu, nebo svou sportovní kariéru ukončí.
Quentin Fillon Maillet
Přestože hlavní hvězda francouzského týmu loni nepodávala uspokojující výsledky, ve svých řadách si tato země našla schopného nástupce. Tím je Quentin Fillon Maillet, který se umístil na třetí příčce celkového hodnocení a od malého glóbu za stíhačku ho dělilo 71 bodů. Šestadvacetiletý Francouz vyniká především ve střelbě vestoje, kde má úspěšnost obdivuhodných 90 %, a v rychlosti běhu také příliš nezaostává. Pokud přes léto zapracoval na položce v leže, kde je jeho úspěšnost 84%, může v nadcházející sezóně patřit k oprávněným adeptům v souboji o celkové prvenství.
Alexandr Loginov
Když kariéru ukončil Anton Šipulin, nemuselo Rusko nového lídra týmu hledat dlouho. Alexandr Loginov se po kauze s dopingem a uplynutí dvouletého trestu v roce 2017 okamžitě mezi muži prosadil a v loňské sezóně se umístil v celkovém hodnocení na druhé příčce. K tomu, aby se usadil na nejvyšším stupínku, mu chybí větší počet individuálních vítězství. Vyhrát v závodu Světového poháru dokázal pouze jednou, a to ve sprintu v německém Oberhofu. Dopomoct by mu k tomu mohlo i zlepšení střelby vestoje, kde má úspěšnost 80%.
Simon Schempp
Německý talent Simon Schempp měl našlápnuto ke skvělým výsledkům. Poté ale přišly vleklé zdravotní komplikace a minulou sezónu dokonce ukončil předčasně. O své místo mezi elitou musel bojovat v letní přípravě, ta se mu však povedla na výbornou. Stal se trojnásobným mistrem Německa na letním šampionátu a vypadá to, že by mohl navázat na své předchozí výsledky, kdy se například v sezóně 2015/2016 umístil na čtvrté příčce celkového hodnocení mužů a byl jedničkou německého výběru.
Simon Desthieux
Čtvrtý muž celkového hodnocení v uplynulé sezóně, Francouz Simon Desthieux, může v nadcházejícím ročníku Světového poháru také pomýšlet na nejvyšší příčku. Na letním francouzském šampionátu bral hned tři zlata. Mezi elitou však pocit individuálního vítězství nezažil ještě ani jednou, a právě to je ten důvod, proč ho jinak stabilní výsledky neposunuly na vyšší příčky. Pokud sedmadvacetiletý biatlonista vylepší svou 78% úspěšnost na stojce, mohlo by mu to letos nejenom konečně cinknout medailí, ale také některým z glóbů.
Arnd Peiffer
Na poslední zimní olympiádě v Pchjongčchangu získal zlato ve sprintu a na mistrovství světa v Östersundu kraloval ve vytrvalostním závodě závodě. Ve Světovém poháru není žádným nováčkem, na elitní scéně se nachází od roku 2009, je oporou německého mužského týmu a stále podává kvalitní výkony, které by ho mohly v nové sezóně dostat až na vrchol. S celkovou 89% úspěšností na střelnici k tomu nemá vůbec daleko.
Lukas Hofer
I v řadách italského týmu se najdou jména, která by mohla do celkového pořadí výrazně promluvit. Jedním z nich je třicetiletý Lukas Hofer, který se v loňské sezóně umístil na 10. příčce. Ačkoliv na trati patří k těm rychlejším, výsledkově ho sráží především položka vestoje, kde dosahuje úspěšnosti pouze 76 %, což je v porovnání s ostatními výrazně málo. Na letním domácím šampionátu tento Ital vybojoval zlato ve sprintu i ve stíhačce.
Benedikt Doll
Ačkoliv se Benedikt Doll vyskytuje vysoko a v loňském celkovém hodnocení se umístil na sedmém místě, jeho výsledky dlouhodobě sráží nevyrovnaná střelba. Na stojce dosahuje úspěšnosti pouze hrozivých 70 %, což mu zatím nedovolovalo na první místo v celkovém hodnocení pomýšlet. Pokud by však u něj v tomto ohledu nastalo zlepšení a podpořil by to stále kvalitním během, na který jsme u něj zvyklí, může to dotáhnout mnohem výš. Vždyť například už na Mistrovství světa v Hochfilzenu v roce 2017 ve sprintu ukázal, že pokud zastřílí čistě, může být neporazitelným.
Sebastian Samuelsson
V průběhu let celkovým hodnocením vzhůru stoupá také mladík ze Švédska. Sebastian Samuelsson ve Světovém poháru debutoval v roce 2016, kdy se v sezóně umístil na 42. místě. Následující ročník se umístil na příčce s číslem 32 a dokázal získat stříbro ve stíhačce pod pěti kruhy v Pchjongčchangu. Minulou sezónu poskočil na 28. místo. Na svém kontě zatím nemá žádné individuální vítězství, což je dáno především jeho celkovou 79% úspěšností ve střelbě, kdy mu největší problémy dělá položka ve stoje. Pokud na tomto s novým trenérem Johannesem Lukasem během letní přípravy zapracoval, může pomýšlet mnohem výše.
Další favorité
Do výsledků celkového hodnocení můžou však promluvit i závodníci jako je zkušenostmi ostřílený Tarjei Bø, rakouský veterán Simon Eder proslulý svojí rychlopalbou anebo znovuzrozený Nor Vetle Christiansen. O pozornost by si mohl říct také Johannes Dale, který loni získal cenu nováček roku, či Francouz Antonin Guigonnat. Z české reprezentace má největší šanci na větší úspěch Michal Krčmář.
Mužská špička je nesmírně vyrovnaná a svoji šanci má každý závodník ve svých rukou. O prvenství v sezóně 2019/2020 může rozhodovat každičký bod.
Hlavní foto: Hromadný start mužů v NMNM (Autor: Václav Mudra)