Jako trojnásobná biatlonistka roku vstoupí Markéta Davidová už v sobotu do nové sezóny. Podle trenéra Egila Gjellanda může být klidná, prototože je na tom dobře. A co další čeští biatlonisté?
Vysoká úroveň Markéty Davidové
Český tým se vrátil na čtyři dny domů, ve středu už odlétá na první závody do švédského Östersundu. V pátek si ještě Markéta Davidová stihla na předsezónní tiskové konferenci převzít trofeje pro nejlepší biatlonistku roku a za nejlepší výkon sezóny. Michael Málek se stal trenérem roku, jeho svěřenec a juniorský vicemistr světa Mikuláš Karlík zase talentem roku.
Na tiskové konferenci samozřejmě padly i otázky na novou sezónu. Třeba jak se Markéta Davidová před jejím startem cítí. „Tak nějak normálně, jako každý rok. Já na sobě nepoznám, jestli je to lepší, nebo horší než loni. A čísla ode mě taky neuslyšíte,“ smála se úřadující mistryně světa vytrvalostním závodě.
Trenér Egil Gjelland byl po předsezónních závodech ve Sjusjøenu, kde Davidová obsadila v konkurenci Norek, Francouzek či Ukrajinek šesté a osmé místo, trochu sdílnější: „Víme, že je na velmi vysoké úrovni. I na střelnici momentálně vypadá velmi dobře. Může být před startem sezóny klidná. Zároveň se ale neustále snažíme odstraňovat nedostatky a posunout se ještě výš.“
Týmové cíle
Norský rodák si také pochvaloval povedenou přípravu Evy Puskarčíkové, která se loni i vinou zdravotních problémů běžecky trápila, nebo progres mladých biatlonistek v čele s Terezou Vinklárkovou a Terezou Voborníkovou.
Cílem ženského týmu bude posun z 11. příčky v olympijském žebříčku do první desítky a s tím spojený zisk pěti míst pro Peking. Stejně tak se budou chtít české ženy umístit do 10. místa v Poháru národů, aby i v příští sezóně mohly objíždět Světový pohár.
A podobné vlastně budou i cíle mužů s tím rozdílem, že ti naopak budou kýžené 10. místo v olympijském žebříčku hájit. „Chceme získat těch pět míst, které na olympiádách dlouhodobě míváme. Potom by na hry mohl jet i pátý člověk jako náhradník, který by třeba dostal šanci ve vytrvalostním závodě. Hlavně by ale byl k dispozici pro štafetu, kdyby se něco přihodilo. Pokud bychom pět míst nezískali, vystavovali bychom se velkému riziku. Onemocnění jednoho závodníka by nám mohlo vyřadit štafetu,“ nechal se slyšet sportovní ředitel a trenér mužů Ondřej Rybář.
Optimistický šéf českého biatlonu
Jedničkou mužského týmu by měl být Michal Krčmář. „V minulé sezóně jsem měl nejlepší čísla za svou kariéru, v procentuální úspěšnosti střelby i v běžecké části. Všichni na sobě neustále pracujeme, ale soupeři taky nespí a zdokonalují se se,“ ví český biatlonistka, jehož maximem v minulé sezóně, během které prodělal covid-19, bylo 10. místo.
Po odchodu Ondřeje Moravce by měli dostávat ještě víc šancí mladí biatlonisté. Třeba již zmíněný talent roku Mikuláš Karlík. „Mužský tým je propojený s tím juniorským a funguje to výborně. Už se dostavují i výsledky,“ pochvaluje si dvaadvacetiletý odchovanec Letohradu, který už dvakrát dosáhl ve Světovém poháru na body.
Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza byl na předsezónní tiskové konferenci optimistický. „Všichni jsme udělali maximum proto, aby to fungovalo. Máme výborné závodníky i trenéry. Chce to pokoru. Věřím, že jsme na dobré cestě a že se budeme vracet z olympiády spokojení.“
Hamza nechce na české biatlonisty vyvíjet přespřílišný tlak tím, že by za úspěch považoval pouze medaili. Český svaz biatlonu ocení i kvalitní výsledky mimo medailové příčky, a to i finančně. Prémie jsou totiž vypsané za každé umístění do 8. místa.
Zdroje: biatlon.cz (1, 2, 3), iDnes.cz