Biatlonová parafráze známého přísloví říká: Po skončení sezóny je každý trenér. Proto tu teď, před první závody olympijského ročníku 2021/22, předkládáme 8 odvážných předpovědí včetně tipů na nové držitele velkých křišťálových glóbů.
Pokud máte také své odvážné předpovědi, napište je do komentářů pod článkem. Po skončení sezóny se k nim můžeme vrátit.
1) Quentin Fillon Maillet zvedne nad hlavu velký křišťálový glóbus. No, dobře. To možná není tak odvážný tip vzhledem k tomu, že Francouz skončil třikrát v řadě třetí. V minulé sezóně se na norskou dvojici před sebou díval s odstupem více než 100 bodů. Johannes Thingnes Bø už nebyl tak suverénní jako v předešlých sezónách, navíc se mu nepovedlo vyladit formu k vrcholu sezóny. Nyní bude chtít podřídit všechno úspěchu v Pekingu. Od Sturly Lægreida se v minulé sezóně nic nečekalo. S tímto vědomím a před prázdnými tribunami dokázal předvádět skvělé střelecké výkony, na které bude těžké navázat. Zkušenosti a motivace hrají ve prospěch Francouze.
2) Světový pohár žen ovládne Lisa Hauserová. Dva roky zpátky by to znělo jako šílenství. Rakouské biatlonistce patřilo v hodnocení Světového poháru 18. místo. V minulé sezóně ale díky velkému běžeckému vzestupu poskočila na 6. příčku a z ní už se dá na velký křišťálový glóbus dohlédnout. Vezměme do úvahy fakt, že se Hauserové na její poměry střelecky nedařilo (85% úspěšnost), umí střílet i s přesností 90 %. Ta by byla v kombinaci se špičkovými běžeckými časy těžko překonatelná.
3) Němečtí muži zažijí historický debakl. Když odděláme výsledky Arnda Peiffera, zbyde nám v minulé sezóně jedno třetí místo Erika Lessera. Němečtí biatlonisté budou těžko nahrazovat svého největšího tahouna. V loňském ročníku Poháru národů sice skončili třetí, ale v zádech měli Rusy a Švédy. A ti teď mají víc medailových aspirantů. Německým mužům hrozí, že spadnou na 5. místo, čímž vyrovnají historicky nejhorší výsledek ze sezóny 2009/10. A možná ještě jedna odvážná předpověď: Dlouholetého trenéra německé reprezentace Marka Kirchnera to bude stát hlavu.
4) Elvira porazí Hannu. Už když Elvira Öbergová v roce 2019 nastupovala do Světového poháru, tak se mluvilo o tom, že má ještě větší potenciál než její o tři roky starší sestra a v té době již olympijská vítězka Hanna Öbergová. Minulou sezónu zakončila Hanna na čtvrté příčce, Elvira na dvanácté. Byl mezi nimi rozdíl více než 200 bodů. Předsezónní závody ale naznačily, že by na tom mladší ze sester Öbergových mohla být výrazně lépe běžecky.
5) Číňané pojedou na olympiádu s medailovými ambicemi. Už v první sezóně pod vedením Oleho Einara Bjørndalena a Darji Domračevové udělali Číňané znatelný pokrok. Dosud neznámý Čcheng Fang-ming si vylepšil osobní maximum na 16. příčku, body sbíraly i ženy. V minulé sezóně sice čínský tým kvůli covidu-19 vůbec nezávodil, ale o to víc se mohl soustředit na přípravu. Nebuďme překvapení, když z norského know-how, úspěšných mládežnických reprezentantů a neomezených finančních možností vznikne medailový koktejl.
6) Nejvíc výher posbírá Julia Simonová. Už v minulé sezóně pětadvacetiletá Francouzka vyhrála dva závody Světového poháru a stejně se nevešla do první desítky v celkovém hodnocení. U Simonové je to totiž často ve stylu všechno, nebo nic. Střílí skoro nejrychleji ve Světovém poháru, což jí může spolu se skvělým během přinést rozhodující výhodu v koncovkách závodů. Že je vítězný typ, ukázala i čtyřmi triumfy v létě a naposledy už na sněhu v Sjusjøenu.
7) Tři čeští muži se dostanou do desítky. Pokud se tak stane, bude to poprvé od sezóny 2017/18, kdy se to podařilo trio Moravec, Šlesingr a Krčmář. Zůstal už jen poslední jmenovaný, ke kterému by se nyní mohli přidat dvaadvacetiletí talenti Jakub Štvrtecký a Mikuláš Karlík. Vycházejme z toho, že se oba byli schopní v minulé sezóně s běžeckými časy vejít mezi 20 nejlepších. Pak už stačí „maličkost“: Skloubit aspoň v jednom závodě výborný běh se slušnou střelbou.
8) České ženy vybojují ve štafetě stupně vítězů. Už dvě sezóny čekají, až se jim všechno sejde. Markéta Davidová patří na svých úsecích stabilně k nejlepším, Jessica Jislová zase dokáže ve štafetách předvést o úroveň vyšší výkony než v individuálních závodech. Lucie Charvátová si letos dvakrát dokázala, že je možné absolvovat štafetu bez trestného kola. Zbývá poslední dílek, kterým by v nadcházející sezóně měly být zlepšené běžecké výkony Evy Puskarčíkové.
Tak já pro změnu půjdu opačnou cestou než vy a troufám si tvrdit, že do Německa poputuje velký křišťálový glóbus. Pak ještě jedna předpověď: Tarjei bude úspěšnější než Johannes.
Dobrý den, tady jsou moje tipy:
1) ano
2) ne
3) ano
4) ne
5) ne
6) ne
7) ano
8) ne
Skúsim i ja:
1) nie
2) nie
3) áno
4) áno
5) nie
6) nie
7) áno
8) nie
Je to možné, Francouzi mají stále dobré biatlonisty (i biatlonistky, viz. Liv- Grete Poiréová a hlavně Corine Niogretová) a Rakušanky se zlepšuji, a tak “Pourquoi pas?” Proč ne? Norové jsou skvělí a fandím jim, ale ta jejich místa jsou okoukaná.