Home > Téma > Dvě věže. Půjde Václavík ve stopách Eberharda?

Dvě věže. Půjde Václavík ve stopách Eberharda?

Adam Václavík

Ti dva toho mají celkem dost společného. Oba jsou vysocí, nechybí jim rychlost a tráví dost času na trestných kolech. Julian Eberhard však v posledních letech střelbu zlepšil a hned se zařadil mezi užší světovou špičku. Půjde Adam Václavík v jeho šlépějích?

Adam Václavík má 189 centimetrů, o sedm let starší Julian Eberhard dokonce 196 centimetrů. Řadí se tak k nejvyšším biatlonistům ve Světového poháru. Zatímco na tratích oba využívají dlouhých paží a nohou, tak na střelnici, zvlášť vestoje, ztrácí na stabilitě.

Už v mládežnických kategoriích se vědělo, že toho můžou oba hodně dokázat. Větší talent ukazoval Václavík, jehož maximem je 12. místo z MS dorostenců a 7. místo z MS juniorů. Toho dosáhl i se třemi chybami ve sprintu.

Eberhard absolvoval jen jedno dorostenecké MS, kde byl nejlépe 11. ve sprintu. I jemu se to podařilo přes tři trestná kola.

Julian EberhardFoto: Julian Eberhard (Autor: Petr Slavík)

Rakouský biatlonista se následně na sezónu odmlčel, ale už ve 20 letech debutoval ve Světovém poháru. Český závodník si musel počkat až skoro do 22. narozenin.

Eberhard si zase musel vyčekat první větší výsledek. Čtyři roky po debutu se ve Fort Kent vyšplhal na 10. místo. To Václavík hned v následujícím ročníku skončil ve sprintu v Oberhofu i se dvěma chybami 17. Paradoxně tehdy zvítězil vytáhlý Rakušan, druhý byl Michal Šlesingr.

Adam VáclavíkFoto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)

Uplynulá sezóna byla pro Adama Václavíka třetím pobytem ve Světovém poháru. Stále se nemohl odprostit od zhruba 70% úspěšnosti střelby, spíš stagnoval a nedostal se výš než na 34. místo.

I Julian Eberhard však potřeboval čas. Stabilní místo v rakouském áčku získal až ve 28 letech, v sezóně 2014/15. Pomyslného vrcholu dosáhl v ročníku 2016/17, kdy střílel s úspěšností 78 % a v celkovém pořadí skončil šestý.

Stále teprve 24letý Václavík tak má dost prostoru pro to, aby vylepšil svá střelecká čísla. Vždyť podle trenérů se mu to v tréninku daří. Pak by mohl více než dobře zacelit díru po blížícím se odchodu dua Moravec a Šlesingr.

Foto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *