Emilien Jacquelin jako člen francouzského týmu pro Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu? Před sezónou skoro nemyslitelné, teď poměrně pravděpodobné. Tento mladík svými výkony pořádně zamotal hlavu kouči Stéphanovi Bouthiauxovi.
Kdo to je Emilien Jacquelin?
Kdo to vůbec Emilien Jacquelin je a kde se tak najednou vzal? Vezměme to popořádku.
Je mu 22 let a narodil se v Grenoblu. Už od brzkých let se věnoval sportu, kombinoval lyžování a cyklistiku. Na chvíli u něj zvítězilo právě kolo, ale pak dal přednost lyžím. Biatlon u něj zvítězil proto, že má rád výzvy. Chtěl si dokázat, že je schopný naučit se dobře střílet.
Biatlonové základy mu dal Club Ski Nordique Villard de Lans, který vychoval například Simona Fourcada. Je ironií osudu, že právě staršího z bratrů Fourcadů nyní může Emilien vyšoupnout z týmu. Ale o tom až později.
V roce 2013 Jacquelin prokázal mimořádný talent, když ovládl sprint na Evropském olympijském festivalu mládeže v Cheile Gradistei. O rok později už debutoval na Mistrovství světa juniorů. Debut to byl úspěšný, z Presque Isle si odvedl bronz z vytrvalostního závodu dorostenců.
O rok později už startoval na světovém šampionátu v kategorii juniorů. A opět získal bronz, tentokrát se štafetou. Jeho kolegové Aristide Bègue a Fabien Claude se prosadili na stupně vítězů i mezi jednotlivci.
Návrat na místo činu, to bylo pro Emiliena Jacquelina Mistrovství světa juniorů v Cheile Gradistei v roce 2016. Znovu uspěl, bral čtvrté a páté místo. V rumunském středisku vládli Rakušan Felix Leitner a Sean Doherty, kterým se věštila zářná budoucnost. Zatím se ale mezi dospělými výrazněji neprosadili.
Opakem je právě Jacquelin, který už v sezóně 2016/2017 vystoupal v IBU Cupu na stupně vítězů. V aktuálním ročníku už se dočkal i výhry, když nenašel přemožitele hned na úvod v norském Sjusjøenu. To byla vstupenka mezi elitu.
Francouzský benjamínek proměnil hned svou premiéru ve Světovém poháru v body. Ve vytrvalostním závodě v Östersundu skončil 35. Ve stíhačce si posunul své maximum na 28. místo. A v Hochfilzenu zase pomohl štafetě ke třetímu místu.
Pak si odskočil zpět do IBU Cupu, kde byl druhý a třetí. Trenéři mu tak v Antholzi dali další šanci a tu proměnil v páté místo ve sprintu a v šesté místo ve stíhacím závodě. Vedle kvalitní střelby už obstál i na trati.
Poletí do Pchjongčchangu?
Opakovaně výborné výkony Emiliena Jacquelina dost možná zamíchají s olympijskou sestavou. Francouzští trenéři budou vybírat šest jmen, z nichž minimálně polovina je jasná.
O lídrovi Světového poháru Martinu Fourcadovi se bavit nemusíme. Stejně tak nebudou žádné diskuze u devátého Simona Desthieuxe a třináctého Quentina Fillona Mailleta.
Důrazně si o nominaci řekl i Antonin Guigonnat, který v tomto ročníku překvapil dvěma třetími místy. A pak už je tu 37. muž Světového poháru Simon Fourcade, jemuž dýchá na záda 39. Jacquelin. Rozdíl mezi nimi činí čtyři body a může být smazán v dnešním hromadném startu, do něhož nastoupí všichni jmenovaní.
Tím jsme se dostali k číslu šest, tedy k počtu mužů, které může trenér Bouthiaux do Pchjongčchangu vzít. Pak tu ale je Jean-Guillaume Béatrix, který byl po nepřesvědčivých výkonech sesazen do IBU Cupu. Tam však dokázal zvítězit. Navíc je to bronzový medailista ze Soči.
Biatlonisté nebojují jen o to, aby se dostali do šestičlenné nominace. Bude se hrát také o to, kdo se vejde do čtveřice pro sprint, pro vytrvalostní závod a pro štafetu.
Jisté je jedno. Francie bude v Pchjongčchangu nesmírně silná.
Foto: Emilien Jacquelin (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)