Home > Rozhovory > Hlavně trefovat terče, zdůrazňuje finský trenér Laaksonen

Hlavně trefovat terče, zdůrazňuje finský trenér Laaksonen

Marco Laaksonen

Marco Laaksonen

Foto: Marco Laaksonen (© Biathlonworld.com, Jerry Kokesh)

Dvě top biatlonistky, Kaisa Mäkäräinenová a Mari Laukkanenová, potom velká mezera. Tak shrnuje svůj tým hlavní kouč Finska Marco Laaksonen. Do nové sezóny vstoupí Finové jen se čtyřčlenným národním týmem, který se má podle trenéra především zaměřit na střelbu. Ta má přinést lepší výsledky.

Co se u vás dělo v létě a co děláte proto, abyste se v dalších sezónách zlepšili?

Jsou zde dvě hlavní věci. Zaprvé jsme reorganizovali reprezentační i realizační týmy. Máme mnohem větší skupinu mladých závodníků, s více trenéry a prostředky, takže se můžou zlepšovat a posunovat, aby v budoucnu mohli pomoct ve Světovém poháru. Kaisa Mäkäräinenová, Mari Laukkanenová, Olli Hiidensalo a Tuomas Grönman tvoří A tým, který je tak menší.

Velkým problémem pro mě bylo, že jsem se nemohl věnovat každému osobně. Teď mám mnohem víc času na to, abych s těmito biatlonistky pracoval. Další věcí je to, že se chceme mnohem víc soustředit na střelbu. Nikoliv střelecké časy nebo další speciality, prostě jen trefování terčů, základy.

Ačkoliv MS v Kontiolahti bylo pro Finsko a biatlonovou federaci důležité, není příjemné mít ten tlak a tu pozornost za sebou?

Pro mě je to mnohem uvolněnější, zvlášť když srovnám situaci teď a v březnu. Po většinu minulé sezóny jsem o šampionátu moc nepřemýšlel, ale od ledna to bylo všude. Můžu si jen představovat, jaké to bylo pro Kaisu.

Finský tým tráví konec léta skoro každý rok v Obertilliachu. Je něco, co můžete dělat jen tam a nikde jinde?

Pro mě je toto místo typem kompletního tréninkového centra. Máte tu dobrou trať pro kolečkové lyže a stadion. Příjezd na střelbu není jednoduchý. Jsou zde zastoupeny kopce a hory, jen otevřete dveře a můžete absolvovat dobrý trénink, zaběhat si či vyjít do hor. To je dobré pro nás z Finska, kde nemáme tyto druhy kopců. Rozhodně si užíváme hory. Je to také doba, kdy máme na programu specifičtější biatlonové tréninky a Obertilliach je pro ně perfektním místem.

Kaisa a Mari absolvovaly hodně tréninků bez Vás. Je pro ně a pro Vás jako pro kouče dobré je mít zpět u sebe?

Zaprvé, já jsem vždycky s oběma v kontaktu. Hodně si s nimi povídám o tréninkových cílech a sleduji hodně videí, takže mám nějakou kontrolu nad tím, co dělají. I tak je ale dobré je vidět trénovat spolu. Je pro nás velmi obtížné mít ženský tým, takže se obě snaží najít jiné cesty ke zlepšení (jako je trénování s jinými týmy). Jsme tým a teď budeme spolu po zbytek zimy a budeme pečlivě pracovat na věcech, jako je třeba u Kaisy její stojka.

Jsou finské cíle před novou sezónou pořád stejné jako v minulosti, nebo se nějak mění?

Nemluvíme před novou sezónou o konkrétních cílech. Jednou věcí je to, že opravdu chci vidět zlepšení ve výkonech našich mužů. Posledních čtyři až pět let jsou pořád na stejné úrovni, nic se nestalo. To je ten důvod, proč kladu důraz na střelbu. Když ji zlepšíme, přijdou lepší výsledky. Dělat velké pokroky v běhu je mnohem těžší. Opravdu chci u mužů vidět to zlepšení.

Co se týče Kaisy, tak známe její možnosti. Může vyhrávat závody a ještě víc, což je je možná jednodušší.

 

Zdroj: Biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *