Mezinárodní biatlonová unie na kongresu v Bělehradu rozhodla, kam se podívají světové šampionáty v letech 2028 a 2029. Volba padla na Hochfilzen a Oslo, neuspělo naopak Kontiolahti. V čem budou šampionáty v Rakousko a Norsku zajímavé?
Hochfilzen 2028
Proč se těšit: Bude to 70 let od prvního mistrovství světa v sousedním Saalfeldenu a 50 let od prvního mistrovství světa v Hochfizenu. Biatlon se vrací domů, hlásají Rakušané. Organizátoři budou hodně sázet na tradici a historii, ale slibují také modernizaci areálu. Fanoušky potěší úpravy tribun a také přístupových cest. Pohodlnější přístup na závodiště čeká i na biatlonisty. Velkým příslibem pro domácí fanoušky jsou výsledky rakouských juniorů.
Co bude výzvou: Rakousko má svou zlatou biatlonovou éru za sebou. Mnohem populárnější jsou u našich sousedů alpské lyžování a skoky na lyžích. I úroveň Světového poháru v Hochfilzenu v posledních letech spíš stagnovala, o atmosféru se starali hlavně němečtí a také čeští fanoušci. Teď se v Rakousku začínají snažit. Představili novou vizuální identitu, šlapou do sociálních sítí a věří, že do údolí Pillerseetal přilákají víc fanoušků.
Oslo 2029
Proč se těšit: Do Mekky biatlonu se mistrovství světa vrátí po 13 letech. Na Holmenkollen by se měl jednou za život podívat každý fanoušek. Monumentální skokanský můstek a spektakulární výhled na hlavní město prostě nikde jinde nemají. Norové navíc chtějí víc zapojit samotné Oslo a ukázat biatlon v nových podobách. Nejambicióznější myšlenkou je konání smíšené štafety dvojic v ikonickém parku Frogner.
Co bude výzvou: Tribuny letos na Holmenkollenu rozhodně nebyly narvané, a to norští biatlonisté naprosto dominovali Světovému poháru. Už od pohledu je patrné, že fanouškovská základna v Norsku stárne. A je také mnohem těžší najít dobrovolníky, mezi kterými letos byli třeba i Češi. Norská federace bude muset najít nové cesty, jak oslovit mladou generaci.