Home > Téma > IBU Cup 2015/2016: Ruská dominance a solidní české výsledky

IBU Cup 2015/2016: Ruská dominance a solidní české výsledky

Matvej Jelisejev

Matvej Jelisejev

Foto: Matvej Jelisejev (© biathlonrus.com)

Nebývalou dominanci jedné země nabídl IBU Cup 2015/2016. Z 47 závodů se hned 28x objevila na první příčce ruská vlajka. Druholigový seriál byl velmi zajímavý i z českého pohledu, když katapultoval do Světového poháru dvě mladé naděje.

IBU Cup měl celkem 9 zastávek včetně Nového Města na Moravě. Tyto závody navštívilo velké možnoství lidí, kteří oproti jiným střediskům vytvořili výbornou atmosférou. Lepší kulisa byla snad jen v ruském Ťumeni, kde se však závodilo pod hlavičkou Mistrovství Evropy. A jak tedy celý ročník vypadal?

Muži: Skvělá jízda Rusů, Václavíkův odrazový můstek

Jen třikrát z 19 závodů nezvítězil v IBU Cupu Rus. O výhry se podělilo celkem 8 zástupců Sborné, z nichž byl nejúspěšnější Matvej Jelisejev, který v celkovém pořadí zdolal druhého Němce Floriana Grafa o 87 bodů. Na třetí a čtvrté příčce už byli opět Rusové, Petr Paščenko a Anton Babikov.

Vedle Ruska sezóna sedla i Němcům a Francouzům. Trio Florian Graf, Antonin Guigonnat a Fabien Claude dílčími výhrami alespoň trochu narušilo jinak naprostou ruskou nadvládu. Kaňkou byla dopingová aféra Eduarda Latypova, který dokonce jeden ze závodů vyhrál. V Osbrlie těsně zdolal Jaroslava Soukupa. A tím se dostáváme k našim.

Můžeme začít právě u nejzkušenějšího Čecha, který se měl v IBU Cupu rozjezdit a dostat zpět do formy. To se mu dařilo. Vždyť zmíněné druhé místo zopakoval i na Mistrovství Evropy, kde byla velmi slušná konkurence. V celkovém pořadí však stanul výše než Soukup jiný Čech.

Matěj Krupčík vynechal za celou sezónu pouze dva závody, podával vyrovnané výkony a dosáhl na 22. příčku. Je otázkou času, kdy mu trenéři dají poprvé šanci ve Světovém poháru. Tam již díky skvělým výkonům v IBU Cupu nakoukl Adam Václavík. Vstupenku mezi elitu mu zajistilo mimo jiné jedno 7. místo. Čas od času zajeli solidně i Lukáš Kristejn s Tomášem Vojíkem a po zdravotních obtížích se začal zvedat Vít Jánov.

Češi v IBU Cupu 2015/16
Pozice Jméno Body Max
22. Matěj Krupčík 242 12.
29. Jaroslav Soukup 203 2x 2.
34. Lukáš Kristejn 166 4.
38. Adam Václavík 152 7.
42. Tomáš Vojík 142 10.
66. Vít Jánov 80 20.

Konečné pořadí IBU Cupu mužů 2016/16

Ženy: Němka vytřela zrak Ruskám, zaujala Jislová

I v kategorii žen se vedlo Ruskám, na své mužské kolegy však neměly. V celkovém pořadí je předběhla Němka Nadine Horchlerová, které k cennému triumfu stačilo jediné vítězství. Světlana Slepcovová na ni ztrácela 13 bodů, pak následovala Galina Nečkasovová a ruský trojblok uzavřela Olga Jakušovová. Ta posbírala největší počet dílčích výher – radovala se celkem třikrát.

Pětinásobné zastoupení ruských biatlonistek v TOP10 letošního IBU Cupu trochu kalí ještě fakt, že na domácím Mistrovství Evropy nezískaly medaili. Tam právě převážily spokojenost na svou stranu Němky v čele se sestrami Horchlerovými. Dobrý ročník zažily ještě Francouzky, například Marine Bollietová se rozloučila s kariérou dvěma výhrami.

Český sumář musí začít u Jessicy Jislové. Už v prvním závodě skončila 6., což následně doplnila ještě 5 umístěními do 20. místa. Tím si vysloužila prostor v áčku, ze kterého si ještě odskočila na ME, kde zopakovala ono 6.  místo z úvodu. Tento výsledek dost možná rozhodl o tom, že tato mladá závodnice dostala v nominaci pro MS v Oslu přednost před Barborou Tomešovou.

Nejzkušenější členka českého výběru měla přitom také velmi povedenou sezónu, během níž dojela hned 6x v elitní desítce. Další starty už Tomešová nepřidá, neboť se rozhodla ukončit kariéru. Na dobré výsledky dosáhly i další Češky včetně Veroniky Zvařičové. Po tom, co její kariéru výrazně přibrzdila vážná nehoda, se dostává zpět do pohody, což dokumentovala 9. příčkou při svém posledním sezónním startu.

Češky v IBU Cupu 2015/16
Pozice Jméno Body Max
12. Barbora Tomešová 332 6.
19. Jessica Jislová 203 2x 6.
35. Lea Johanidesová 148 13.
47. Ludmila Horká 120 11.
50. Kristýna Černá 117 10.
60. Veronika Zvařičová 93 9.
96. Jitka Landová 36 2x 24.

Konečné pořadí IBU Cupu žen 2015/16

Týmy: Na čele Rusko, Češi s 10 startovními místy pro příští ročník

V rámci IBU Cupu se letos jely 9x i týmové závody, konkrétně smíšené štafety a dvojice. Také tady dominovalo Rusko s pěti výhrami, třikrát zvítězila Ukrajina a jednou Francie. Nejlepší český výsledek zaznamenali hned na začátku sezóny pátí Barbora Tomešová s Lukášem Kristejnem.

Tyto výsledky se stejně jako ve Světovém poháru započítávaly do Poháru národů. U obou pohlaví jasně dominovalo Rusko před Německem a Norskem. České ženy braly 6. příčku, muži pak 7. V obou případech to znamená možnost nasadit v příštím ročníku na start pět jmen.

Konečné pořadí Poháru národů IBU Cupu mužů 2015/16

Konečné pořadí Poháru národů IBU Cupu žen 2015/16

Další sezóna IBU Cupu odstartuje 25. listopadu v norském Beitostølenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *