Hromadnými závody pro 60 závodníků ukončili biatlonisté druhou třetinu IBU Cupu. S vysokou nadmořskou výškou italského Martellu si nejlépe poradili Norové – premiérové zlato získala Ida Lienová a Sturla Lægreid. Sezónní maximum vyrovnala 14. Anna Tkadlecová, Tomáš Krupčík skončil 16.
Premiérová výhra Lienové, Hildebrandová opět na pódiu
Ženský hromadný start byl hodně vyrovnaný. Ještě po třetí střelbě o vítězství usilovala desítka biatlonistek. Po střelbě poslední už to byly jen tři ženy, které odjížděly v rozpětí dvou sekund. Norka Ida Lienová brzy nechala dvojici za sebou a dojela si i přes dva trestné okruhy pro první a navíc zlatou medaili v kariéře.
Stříbro ze sprintu zopakovala Němka Franziska Hildebrandová, která se od začátku závodu pohybovala v čele a mýlila se pouze na první stojce. Nakročeno k vítězství měla až do poslední střelby bezchybná Ukrajinka Julija Žuravoková. Po ní musela na trestné kolo a na trati jí Norka i Němka brzy ujely.
Jediná biatlonistka závodu s čistým zápisem Rakušanka Tamara Steinerová skončila čtvrtá, na svém kariérním maximu. Rusky Anastasija Poršněvová a Viktoria Slivková doplnily rozšířené pódium.
Nejrychlejší v závodě byla Italka Nicole Gontierová, po deseti omylech na střelnici ale skončila až 26.
Sezónní maximum pro Tkadlecovou
Elitní výsledek si jedinou minelou na poslední zastávce odstřelila Anna Tkadlecová. Po třetí nule byla jedenáctá, po trestném kole odjížděla do cíle desátá, ale v obklopení několika rychlejších běžkyň. Cílovou pásku proťala jako čtrnáctá. Vyrovnala tak své nejlepší umístění ze supersprintu na začátku sezóny.
Bodovaný výsledek ze sprintu nezopakovala juniorka Karolína Dusilová. Na ležkách chybovala vždy jednou, první vyčištěná stojka jí vynesla na 27. místo. Na poslední střelbě ale mířil do terče jediný náboj a v cíli z toho bylo 52. místo.
Ludmila Horká začala závod čistě, na dalších položkách už ale chybovala (0+2+4+1) a obsadila 45. pozici.
Výsledky hromadného startu žen
Analýza závodu
Norsko-německá dominance mezi muži
Od první střelby až po protnutí cílové pásky se ve vedoucí pětici hromadného startu mužů neobjevilo jiné než norské nebo německé jméno. Pořadí se měnilo jen podle počtu trestných kol.
Zlato nakonec vybojoval ten nejméně zkušený Nor. Teprve podruhé se mezi dospělými (a popáté na mezinárodní scéně) představil juniorský vicemistr světa z roku 2018 Sturla Lægreid a do cíle dorazil o pět sekund dříve než stříbrný Němec Lucas Fratzscher, druhý muž IBU Cupu. Stejně jako bronzový Roman Rees museli na dvě trestná kola.
O kolo navíc absolvovali čtvrtý Sindre Jorde a pátý Lars Birkeland. Vítěz sprintu a vedoucí muž IBU Cupu Nor Endre Strømsheim musel kroužit dokonce šestkrát a doběhl šestý. Do elitní desítky se poskládalo všech šest startujících Norů.
Krupčík si odstřelil desítku
Čechům se závod nepovedl hlavně na střelnici. Nejzkušenější Tomáš Krupčík byl po dvou omylech na úvodní ležce 31., další dvě zastávky ale absolvoval bez chyby a výborným během (celkově 11.) se propracoval až na osmé místo. Závěrečná střelba ale znamenala tři trestné okruhy a pád na 22. pozici. Rychlým posledním kolem (9. běh) si polepšil až na 16. místo.
Milan Žemlička se v průběhu závodu pohyboval kolem 30. pozice. Z Čechů nejlépe střílel (1+0+1+1) a do cíle dorazil jako 29.
Ondřeje Hoška zbrzdily především dva omyly na druhé ležce (1+2+1+0), skončil 45. První čtyřpoložkový závod mezi dospělými si vyzkoušel Jakub Kocián, pět minel a pomalejší běh mu nedovolily lepší než 56. místo.
Výsledky hromadného startu mužů
Analýza závodu
IBU Cup v Martellu bude pokračovat 13. února supersprinty.
Hlavní foto: Ida Lienová (Autor: Igor Stančík)
Krupčík potvrdil své kvality a Tkadlecová zazářila. Škoda, že se na poslední položce “odstřelila” Dusilová. To se ale povedlo i jiným, mj. i zkušené Hammerschmidt(ové).
Velká škoda, že se nedají relevantně porovnat běžecké časy; programy (ani jejich tvůrci) v IBU Datacenter nezvládají “dělenou” první střelbu v nedomyšlených závodech “Mass Start 60” – a výsledné časy pro první třicítku postrádají údaj z 2. kola (toho bez střelby)…! Je to vidět hlavně na mezičasech jednotlivých kol. – Jsem zvědav, KDY a ZDA VŮBEC to dá někdo dohromady. Možná se dřív dočkáme zrušení těchto nesmyslných “vylepšení” než pravdivých údajů.