Home > Závody > IC Osrblie: Česká mix štafeta čtvrtá, dvojice pátá, vítězí Rusové a norský pár

IC Osrblie: Česká mix štafeta čtvrtá, dvojice pátá, vítězí Rusové a norský pár

Norská smíšená dvojice dnes opanovala úvodní závod pátého kola IBU Cupu, které zůstalo u našich východních sousedů. Češi proťali cílovou pásku jako pátí. Poprvé v sezóně změřily síly čtyřčlenné národní týmy, kterým první závody před vánocemi zrušily problémy s elektřinou. Vítězná sestava byla z Ruska, Češi brali výborné čtvrté místo.

Smíšené dvojice vyhrálo Norsko, čeští junioři vyrovnali národní maximum

Pouze šest náhradních nábojů použili norští vítězové smíšených dvojic Endre Strømsheim a Karoline Erdalová. Přestože byli z první pětice nejméně přesní, ostatním frnkli na trati. Stříbrní Francouzi Aristide Begue a Lou Jeanmonnotová opravovali třikrát, bronzoví Ukrajinci Vitalij Truš a Julija Žuravoková pouze dvakrát.

Pod pódiem skončili první sezónní vítězové z Německa s pěti opravami. Erik Lesser (0+3) byl nejrychlejším mužem na trati, Stefanie Schererová prohrála boj o bronz o dvě desetiny sekundy. Nakonec šestí závodníci tří korunek se po prvních úsecích pohybovali na stupních, při druhém vystoupení ale museli Gabriel Stegmayr i nejrychlejší žena závodu Elisabeth Högbergová na trestné kolo.

Foto: Endre Strømsheim (Autor: Igor Stančík)

Češi pátí, Hornig opět bezchybný

Oba naši junioři si disciplínu v dospělém závodě zkusili poprvé. A hned se jim podařilo vyrovnat nejlepší české umístění smíšených dvojic, které je již čtyři roky staré. Vítězslav Hornig se opět blýskl čistým střeleckým zápisem, po svém prvním úseku předával na dohled pódia. V tom druhém zaznamenal třetí běžák, rychlejší byli jen Němec a Nor. Tereza Vinklárková dobíjela celkem čtyřikrát, v závěrečném okruhu byla šestá nejrychlejší.

Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Jaroslav Svoboda)

Třetím umístěním v elitní desítce – a se životním stříbrným úspěchem – se Vítězslav Hornig se slovenským střediskem loučí. Jako velká česká naděje odjíždí na tréninkový kemp před Mistrovstvím světa juniorů v Lenzerheide, kde by se měla představit i jeho dnešní parťačka.

Výsledky závodu smíšených dvojic
Analýza závodu

Mix štafety ovládl ruský kvartet

Také závod smíšených štafet otevřeli oproti zvyklostem muži, do cíle dobíhaly ženy. Dlouho to vypadalo na norský double, ale jako již mnohokrát, vše změnila poslední položka. Norské trestné kolo vyslalo k vítězství ruskou štafetu. Čistí Vadim Filimonov a Semjon Sušilov sice na trati ztratili na nejrychlejší Nory, ale rychlé kolegyně je vytáhly až k vítězství. Třetí úsek štafety obstarala vedoucí žena IBU Cupu Jekatěrina Glazyrinová, poslední Viktoria Slivková, která IBU Cup ovládla loni. V závodě udělaly Rusky celkem tři chyby.

Foto: Jekatěrina Glazyrinová (Autor: Igor Stančík)

Díky trestnému kolu Norky Emilie Kalkenbergové na poslední střelbě se na stříbrnou příčku vyhoupla štafeta Německa, která nakonec zaostala za Rusy necelé tři sekundy. Za Německo se představili dva navrátilci ze Světového poháru – druhý muž toho nižšího Lucas Fratzscher a dlouholetá úspěšná reprezentantka Franziska Hildebrandová. Oba byli na svých úsecích druzí. Bronzoví Norové vládli závodu od první předávky do poslední střelby, na vítězné ruské kvarteto nakonec ztratili tři čtvrtě minuty. Pátí byli Francouzi, šestí Ukrajinci.

Češi po roce opět čtvrtí

Shodně, se dvěma dobíjeními, stříleli všichni členové české smíšené štafety. Všichni i slušně běželi, k výbornému výsledku je vytáhla nadprůměrná vyrovnanost. Milan Žemlička po dvou dobíjeních na ležce vyčistil stojku a předával na osmém místě, v kontaktu s nejlepšími. Adam Václavík vždy jednou opravoval, výborně běžel (3. čas) a ženskou část vyslal na trať s pouhou vteřinou ztráty na třetí bezchybné Rusy, 21 sekund před pátou Francií. Ludmila Horká vyčistila, i když tradičně pomaleji, ležku. Na stojce použila dva náhradní náboje a Anně Tkadlecové předávala i ona jako čtvrtá, 55 sekund od bronzu. Ta se jednou mýlila na obou položkách, čtvrté místo v cíli uhájila před Francouzkou Gilonne Guigonnatovou o půl sekundy.

Před rokem slavila ve švýcarském Lenzerheide česká čtveřice bramborovou medaili v podobném složení. Jen Adam Václavík letos nahradil Michala Šlesingra.

Výsledky smíšené štafety
Analýza závodu

V pátek 17. ledna jsou Osrblí na programu sprinty mužů i žen

Hlavní foto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)

3 thoughts on “IC Osrblie: Česká mix štafeta čtvrtá, dvojice pátá, vítězí Rusové a norský pár

  1. Veliká poklona všem našim ze smíšených štafet, což platí i pro mládežníky v Les Tuffes Nordic Centre, na které se zde zatím nedostalo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *