Home > Závody > IC Osrblie: Stíhací závod vyhráli Strømsheim a Högbergová, Václavík 13.

IC Osrblie: Stíhací závod vyhráli Strømsheim a Högbergová, Václavík 13.

Druhý stíhací závod v sezóně IBU Cupu a poslední ve slovenském Osrblí byl jasnou záležitostí pro Nora Endre Strømsheima, ženský závod ovládla zkušená Švédka Elisabetha Högbergová. Všichni Češi si oproti sprintu polepšili, dvě Češky zůstaly na bodech.

Suverénní Nor Strømsheim

Nor Endre Strømsheim dnes neměl ve stíhačce konkurenci. Vybíhal ze třetí pozice s odstupem 13 sekund, jednou se mýlil na první a poslední položce, od druhé střelby již vévodil startovnímu poli. Nor prožil úspěšný slovenský týden. Z pěti závodů (včetně štafety) tři ovládl, jednou byl třetí, jednou pátý – a výsledky ho oblékly do žlutého.

Stříbrný Ukrajinec Ruslan Tkalenko (0+0+1+0) za ním přijel do cíle s odstupem 54 sekund. Po sprintu šestý biatlonista vyrovnal své již pět let staré maximum, sezónu začínal ve Světovém poháru. Rus Kirill Strelcov (0+0+0+2) zopakoval v Osrblí bronz ze zkráceného vytrvalostního závodu.

O příčku si vylepšil své maximum Nor Sindre Jorde, pátý muž sprintu. Bratr úspěšné Bělorusky Viktar Krjuko se po jediné chybě na střelnici propracoval z osmého na páté místo. Stejně úspěšná střelba vynesla na šesté místo Rusa Vasilije Tomšina. Vítěz sprintu Semjon Sučilov po osmi střeleckých minelách klesl na 15. místo.

Celá česká trojice bodovala

Adam Václavík se od první střelecké zastávky propracovával k předním pozicím. Třetí nejrychlejší muž startovního pole mířil do elitní desítky, dva omyly na poslední střelbě ho do ní ale nepustily. Skončil 13., což je posun o deset místo proti sprintu.

Milan Žemlička (1+0+0+2) měl podobný osud, nevyvedla se mu poslední položka. Z trestného kola po druhé stojce odjížděl na 35. místě, do cíle ještě čtyři závodníky předstihl a pásku proťal jako 31. závodník.

Ondřej Hošek se po čtyřech omylech na ležkách pohyboval kolem 45. místa, z čisté závěrečné položky odjížděl jako 40., do cíle si ještě o jednu pozici polepšil.

Čeští muži jsou šestým nejlepším národem IBU Cupu, ze slovenského střediska odjíždí se třemi umístěními v elitní desítce a stříbrem Vítězslava Horniga.

Výsledky stíhacího závodu mužů
Analýza závodu

Högbergová vítězí i v druhé stíhačce

Ženské pódium se oproti sprintu kompletně obměnilo. Střelba s pouze jednou ranou mimo terč a nejrychlejší běh poslaly ke zlatu Švédku Elisabethu Högbergovou, která startovala s desítkou.

Po sprintu 12. Ruska Anastasija Poršněvová udělala dvě chyby a skončila stříbrná. Na první sezónní úspěch dosáhla dlouholetá německá opora Franziska Hildebrandová, která chybovala až na poslední položce.

Pod pódiem skončila se třemi minelami Norka Karoline Erdalová, vítězka sprintu. Pátá pak ve sprintu stříbrná Victorie Slivková, které se nevedlo na lyžích, v závodě udělala jen jednu chybu. Na rozšířeném pódiu zůstala Ukrajinka Nadija Bjelkinová, čtvrtá žena sprintu.

Ve žlutém opustí Osrblie Ruska Jekatěrina Glazyrinová – dnes chybovala pětkrát, skončila 12.

Dvě Češky na bodech

O sedm míst si pohoršila na startu 24. Natálie Jurčová (0+1+2+0) především kvůli dvěma trestným kolečkům po první stojce. V cíli 31. česká biatlonistka dosáhla na první „dospělé body“ ze stíhačky.

Anna Tkadlecová vyčistila ležky, což jí pomohlo ze 40. místa na startu k posunu na pozice kolem třicítky, vestoje ale pokaždé jednou zamířila na trestný okruh, v cíli jí patřilo 34. místo.

Ludmila Horká střílela šestkrát nepřesně (1+1+3+1) a cílovou pásku protnula jako 52. (zlepšení od startu o čtyři příčky), úplně poslední žena závodu. Ostatní byly předjety o kolo.

Češky jsou po slovenské zastávce již osmé, velký příděl bodů získaly díky čtvrté a páté mix štafetě.

Výsledky stíhacího závodu žen
Analýza závodu

Šesté kolo IBU cupu začne sprinty 8. února v německém Arberu.

Hlavní foto: Endre Strømsheim (Autor: Igor Stančík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *