Home > Závody > IJC Sjusjøen: Zlato ve sprintech do Německa a Ruska, Mareček na širším pódiu

IJC Sjusjøen: Zlato ve sprintech do Německa a Ruska, Mareček na širším pódiu

Jonáš Mareček

Junioři v Sjusjøenu podruhé testovali formu před Mistrovstvím Evropy, které začíná v tomto norském středisku již ve středu individuálními závody. I dnes měli mladí závodníci na programy sprinty.

Vítězí favorizovaný Němec, zazářil i Mareček

Z pátečních výsledků sprintu nezůstal kámen na kameni. Na pódium dojeli závodníci z páté a šesté desítky v pátečním sprintu. S jedničkou na startu na stupínek nevyšší vystoupal jednou chybující Němec Tim Grotian (v pátek 56.), na stříbrný talentovaný mladý Ital Tommaso Giacomel (40.) se stejným počtem střeleckých omylů. Jen o sekundu za ním skončil rychlý medailista loňského šampionátu juniorů domácí Filip Andersen (v pátek 51.), chybující dvakrát.

Velkým překvapením bylo šesté místo čerstvě plnoletého Jonáše Marečka, který porazil všechny páteční medailisty, a to i přes dva omyly na střelnici. Páteční vítěz Alex Cisar skončil 12., stříbrný Andrej Vjuchin (s 6 omyly na střelnici, ale opět nejrychlejší) 14., bronzový Nico Salutt dnes chyboval 4krát a skončil až 33. Závod měl jen tři čisté střelce, jedním z nich byl i bronzový z dorosteneckého mistrovství světa Jakub Kocián. Body za 14. a 11. místo ve sprintech oblékly do žlutého Sebastiana Staldera ze Švýcarska.

České barvy dnes reprezentovali podle plánu trenéra Málka tři mladí junioři, kteří v pátek nestartovali. A počínali si výtečně. V elitním střeleckém i běžeckém čase se na rozšířené pódium ve svém životním závodě podíval Jonáš Mareček, kterému je 18 let teprve dva týdny. Po ležce jeho jméno svítilo dokonce na druhém místě i po odjetí posledního závodníka. I s dvěma omyly ve stoje udržel výborné tempo a doběhl v Norsku pro nejlepší českých výsledek. Jakub Kocián potěšil dvěma nulami, běžecky se mu dařilo méně, přesto je konečné 15. místo velmi solidní. Teprve 17letý Josef Kabrda chyboval při obou položkách dvakrát, starším soupeřům nestačil ani běžecky a skončil 71. Potěšující je, zvlášť na juniorské úrovni, velmi rychlá střelba.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
6. Jonáš Mareček 0+2 55,4 7. +1:13,7 8.
15. Jakub Kocián 0+0 1:06,8 38. +2:23,5 43.
71. Josef Kabrda 2+2 54,7 6. +3:19,3 75.

Výsledkový servis

Vítězí Gorejevová, Češky propadly

I ženy v závodě na 7,5 km chybovaly, ke zlatu pomohl Rusce Anastasiji Gorejevové s jedním omylem nejrychlejší běh. Páteční stříbro obhájila opět výborně běžící Bulharka Milena Todorovová, opět s bilancí 0+1. Na bronzovém stupínku skončila přesná juniorka ve žlutém Hanna Kebingerová  z Německa. Druhá žena IBU Junior Cupu a juniorská mistryně světa ve sprintu Ukrajinka Jekatěrina Bechová byla pátá.

Na dnešní sprint musí české juniorky rychle zapomenout. Petra Suchá v sobotním závodě opět předvedla bezchybnou ležku, ale hrozivé čtyři nesestřelené terče při stojce jí ani s rychlejším během nedovolily dosáhnout na body. Padesátá skončila s bilancí 1+2 Eliška Teplá, která je ale pomalejší běžkyní. Osmnáctiletá Veronika Macková si závod odstřelila hned na začátku, tři omyly a pomalý běh ji odeslaly, i přes čistou stojku, do poslední třetiny startovního pole. Na nadcházející Mistrovství Evropy juniorů má k dispozici trenér Lejsek ještě dvojnásobnou medailistku z dorosteneckého MS Terezu Voborníkovou. Ta se po nemoci do sprintů nezapojila.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
44. Petra Suchá 0+4 1:04,2 29. +1:15,4 23.
50. Eliška Teplá 1+2 54,5 6. +2:08,3 59.
68. Veronika Macková 3+0 58,7 11. +3:10,1 74.

Výsledkový servis

Foto: Jonáš Mareček (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *