Italská policie dnes ráno vtrhla do pokoje ruských biatlonistů Alexandra Loginova a Jevgenije Garaničeva. Policii zajímaly jen věci Loginova. Prohlídka proběhla i u osobního kouče mistra světa ze sprintu Alexandra Kasperoviče.
Policisté přijeli na hotel, kde bydlí ruský tým, v šest hodin ráno. Zásah popsal samotný Alexandr Loginov pro ruskou televizi Match TV. „Jevgenij a já jsme spali. Probudili jsme se, když policie vnikla dovnitř. Hned vzali naše zbraně, asi patříme mezi nebezpečné zločince. Požádali nás, abychom seděli v klidu ve spodním prádle, zatímco budou prohledávat pokoj. Zajímali je jen moje věci. Pak jsem požádal o překladatelku. Z dokumentů vyplývalo, že jde o vyšetřování na základě žádosti IBU (Mezinárodní biatlonové unie). Vzali si můj počítač, osobní věci a telefon. Telefon je nejhorší. Nevadí mi, jestli ho zkontrolují nebo zkopírují, ale je to osobní věc, která je v roce 2020 nezbytná. Nic neukazovali. Je to velmi frustrující.“
Kasperovič a prezident Ruské biatlonové unie Vladimir Dračev odjeli na výslech na policii, Loginov zůstal v hotelu. Osobní kouč Loginova, který ho provází už od mládežnických let, nedostal akreditaci od ruského týmu, do areálu se tak dostal na propustku od nejmenovaného člena ukrajinského týmu. Podle Dračeva není možné dát akreditaci osobním trenérům, je jich totiž omezený počet.
Policisté strávili u Loginova na pokoji hodinu a 40 minut. Podle slov Garaničeva mu dovolili zapsat si z telefonu kontakty na manželku a další blízké.
„Loginov je velmi vystresován a nevíme, jestli pojede štafetu. Momentálně je na hotelu,“ řekl v rozhovoru pro NRK kouč Rusů Anatolij Chovancev.
Ruského kouče ranní návštěva policie rozzlobila. „Mohli přijít kdykoliv, vybrali si šest hodin ráno. Ujišťuji vás, že je Alexandr naprosto čistý.“
Rusové mluví o šikaně ze strany Mezinárodní biatlonové unie, samotný Loginov vzkazuje, že se nenechá zlomit. Připomeňme, že ruský biatlonista byl v minulosti potrestán za užití zakázané látky EPO.
Zdroje: Match TV, NRK
Foto: Alexandr Loginov (Autor: Petr Slavík)
Nevím sice, o co šlo, ale to načasování…
Prohlídky osob a bytů nad ránem byla oblíbená činnost SS…!
Nefandím usvědčenému podvodníku (Loginov), ale tohle… 🙁
Rád si počkám na podrobnější informace!!
Tak podle toho, co jsem četl se osobní trenér Loginova nevešel do nominace a neměl ruskou akreditaci. Ale protože se už čtyřicet let kamárádí s prezidentem ukrajinské federaci, získal s ukrajinskou akreditaci. To se nelíbilo manažerce antidopingového projevu a údajně bez vědomí čelných představitelů IBU kvůli tomu ve čtvrtek napsala na italským OČTŘ. Smůla je, že v Itálii je vcelku nesmyslně doping trestný čin. Jinak u tehdejšího Loginovova údajného dopingu mám pochybnosti, ale to by bylo na delší biochemickou disputaci o validitě analytických metod, která přesahuje rámec stručného příspěvku do diskuze.
Rozhodně to bylo zákeřné, nepřála bych si být v kůži Rusů, ale kontroly mají chodit ve chvílích kdy nejsou čekány
Osobně Italům schvaluji, že doping je u nich trestný čin. Mělo by
Osobně Italům schvaluji, že doping je u nich trestný čin. Mělo by tomu tak být na celém světě. A co se týká Vašich pochybností o validitě analytických metod, pochybovat mohu o čemkoliv. Třeba o správnosti trestu smrti pro Olgu Hepnarovou (byť konkrétně o tom vůbec nepochybuji, mohl bych). Takže Loginov byl usvědčen a potrestán; sice mírně a já s tím mohu nesouhlasit, ale to je vše, co proti tomu mohu dělat…! Snad je Vám to už dost jasné.
Jde ale spíše o Kasperoviče, “který má na mistrovství světa akreditaci za jinou zemi, může být vtažen do převozu a distribuce dopingu.“ Dost se divím, že za Ukrajinu, která s Ruskem bojuje o Donbas…
Jenže tím stát předává rozhodovací pravomoc o části svého trestního práva hmotného zahraniční nikým nevolené organizaci. Přičemž tato organizace svá rozhodnutí o zařazení na seznam zakázaných metod nijak neodůvodňuje. Ve skutečně fungujícím právním státě musí toto břemeno ležet na státním úřadu – seznam musí být provádcím předpisem, který je součástí sbírky zákonů a to rozhodnutí wada ani jiné podobné zájmové organizace nejsou.
Jinak co se týká té metodiky, pokud byste u zkoušky z dostal otázku, jak odseparujete dva proteiny, které vykazují pouze drobný rozdíl v posttranslační glykosylaci, tak jednodimensiální PAGE na plochém gelu (ať už SDS-PAGE, tak IEF) by úspěch rozhodně neslavila. A považovat rozmytí bandu za důkaz přítomnosti druhého proteinů – to byste s takovým protokolem nedostal ani zápočet. Přesto i tyto případy chce wada trestat, ačkoliv kapilární elektroforéza i HPLC-MS/MS detekují ve stejném vzorku jen jeden protein. Tak se nedivte, že jsem vůči wada velmi skeútický.
Joe, v jakém jste znamení zvěrokruhu? 🙂 Tipnu si Štír ?