Asi nikoho nepřekvapí, že Johannes Thingnes Bø chválí nové bodování závodů, které v úterý představila Mezinárodní biatlonová unie. Zvýhodňuje totiž ty nejlepší, vítěz závodu Světového poháru si přijde na 90 bodů místo dosavadních 60. Norovi už se ale tolik nelíbí, že se body nebudou udělovat na mistrovství světa. Jeho švédský soupeř Sebastian Samuelsson zase není spokojený s tím, že se nebudou škrtat dva nejhorší výsledky.
Revoluce v pravidlech?
Sportovní ředitel IBU Daniel Böhm nechtěl v rozhovoru pro Nordic Magazine hovořit o revoluci, to je podle něj silné slovo. Všechny změny, které schválil na svém úterním zasedání výkonný výbor IBU, podle něj vychází z objektivních důvodů.
Böhm dává příklad: Už se nestane to, co se stalo na konci sezóny 2019/20. Martin Fourcade šel do posledního závodu jako lídr celkového hodnocení, závod vyhrál, ale velký křišťálový glóbus nezískal. Pořadí přeskupilo škrtnutí dvou nejhorších výsledků.
Toto pravidlo končí, především kvůli větší přehlednosti se budou počítat všechny výsledky. „Je s tím spojené riziko, že biatlonisté půjdou do závodů, i když nebudou úplně zdraví, a to nechceme. Chceme mít na startu zdravé závodníky,“ vyjádřil své obavy v rozhovoru pro SVT Sebastian Samuelsson.
Podle Švéda IBU nenaslouchala hlasu sportovců, v průzkumu si 65 % z nich přálo zachovat škrtání výsledků. „Nakonec to bude v pohodě, ale nerozumím tomu, proč mění něco, co tak dobře fungovalo.“
Nové bodování zvýhodní ty nejlepší
Zrušení škrtů by mělo narovnávat nové bodování. Šest nejlepších v cíli si přijde na lepší body. Vítěz jich dostane rovnou 90 (dříve 60), druhý 75 (dříve 54), třetí 60 (dříve 48), čtvrtý 50 (dříve 43), pátý 45 (dříve 40) a šestý 40 (dříve 38).
Pokud někdo z předních biatlonistů onemocní a bude muset vynechat závod, bude mít větší šanci ztrátu dohnat a porvat se o velký křišťálový glóbus.
„Změna bodování je velmi pozitivní, vítěz teď dostane mnohem víc bodů než pátý. Rozdíl mezi prvním a pátým místem je teď 45 bodů. Předtím to byl rozdíl mezi prvním a dvacátým pátým místem,“ oceňuje Johannes Thingnes Bø.
Čeho se Johannes obává?
V rozhovoru pro TV2 Bø zároveň vyjádřil obavy ohledně třetí velké změny. Mistrovství světa už nebude (podobně jako olympiáda) součástí Světového poháru. „Pokud se nebudou na mistrovství světa udělovat body, tak se obávám, že někteří sportovci už nebudou bojovat až do konce. Dřív tu byly body, o které se dalo vždycky bojovat.“
Je trochu paradoxní, že právě norský tým byl jedním z těch, který tuto změnu prosazoval. „Probíralo se to už delší dobu. Tlačily na to zejména velké federace, které mají třeba 6 lidí do patnáctky a 8 lidí do třicítky ve Světovém poháru. Jenže na mistrovství světa můžou nasadit jen 4 nebo 5 z nich, což ty ostatní poškozuje,“ vysvětlil návrh technické komise IBU její český člen Vlastimil Jakeš.
Motivaci by snad mělo zajistit zvýšení prize money. Mezinárodní biatlonová unie s výhledem do roku 2024 počítá s tím, že na finanční odměny si přijde 30 nejlepších v cíli místo dosavadních 20. Počet oceněných štafet by se měl zvednout ze 6 na 8. Proti téhle novince asi nikdo protestovat nebude…
Zdroje: IBU, TV2, SVT, Nordic Magazine, biatlon.cz