Johannes Thingnes Bø

Datum narození: 16. 5. 1993
Místo narození: Stryn
Země: Norsko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: 2013 Antholz
Nejlépe celkově ve SP: 1. (3×)
Nejlépe ve SP: 1. (52×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Je nejrychlejším biatlonistou světa. Když Johannes Thingnes Bø nepokazí střelbu, jeho soupeři nemají moc šancí.

JTB se narodil v norském Strynu a je druhým nejmladším z pěti sourozenců. Následoval kroky staršího bratra Tarjeiho a později ho zastínil.

Ve svých začátcích se učil od Oleho Einara Bjørndalena či Emila Hegleho Svendsena. Poté od nich převzal kolík a tou největší hvězdou ze země fjordů je on. V 16 letech přitom přemýšlel, že by malorážku a lyže pověsil na hřebík.

Ještě že to neudělal.

Přes juniorské kategorie se mladý zrzek rychle probojoval do reprezentačního A týmu a svůj debut ve Světovém poháru si odbyl v sezóně 2012/13. Jen o rok později si ve 20 letech dojel pro první medaile a už tehdy se v celkovém hodnocení umístil na třetí příčce.

Od té doby si na své konto připsal tři velké a sedm malých křišťálových glóbů, čtyřiadvacet medailí z mistrovství světa a tři z olympijských her. Mimo jiné se stal také otcem a netají se tím, že rodinu staví na první místo před sportovní úspěchy.

Žádná zastávka Světového poháru se neobejde bez vtípků, kterými je norské bratrské duo proslulé. Občas se k nim přidá i střelecký trenér Siegfried Mazet, který má výrazný podíl na úspěších Johannese.

Mazet dříve trénoval Martina Fourcada, jenž byl v posledních dvou sezónách největším rivalem Nora. Jejich dramatické souboje jsou ale minulostí. Naposledy svedl s Johannesem Thingnesem Bøm velkou bitvu jeho krajan Sturla Lægreid. V olympijské sezóně 2021/22 je zatím vyzyvatelů mnohem víc.

Text: Vendula Holková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2020