U českého biatlonu došlo před startem dalšího olympijského cyklu k očekávaným změnám. Tým žen nadále povede Egil Gjelland s asistentem Jiřím Holubcem, ale u mužů střídá Ondřeje Rybáře dosavadní trenér juniorů Michael Málek, kterého doplní střelecký trenér Matt Emmons. Rybář bude nadále působit na pozici sportovního ředitele. Minimálně na papíře to vypadá slibně…
Michael Málek už české muže trénoval v letech 2016 až 2018 v úzké kooperaci s tehdejším šéftrenérem Ondřejem Rybářem. Tohle spojení fungovalo i v dalších letech, kdy Rybář vedl muže a Málek juniory. Obě tréninkové skupiny byly provázané a junioři začali šlapat na paty dospělým.
Málek dovedl k individuálním medailím na mistrovství světa juniorů postupně Jakuba Štvrteckého, Mikuláše Karlíka i Jonáše Marečka. Všechny tři nyní potká v A týmu. A pokračovat bude i jeho spolupráce s Ondřejem Rybářem, který by teď měl jako sportovní ředitel ještě víc pracovat na propojení týmů a celkově rozvoji českého biatlonu, jak nastínil prezident ČSB Jiří Hamza.
Mužský tým byl v minulé sezóně rozhodně konkurenceschopný v běžecké části, ale srážela ho střelba. S ní by nyní měl pomoct olympijský vítěz z Atén Matt Emmons. Že je biatlonová a sportovní střelba něco jiného? To ano, ale tenhle argument tu moc neobstojí.
Bývalí střelci úspěšně působí třeba u Francouzů a ostatně i Emmons od roku 2015 až do letoška spolupracoval s americkými biatlonisty. Lowell Bailey se v tomto období stal mistrem světa, Susan Dunkleeová byla zase na světových šampionátech dvakrát stříbrná. Američané oceňovali, že jim Emmons pomohl s mentální přípravou i technickými detaily.
Matt Emmons bude primárně střeleckým trenérem mužů, ale zároveň konzultantem, který může poradit i juniorům či ženám. Třeba Lucii Charvátové, jejíž střelecké výkony jsou stále dost kolísavé.
U žen zůstávají Egil Gjelland a Jiří Holubec, což určitě kvitují Markéta Davidová a Jessica Jislová, které se pod jejich vedením dočkaly životních úspěchů. Gjelland, který v Česku načne pátý rok, se stane druhým nejdéle sloužícím trenérem českých žen v historii. Překonává ho pouze Vlastimil Jakeš, který na přelomu tisíciletí trénoval biatlonistky dokonce devět let.
Pomoct by mělo i zúžení A týmů na 5 mužů a 5 žen. Jak říká Michael Málek, „je čas se víc věnovat těm nejlepším“. Na druhou stranu Tomáš Mikyska nebo Vítězslav Hornig mají pořád cestu mezi elitu otevřenou a zařazení do B týmu, který povede Aleš Ligaun, pro ně může být i motivačním faktorem.
Ve Světovém poháru už naopak neuvidíme Milana Žemličku, který rozšířil seznam končících biatlonistů. Už dříve oznámili konec kariéry Eva Puskarčíková, Tomáš Krupčík a Natálie Jurčová. To na jednu stranu znamená oslabení zejména v IBU Cupu, na druhou stranu se tím ale otevírá ještě větší šance pro mladé biatlonisty.
Složení české reprezentace pro sezónu 2022/23
A tým žen: Markéta Davidová, Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Lucie Charvátová, Eliška Teplá
A tým mužů: Michal Krčmář, Adam Václavík, Jakub Štvrtecký, Mikuláš Karlík, Jonáš Mareček
B tým: Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska, Kristýna Otcovská, Tereza Vinklárková
Zdroje: biatlon.cz, US Biathlon
No můžou v tomto případě i profesionální střelci, ale ti jim jen dokáží poradit jak si správně lehnout, jak správně stát ve střelecké pozici, jak si správně nastřílet zbraň a upravit popruh, jak pracovat s korekcemi na vliv větru a slunka. Ale nepomůžou jim s problémem jak pracovat s dechem, jak jej co nejrychleji uklidnit a tím i snížit tepovou frekvenci. Taky jak ve své mysli vytěsnit na střelnici její ruch kolem a jak se soustředit jen na sebe, to už musejí zase jiní.