Home > Novinky > Konec sezóny ve Slovinsku: Boj o tituly, loučení a nová akvizice

Konec sezóny ve Slovinsku: Boj o tituly, loučení a nová akvizice

Klemen Bauer

Byla to úspěšná sezóna, shodlo se vedení slovinského biatlonu. Tečku za ní udělal sobotní sprint v Pokljuce, v němž uspěli Klemen Bauer a Urška Pojeová. Ze Slovinska přicházejí také zprávy o konci jedné biatlonistky, o přestupu běžkyně k biatlonu, o možném návratu Uroše Velepce a naopak o odchodu Tomáše Kosa.

Úspěšná slovinská sezóna

Nejlepším okamžikem slovinské sezóny byl zisk olympijského stříbra v podání Jakova Faka. Ten vydržel konečně zdravý po celou zimu a mohl tak v celkovém pořadí skončit na kvalitní šesté příčce. Navíc spolu se spolu s Klemenem Bauerem výrazně zasloužil o osmé místo v poháru národů a tím pět míst pro příští sezónu.

Hlavní postavou mezi ženami byla věkem ještě juniorka Urška Pojeová, která sice ve Světovém poháru nebodovala, ale radovala se z 12. pozice na olympiádě.

Urška PojeováFoto: Urška Pojeová (Autor: Metod Močnik)

Mohla se učit od Anji Erženové, která se nechala přemluvit k ještě jedné sezóně. Během ní si několikrát vylepšila maximum, dostala se až ke 31. místu. Další zlepšení už ale nepřijde, 25letá biatlonistka definitivně končí.

Na domácím šampionátu uspěli Bauer, Pojeová či Cisar

Poslední závod sezóny, sprint v rámci Mistrovství Slovinska v Pokljuce, vynechal Jakov Fak, a tak byl favorit poměrně jasný. Klemen Bauer naplnil prognózy a s dvěma nulami vyhrál o skoro minutu a půl před Rokem Tršanem.

Ten se vrací po táhlých zdravotních problémech, kvůli kterým vynechal celý olympijský ročník. Své možnosti ukázal i ziskem titulu mistra Slovinska v běhu na 15 kilometrů.

Klemen BauerFoto: Klemen Bauer (Autor: Metod Močnik)

Bronzem završil skvělou zimu Miha Dovžan. Trochu mu ale kazily radost tři chyby. Během sezóny střílel mnohem líp, vždyť třeba čisté konto ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu ho poslalo až na životní 17. místo.

Čtvrtý skončil v absolutním pořadí se ztrátou více než dvou a půl minut Alex Cisar. Teprve 17letý potomek českého otce a slovinské matky ale triumfoval v juniorské kategorii a to nejen v tomto závodě, ale také v celém slovinském poháru. Ani jednou nenašel přemožitele.

Alex CisarFoto: Alex Cisar (Autor: Jiří Zaňát)

Sprintu žen se až na jednu výjimku účastnily juniorky a dorostenky. I tady triumfovala favoritka Urška Pojeová, ale jen o 3,3 sekundy před Polonou Klemenčičovou. Obě věkové vrstevnice chybovaly dvakrát. Bronz brala Nina Zadravecová.

Příchod běžkyně a možné trenérské změny

Ve slovinském týmu dojde po úspěšné sezóně k lehkému okysličení. Spekuluje se o návratu kouče Uroše Velepce, který v posledním roce kromě Ukrajinek spolupracoval i s Jakovem Fakem. Nyní by opět mohl vést slovinské muže.

Nově utvořený tým žen by mohl mít na starosti Tomáš Kos, i když není jasné, zda ve Slovinsku zůstane. Po ochodu Ondřeje Rybáře z postu šéftrenéra by se nabízel Kosův návrat do Česka.

Tomáš KosFoto: Tomáš Kos (Autor: Jiří Zaňát)

V případě setrvání ve Slovinsku by Kos pracoval s mladým duem Urška Pojeová a Polona Klemenčičová, ale také s Leou Einfaltovou. Tato 23letá běžkyně na lyžích se učí střílet. Jde o medailistku z juniorských šampionátů.

Hlavní foto: Klemen Bauer (Autor: Metod Močnik)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *