Home > Rozhovory > Koukalovou mrzel přístup týmu k jejím problémům. Návrat je zatím nejistý

Koukalovou mrzel přístup týmu k jejím problémům. Návrat je zatím nejistý

Gabriela Koukalová

Gabriela Koukalová a Ondřej Rybář ještě před časem tvořili nerozlučnou dvojici. Nyní jsou v minimálním kontaktu. Můžou za to odlišný pohled na vznik zdravotních komplikací i nešťastná vyjádření v médiích. Česká jednička má ale cestu do týmu stále otevřenou.

V exkluzivním rozhovoru pro časopis GLANC se Gabriela Koukalová vrací k loňské přípravě, kdy se u ní začaly projevovat velké bolesti lýtek. „Do jara jsem byla pořád zdravá, připadala jsem si nesmrtelná, těšila se na přípravu na olympiádu a byla připravená dát tomu dvě stě procent. Ale pak se to začalo sypat,“ říká s tím, že její tělo zkrátka odmítalo pracovat.

Výsledkem bylo, že Koukalová přišla o celou sezónu včetně Zimních olympijských her v Pchjongčchangu, kde měla patřit k největším českým hvězdám. Některé reakce na vynucenou pauzu nebyly pro českou biatlonistku vůbec příjemné. „Odvrátili se ode mě i ti, o kterých jsem si myslela, že jim na mně záleží. Jenže to asi platilo jen, dokud se mi dařilo. Nikomu to nevyčítám, jen mě to strašně mrzí.“

„S Ondrou jsme v minimálním kontaktu.“

Neshody přišly i uvnitř českého týmu. Stále se zvětšující tréninkové manko zvyšovalo nervozitu trenérů. Koukalová měla pocit, že v ní tým vidí zrádce. Že si možná vymýšlí a její zdravotní problémy nejsou tak dramatické.

V médiích se poté objevila menší slovní přestřelka Koukalové s trenérem Rybářem. Vítězka Světového poháru ze sezóny 2015/2016 měla za to, že zdravotní problémy byly důsledkem změny techniky, kterou jí trenéři naordinovali. „Podle fyzioterapeutů se mé tělo opravdu nesrovnalo se změnou techniky. Mám od mala problém s achilovkama, po změně stylu se namáhalo tohle mé slabé místo ještě víc. Stala se z toho bolest chronická. Odborníci říkali, že jediným lékem je dát tělu větší pauzu, že se to srovná, když budu trpělivá. Ale týmu a trenérům se nelíbilo, že bych měla mít volno, když je olympijská sezona. Nelíbilo se to ani mně,“ svěřuje se Češka časopisu GLANC.

„Ondrovi vděčím za strašně moc. Mám ho ráda, ať se stalo, co se stalo. Je geniální trenér. Trenérů, kteří dokážou trénovat jednoho člověka, jsou zástupy, ale trenér, který dokáže vytrénovat celou úspěšnou generaci, to je rarita. Média celou tu věc s mým vyjádřením trochu převrátila a to celému příběhu nepomohlo. S Ondrou jsme v minimálním kontaktu,“ přiznává Koukalová.

„Český biatlon jí dveře určitě nezavře.“

Pravidelný kontakt nyní udržuje s šéfem českého biatlonu Jiřím Hamzou, podle kterého se stále hledají příčiny zdravotních komplikací. Až do května bude mít Koukalová volno a pak se uvidí, zda bude schopná připravit se na další sezónu. Zatím dochází k uznávanému českému fyzioterapeutovi docentu Pavlu Kolářovi.

Pokud by se její zdravotní stav zlepšil, tak má bránu do reprezentace otevřenou dokořán. „Pokud přijde s tím, že je připravená trénovat, tak je to hned varianta a hledejme ji. Český biatlon jí dveře určitě nezavře, nemá důvod,“ řekl Deníku Sport šéftrenér Ondřej Rybář.

Spekuluje se i tom, že nyní Gabriela Koukalová spolu se svým manželem Petrem upřednostní osobní život před tím sportovním. „Pokud se rozhodne mít dítě, je to její věc. Je dospělý člověk, může si organizovat život, jak chce. Když bude chtít mít rodinu, tak jí určitě přeji hodně štěstí, lásky a ať vše klape. Navíc se může vrátit i po dítěti, natolik stará není,“ myslí si Rybář.

Ve 28 letech má česká reprezentantka stále dost času. Vzorem jí můžou být i Anastasia Kuzminová, Darja Domračevová či Marie Dorinová Habertová, které se úspěšně vrátily po mateřských povinnostech.

Zdroje: GLANC, Deník Sport
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *