Home > Preview > V Krasnojarsku začíná Zimní univerziáda. Hvězdou české výpravy je Václavík

V Krasnojarsku začíná Zimní univerziáda. Hvězdou české výpravy je Václavík

Adam Václavík

S mottem „Vítejte v opravdové zimě“ byla v sobotu zahájena 29. Zimní Univerziáda. Téměř 3000 studentů vysokých škol a univerzit z 58 zemí bude po 10 dní bojovat o medaile v 11 sportovních disciplínách včetně biatlonu. Hostitelem je poprvé v historii Rusko, konkrétně v 17. století kozáky založený Krasnojarsk na jihu Sibiře.

Mezi osmdesátkou českých vysokoškoláků se medailové naděje vedle českých hokejistů či juniorského mistra světa v alpském lyžování Jana Zabystřana vkládají do biatlonového reprezentanta Adama Václavíka. Student brněnské Masarykovy univerzity a člen biatlonového A týmu nastoupí již v brzkém pondělním ránu do vytrvalostního závodu. Český biatlon se může chlubit několika univerziádními medailisty i šampióny – zlatý byl Jaroslav Soukup nebo Jitka Landová, medaile mají i reprezentanti, kteří budou souběžně o cenné kovy bojovat ve Švédsku na Mistrovství světa – Tomáš Krupčík a Eva Puskarčíková.

Biatlonové závody (vytrvalostní závod závod, sprint, stíhací závod, hromadný start, smíšené dvojice) proběhnou v rekonstruovaném, pro světový biatlon neznámém, krasnojarském areálu. V tomto sibiřském středisku se ale již v roce 1964 uskutečnilo biatlonové Mistrovství Ruska. Během let zde vyrostl rozsáhlý Biatlonový akademický multifunkční Komplex, který ještě prošel právě kvůli Univerziádě rozsáhlou modernizací. Na konci ledna otestovali 12 kilometrů tratí a upravenou střelnici ruští biatlonisté v domácím šampionátu. Navzdory hlavnímu mottu vycházejícímu z obvyklých třeskutých mrazů má být podle předpovědi příroda k závodníkům hodně milosrdná. Očekávají se dokonce teploty nad nulou.

Na start pondělního vytrvalostního závodu se vedle Adama Václavíka postaví také úspěšný junior Jakub Procházka, závodník IBU Cupu David Tolar a Jiří Mánek. Největšími konkurenty budou nepochybně Rusové, pohybující se mezi biatlonovou elitou – Nikita Poršněv, juniorský mistr Evropy z NMNM či mistra světa juniorů Eduard Latypov. Především v biatlonovém nižším poháru se pohybují i Polák Mateusz Janik či Bělorus Maxim Varabej.

Již v 5 hodin středoevropského času se na nejdelší trať vydají ženy. Favoritky opět hledejme mezi domácími Ruskami – na start se postaví letošní vítězka sprintu v IBU Cupu Natalja Gerbulovová či Tamara Voroninová a Emma Timerbulatová. Česko sází na mladší reprezentantky, na Jitku Landovou se pokusí navázat Tereza Vinklárková, Eliška Svobodová, Natálie Jurčová a Barbora Smetanová.

Program Zimní univerziády v Krasnojarsku
4. 3. 5:00 Vytrvalostní závod žen
4. 3. 8:00 Vytrvalostní závod mužů
6. 3. 5:00 Sprint žen
6. 3. 8:00 Sprint mužů
7. 3. 5:00 Stíhací závod žen
7. 3. 8:00 Stíhací závod mužů
9. 3. 8:00 Smíšené dvojice
10. 3. 5:00 Hromadný start žen
10. 3. 7:00 Hromadný start mužů

Závody Zimní univerziády v Krasnojarsku bude živě i ze záznamu přenášet Eurosport, shrnutí jednotlivých závodních dnů přinese ČT sport. Přímé přenosy lze sledovat také na olympicchannel.com.

Foto: Adam Václavík (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “V Krasnojarsku začíná Zimní univerziáda. Hvězdou české výpravy je Václavík

  1. Mně tedy přijde hrozné, že Václavík ve svých 25 letech jede na univerziádu a zaclání tam. Na takovéhle závody mají jezdit mlaďoši, Václavík už by měl být jinde. A když už tam tedy je, předpokládalo by se, že všechno vyhraje, s ohledem na svůj věk a zkušenosti.

    1. …přesně tak,bohužel to že by měl Václavík bojovat zcela logicky pouze o první příčky neplatí,alespoň pro české sportovce určitě ne.Důkazem budiž účast Moravce na mistrovství Evropy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *