Odlišná síla větru, sněžení či horšící se trať. V zimě ovlivňuje biatlonové závody řada faktorů. V létě se pak přidává další proměnná – kolečkové lyže.
Losování lyží
Ti nejlepší závodníci mají během zimy k dispozici až 25 párů lyží na jeden závod. Servismani se pak vehementně snaží najít tu nejlepší mázu a zvýšit tak šance svých reprezentantů. V létě však veškerá starost o lyže odpadá. Na mezinárodních závodech pod hlavičkou IBU závodníci nemůžou použít své vlastní páry.
IBU pro závody využívá kolečkové lyže dvou značek. Na letošním šampionátu jsme mohli vidět svítivě žluté lyže od finského výrobce Marwe. Druhým dodavatelem je německá rodinná společnost SRB. Její šéf Arno Barthelmes osvětluje postup distribuce lyží: „Lyže se závodníkům rozdělují prostřednictvím losu. Každý pár je označen číslem a biatlonisté ho mají během víkendu jen jednou.“
Nešahat
Závodníkům se jejich pár dostane do rukou 15 minut před startem. Můžou si ho vyzkoušet, ale nemohou ho odnést třeba do voskovacích kabin. Veškerá manipulace s lyžemi je totiž zakázána. Nezbytné úpravy mohou provádět pouze přítomní technici Mezinárodní biatlonové unie.
Proč to všechno? „Obecně můžou být mezi kolečkovými lyžemi velké rozdíly. Proto máme v závodech IBU totožné závodní sety jedné značky,“ vysvětluje ředitel závodů IBU Cupu Felix Bitterling. Otázkou je, jak moc se daří zajistit rovnocenné podmínky.
Velké rozdíly mezi jednotlivými páry
S příkladem nemusíme chodit daleko. Český kouč Marek Lejsek si pro sprintu na MS v Otepää postěžoval na kvalitu lyží Adama Václavíka. Tradičně rychlý běžec měl až 41. čas. Lépe běželi i Řek, Španěl a všichni Kazaši. Ztráta se vyhoupla ke třem minutám. A druhý den? To byl Václavík čtvrtým nejrychlejším mužem stíhačky, když na první místo ztrácel jen 12 vteřin.
Opačně to bylo zase u juniora Jakuba Procházky. Ten ve sprintu zajel 6. čas s odstupem 32 sekund na nejrychlejšího. Ve stíhačce ztrácel na 28. místě tři minuty.
Losování lyží tak z letních závodů dělá menší loterii, která by se dala srovnat s moderním pětibojem a podobným rozdělováním koní. I to je možná jeden z důvodů, proč letní šampionáty většinou nelákají absolutní světovou špičku.
Použité zdroje: biathlonworld.com, biatlon.cz
Foto: Ondřej Hošek (Autor: Tomáš Bláha)