Home > Téma > Sumář Mistrovství světa v letním biatlonu v Otepää 2016

Sumář Mistrovství světa v letním biatlonu v Otepää 2016

Český tým

Pět medailí, výborné běžecké časy či povedený debut Marka Lejska na pozici trenéra B týmu mužů. Jaké ještě bylo letošní Mistrovství světa v letním biatlonu v Otepää?

Zaostřeno na český tým

Pět medailí

Šampionát v Otepää se zařadil mezi ty z českého pohledu nejúspěšnější. Smíšená štafeta juniorů získala hned na úvod zlatou medaili, pro Českou republiku jubilejní 50. z MS v letním biatlonu. Víkendové závody přinesly ještě další čtyři cenné kovy. A to na startu chyběly opory A týmu, které v minulosti posbíraly řadu letních medailí. Dokonale je však zastoupilo dravé mládí.

Pódium smíšené štafety juniorů

Foto: Česká smíšená štafeta juniorů (Autor: Tomáš Bláha)

Velmi slibné byly třeba výkony Jana Buriana a Ondřeje Hoška, které v zimě čeká náročný přechod mezi dospělé. Ve všech závodech se pak výborně prezentovala Markéta Davidová. O medaile ji v individuálních startech připravila jen horší střelba. Na té se však dá pracovat.

Pódium sprintu juniorů

Foto: Pódium sprintu juniorů (Autor: Tomáš Bláha)

Rychlý běh

Pozitivním signálem byly pro české trenéry velmi dobré běžecké časy. Markéta Davidová byla dokonce ve sprintu i ve stíhacím závodě nejrychlejší ze všech. A to se po trati pohybovaly i silné Ukrajinky, Rusky či Polky. Vedlo se také juniorům. Ve sprintu se kompletní české trio poskládalo v běžeckém pořadí do 6. místa.

Markéta Davidová

Foto: Markéta Davidová (Autor: Tomáš Bláha)

Mezi dospělými se zase dobře v konkurenci Kaisy Mäkäräinenové držela Lucie Charvátová. V obou individuálních startech měla třetí nejlepší čas. Dobře to odjíždělo i Lukáši Kristejnovi a Adamu Václavíkovi.

Lucie Charvátová

Foto: Lucie Charvátová (Autor: Tomáš Bláha)

Lejskova úspěšná premiéra

Po neúspěšné loňské sezóně šéftrenér českého týmu Ondřej Rybář zavelel ke změnám. Marka Lejska přesunul od mužského áčka k béčku. A první zkouška dopadla na výbornou. Vždyť pod všemi pěti českými medailemi byli podepsání právě Lejskovi svěřenci.

Čeští junioři s trenérem Lejskem

Foto: Čeští junioři s trenérem Lejskem (Autor: Tomáš Bláha)

Další zajímavosti

Suverénní Ukrajina

Podruhé za sebou zcela ovládla letní šampionát Ukrajina. Tato země získala stejně jako před rokem v Cheile Gradistei 11 medailí, což je více než třetina všech možných.

Medailové pořadí
Země Z S B =
ukr 4 3 4 11
fin 2 0 1 3
svk 2 0 0 2
cze 1 3 1 5
rus 1 1 2 4
pol 0 2 1 3
kor 0 1 1 2

Pódium sprintu juniorek

Foto: Pódium sprintu juniorek (Autor: Tomáš Bláha)

Letní král

Slovák Martin Otčenáš potvrdil pozici specialisty na letní biatlon. Svými triumfy ve sprintu a ve stíhačce navázal na medaile z předešlých dvou let.

Nejúspěšnější jednotlici
Z S B =
Mäkäräinenová fin 2 0 0 2
Myhda ukr 2 0 0 2
Otčenáš svk 2 0 0 2
Burian cze 1 2 0 3
Merkušynová ukr 1 1 1 3
Gerbulovová rus 1 0 1 3
Hošek cze 1 0 1 3

Pódium sprint mužů

Foto: Pódium sprintu mužů (Autor: Tomáš Bláha)

Finský úspěch

Historicky nejúspěšnější šampionát zažilo Finsko. A nebyla to jen Kaisa Mäkäräinenová. Vždyť ze zlata se radovala i smíšená štafeta, kde překvapili především muži. Že by to se severskou zemí v budoucnu nemuselo být tak zlé, ukazuje i bronz juniorského mixu.

Korejské medaile

Vůbec poprvé získala na MS v letním biatlonu medaili Jižní Korea. Dokonce dvě. Naturalizovaná Ruska Anna Frolinová brala stříbro a bronz.

Trápení favoritů

Zvlášť v kategorii mužů se trápili favorité. Pokud si měli Ukrajinci Sememov a Pidručnyj na šampionátu potvrdit, že jde jejich příprava správným směrem, tak se povedl spíše opak. To platí i pro bulharské duo Krasimir Anev a Vladimir Iliev.

Česká tým

Foto: Český tým na MS v letním biatlonu v Otepää 2016 (Autor: Tomáš Bláha)

Foto: Český tým (Autor: Tomáš Bláha)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *