Martin Fourcade se počtvrté v řadě chystá na olympijské hry. Tentokrát však v opačné roli. Zatímco ve Vancouveru, v Soči a v Pchjongčchangu byl vždy jedním z hlavních sportovních protagonistů her, v Pekingu bude výkony svých bývalých kolegů a soupeřů naopak hodnotit a analyzovat.
I Martin Fourcade už si otestoval olympijské tratě v Pekingu. I letos tak prožívá olympijského ducha přímo v místě dění a přiznává, že tentokrát to pro sportovce bude ještě mnohem složitější. „Nejdůležitějším klíčem k úspěchu je umět si olympiádu užít, i když budete daleko od rodiny, přátel a bez fanoušků. Kvůli restrikcím také bude jiná atmosféra v týmech a na sportovce také bude větší tlak. Pokud však chcete uspět, musíte se držet dál od všech negativních věcí a mít potěšení z toho, že můžete jít na lyže. A to i přesto, že se olympiáda zrovna nekoná tam, kde byste si přáli a počasí vám značně ovlivňuje střelbu. Musíte si zkrátka udržet dobrou náladu,” říká Fourcade pro Eurosport. Právě Eurosport si jej vybral jako jednoho ze svých expertů pro kanál discovery+.
Martin Fourcade je vůbec nejúspěšnějším francouzským zimním olympionikem a svým kolegům věří i letos. Francouzi podle něj získají až šest medailí, velmi pak věří štafetám. Quentina Fillona Mailleta a Emiliena Jacquelina zařadil mezi největší favority. Na koho však sází nejvíce?
„Johannes Bø nezačal sezónu podle svých představ, musím přiznat, že i já jsem mu věřil více. Ale už v Antholzi ukázal, že je v dobré formě. Hraje pro něj navíc i to, že olympijské zlato získal již v Pchjongčchangu a nemusel by tak být pod takovým tlakem. Johannes je pro mě tak i letos horkým kandidátem na zlato.”
Není žádným tajemstvím, že s Martinem Fourcade má bližší vztah spíše Johannesův starší bratr Tarjei Bø a právě jemu by Fourcade olympijské zlato přál. „Pokud jde o Tarjeiho, tak v jeho případě nedokážu být zcela objektivní, známe se až příliš dobře. Byl skvělým sportovcem již ve Vancouveru, kde vyhrál štafetové zlato, o rok později dokonce ovládl Světový pohár. Pak přišly nějaké komplikace, on se ale vždy dokázal vrátit. Pro mě je to právě Tarjei, kdo může překvapit, i když v jeho případě by to samozřejmě žádné velké překvapení nebylo. Nechci to úplně říkat nahlas, protože bych nechtěl, aby to dopadlo jinak, ale přál bych si, aby získal individuální zlato.”
Mezi úzký okruh favoritů však momentálně třetího muže Světového poháru Fourcade nepočítá. „Bude to hlavně o souboji čtyř mužů. Johannese Bøho, Quentina Fillona Mailleta, Emiliena Jacquelina a Sebastiana Samuelssona.”
„Olympijské hry jsou na rozcestí,” přiznává Fourcade
Martin Fourcade je jedním z kandidátů do Mezinárodního olympijského výboru z řad sportovců. Je podle něj však nevýhodou, že reprezentuje malý sport. „Jsem velmi ambiciózní a byl bych zklamaný, kdyby má kandidatura nebyla úspěšná. Ale alespoň jsem díky kampani mohl lépe poznat ostatní sporty.”
Podle biatlonové legendy je nutné změnit přístup k olympijským hrám. „V Tokiu jsme mohli vidět, že olympijské hry jsou křehkou památkou. Momentálně se nachází na rozcestí. Je nutné začít brát v potaz klimatické změny, společenské problémy a ekonomickou transparentnost. Už nyní jde vidět, že se jde správným směrem. Paříž, Cortina, Los Angeles, Brisbane. Podle těchto voleb příštích pořadatelů je vidět, že kritika byla pochopena. Podíváme-li se na sportovce a jejich kritiku porušování lidských práv, pak je jasné, že Peking nebyl nejšťastnější volba. Ale vždycky mě pobaví, že právě sportovci jsou nuceni nést odpovědnost celé společnosti. Myslím, že je správné na tyto věci upozorňovat, na druhou stranu mi přijde úsměvné, když se na to poukáže jen jednou za čtyři roky při konání nějaké sportovní události. Po zbytek času se všichni chovají, jako by se nic nedělo a v klidu si dál objednávají mobily z Číny”, vyjádřil svůj názor na místo konání Fourcade.
Zdroje: eurosport, dagsavisen, france24