Otevřené mistrovství Evropy v Dusznikách-Zdróji zakončily smíšené dvojice a štafety. Ve dvojicích zvítězili Němci, smíšenou štafetu ovládli Norové. Češi se mezi elitu neprosadili.
Strelow vystřelil Německu zlato
Na loňském evropském šampionátu skončil německý pár Stefanie Schererová – Justus Strelow stříbrný, letos již od začátku závodu mířil pro evropské zlato. Kromě poslední předávky Němci z nejvyššího stupínku neklesli. O prvním německém vítězství na ME rozhodla čistá poslední položka Strelowa.
Na ní Strelow přijel ve společnosti zkušeného Rusa Jevgenije Garaničeva, který ale opravoval dvakrát a na Němce ztratil 18 sekund. V závěrečném kole se navíc trápil a nakonec se svou kolegyní Larisou Kuklinovou s vypětím všech sil dosáhl na bronz.
Dlouho měli Němci a Rusové společnost v podobě francouzské dvojice. Stejně jako loni musela v druhém kole Caroline Colombová na trestný okruh a 21letý Emilien Claude musel dohánět půlminutové manko z páté pozice. Po rychlé opravě na stojce vyjížděl bok po boku se třetím Italem. Nejrychlejším během závěrečného kola umazal třináct sekund náskoku Garaničeva a doběhl pro první francouzskou medaili (stříbrnou) na ME.
Střelecky dnes propadli obhájci zlata z Norska, po jednom trestném okruhu a 14 dobitích skončili šestí za Italy a Ukrajinci.
Mladá česká dvojice desátá
Češi po odjezdu Michala Krčmáře své nejúspěšnější závodníky – a hlavní uchazeče o start na světovém šampionátu – nasadili do závodu smíšených dvojic.
Za přesnost střelby (0+6) zaslouží pochvalu oba junioři, především ale Mikuláš Karlík. Tereze Voborníkové po třech opravách v prvním kole cuklo startovní pole a s padesátisekundovou ztrátou předávala jako 17. Karlík byl sice pomalejší, ale stoprocentní na střelnici a polepšil Čechům na 13. místo, které o jednu pozici znovu vylepšila i dvacetiletá Voborníková. První dva omyly přišly u českého juniora až na závěrečné stojce, poté ale předvedl svou silnou zbraň v podobě úprku do cíle. V posledním kole ztratil na nejrychlejšího Clauda pouhé dvě sekundy a přivezl Čechy na desáté pozici.
Výsledky závodu smíšených dvojic
Analýza závodu
Norové vítězí i přes trestné kolo
Již první úseky smíšených štafet byly symbolem letošního závodění v nižším poháru – covidem vynucené prolínání zkušenosti a mládí.
Nejlepší vstup do smíšeného závodu měli Švédové a Slovinci. V závěru prvního úseku se o vítěznou předávku přetahovala sedmnáctiletá Lena Repincová a čtyřiatřicetiletá Elisabeth Högbergová. Švédka byla o vteřinu úspěšnější. Do půlminuty za nimi se vtisklo 10 týmů, chyběly tam ale dvě favorizované štafety – 14. Norsko ztrácelo po trestném kole Emilie Kalkenbergové tři čtvrtě minuty. Loni stříbrné Rusko pak z 15. pozice 50 sekund.
Po druhých úsecích bylo Rusko a Norsko zpět. Åsne Skredeová již předávala Erlendu Bjøntegaardovi z první a Anastasija Gorejevová Nikitovi Poršněvovi z druhé pozice. Švédi klesli na páté místo, v dosahu zlata byli Němci a Rakousko.
Norové už změnu nepřipustili. Bjøntegaard a po něm i Sivert Bakken ukázali hlavně na trati svou sílu a norský tým se mohl radovat z prvního zlata na evropském šampionátu.
Němci zkompletovali svou evropskou medailovou sbírku stříbrem po dojezdu finišmana Philippa Nawratha. Třetí místo zajistil ukrajinským obhájcům loňského zlata z Artěm Pryma.
Na velký úspěch dosáhli Litevci, kterým medaile unikla o deset sekund. Pátí byli Italové, o desetinu sekundy rychlejší než na střelnici nejpřesnější Rakušané (0+3). Loni stříbrní Rusové, druzí po polovině závodu, museli na trestné kolo a skončili sedmí.
Výborně střílející Češi 13.
Češi se běžecky nenašli ani v posledním závodě mistrovství Evropy. Ženskou část tvořily juniorky, na které navázali zkušení muži. Ostrou premiéru si vyzkoušela loni ještě dorostenka Tereza Jandová, která český mix rozjížděla. Na střelnici byla stoprocentní, na lyžích za staršími zaostala. Doběhla 17., s téměř minutovým odstupem od čela závodu.
Elišku Teplou zdrželo trojí dobíjení na ležce, na stojce už náhradní náboje nepotřebovala a vyslala Milana Žemličku z 15. místa s dvouminutovým mankem. Na trati nejrychlejší Čech se na střelnici nezdržoval, Tomáš Krupčík díky němu startoval do závodu jako 14. Ani nejzkušenější člen týmu se na střelnici nemýlil a přivezl Čechy na 13. místě.
Česká čtveřice se stejně jako šesté Rakousko blýskla na střelnici. Na trati se ale trápila, patřil jí 17. celkový čas. Na nejrychlejší Nory ztratil kvartet tři a tři čtvrtě minuty.
Výsledky smíšené štafety
Analýza závodu
Nejúspěšnějším národem skončeného mistrovství Evropy byli na domácí půdě dvakrát zlatí Poláci a stejně úspěšní Lotyši. Třetí Norsko (1-3-3) si odváží medailí nejvíce. Češi i po roce dosáhli na jedno stříbro a spolu s Francií byli osmí.
IBU Cup bude mít nyní dvoutýdenní pauzu, po ní nastoupí biatlonisté 13. února ve slovenském Osrblí do sprintů.