Home > Téma > MS Hochfilzen: Sumář osmého dne

MS Hochfilzen: Sumář osmého dne

MS 2017 logo

Před rokem v Oslu ruský biatlon zcela vyhořel, letošní Mistrovství světa v Hochfilzenu už se bude hodnotit o dost lépe. Finišman Anton Šipulin dovedl ruskou štafetu k vítězství, když za svými zády udržel i Martina Fourcada. První medaili na šampionátu slaví domácí tým, naopak Češi měli k cennému kovu tentokrát daleko.

Události dne ve zkratce

  • Rusko po 9 letech vyhrálo štafetu mužů na mistrovství světa.
  • Francie získala stříbro a posunula se v medailovém pořadí před Česko.
  • Třetí Rakousko vybojovalo první medaili ze štafety na MS od roku 2009.
  • Po trestném kole Tomáše Krupčíka skončili Češi na 10. místě.

Úspěch pro celé Rusko

Alexej Volkov rozjížděl na 7. místě, Maxim Cvetkov zařídil posun na 4. příčku a Anton Babikov vyjel vedení. Vše pak dovršil Anton Šipulin, který v přímém souboji porazil i Martina Fourcada.

„U celého týmu cítím úlevu. Dlouho jsme nebyli mistry světa, skoro 10 let. Je to velký průlom a úspěch, který si dnes bude užívat celé Rusko.“

Anton Šipulin (Championat.ru)

Rusové tak pozměnili obraz letošního šampionátu. Od bronzu ve smíšené štafetě to nebylo ono. Novináři se po závodě ptali Šipulina i na to, jestli pro něj bylo důležité, že poprvé na šampionátu porazil Fourcada, s nímž byl po smíšené štafetě na kordy.

„Pro mě to dnes nebyl žádný zvláštní souboj proti Fourcadovi. Chtěl jsem jen vybojovat co nejlepší pozici pro náš tým, nejlépe vítězství.“

Anton Šipulin (Championat.ru)

O menší trapas se při večerním vyhlášení vítězů postarali organizátoři, kteří Rusům pustili již nepoužívanou hymnu. Posléze si na popud komentátora Dmitryho Gubernieva biatlonisté i s fanoušky zazpívali tu správnou hymnu sami. A pak jim ji pustili s omluvou i organizátoři.

Spokojení byli se druhým místem i Francouzi. V jejich dresu zaujal vítězstvím na druhém úseku Quentin Fillon Maillet. Naopak Martin Fourcade očividně nebyl ve své nejlepší formě, což po závodě osvětlil.

„Jsem trochu chycený, mám menší rýmu. Jsme trochu unavený a bylo to vidět na trati, ale nic dramatického. Včera jsem se toho obával, dnes ráno už ne.“

Martin Fourcade (L’Equipe)

Štastní Rakušané

Na dnešní den se upíraly zraky všech rakouských fanoušků. Štafeta mužů představovala největší (a možná také jedinou) šanci na medaili. A ta byla využita. Simon Eder dostal na třetím úseku Rakušany na samotné čelo a Dominik Landertinger následně v posledním kole zdolal v bitvě o bronz Simona Schemppa.

„Zastřílel jsem dobře, i když nejsem v ideální formě. V posledním kopci jsem nastoupil, dal jsem do toho vše a byl rád, že jsem vůbec dorazil do cíle. Je to opravdu krásné. Jsem hrdý na to, že jsem tu mohl závodit.“

Dominik Landertinger (ORF)

Rakousko získalo první medaili na šampionátu a také první medaili ve štafetě od Mistrovství světa v Pchjongčchangu v roce 2009. Z bronzu se radovali i na Mistrovství světa v Hochfilzenu v roce 2005. Na prvním úseku tehdy stejně jako dnes jel Daniel Mesotitsch, jediný pamětník tohoto úspěchu.

„Je to stejně úžasné jako tenkrát. Neexistuje lepší pocit, než když získáte na domácí půdě s týmem medaili.“

Daniel Mesotitsch (ORF)

Pro Mesotitsche má tato medaile možná ještě jiný význam. V květnu oslaví už 41. narozeniny a proslýchá se, že by právě po letošní sezóně mohl pověsit lyže a zbraň na hřebíky.

Nejhorší český závod na šampionátu

Prakticky ve všech dosavadních závodech byla až do konce ve hře česká medaile. Dnes to ovšem neplatilo. Tomáš Krupčík nenavázal na prvním úseku na včerejší skvělý výkon své přítelkyně Jessicy Jislové a musel absolvovat jedno trestné kolo. Ztráta minuty a půl znamenala konec šancí na dobrý výsledek.

„Jak jsem se snažil dotáhnout po ležce, dojel jsem na stojku ve větším zatížení. Běžecky to nebylo ideální, ale kdybych se ve stojce trefil, nemuselo by to být tak zlé.“

Tomáš Krupčík (ČT sport)

Zbylí tři Češi dokázali štafetu posunout alespoň na konec elitní desítky, i když nikdo nezaznamenal úplně top výkon. Svědčí o tom i 15 dobíjení. V tomto ohledu čeští biatlonisté převálcovali všechny konkurenty.

„Nikdo z nás nedokázal dát nulu na pět, což je do nebe volající. Trestný okruh zhatí plány v každém závodě, takže v tomto se to jen potvrdilo.“

Michal Krčmář (Český rozhlas)

Medailové pořadí po 9 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 5 1 0 6
2. fra 1 2 4 6
3. cze 1 2 1 4
4. rus 1 0 1 2
5. usa 1 0 0 1
6. nor 0 2 1 3
7. nor 0 1 0 1
7. ukr 0 1 0 1
9. ita 0 0 1 1
9. aut 0 0 1 1

Foto: Logo MS 2017 (© hochfilzen2017.at)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *