Když v závodě žen opanovaly stupně vítězek francouzské biatlonistky, mohlo se zdát, že takový kousek nebude lehké nenapodobit. Jenže Norové v letošní sezóně Světového poháru naprosto dominují, v celkovém hodnocení okupují prvních šest příček a svoji sílu ukazují i na mistrovství světa. A tak se stalo, že první individuální závody ve Vysočina Areně ovládly dvě země.
Velké tažení Francie
Na první pohled to po sprintu žen vypadalo jako francouzský národní šampionát. Zlato vybojovala Julia Simonová, o necelých pět sekund za ní dojela Justine Braisazová-Bouchetová a bronzovou příčku obsadila Lou Jeanmonottová. Ale to není všechno. Čtyřiadvacetiletá Sophie Chauveauová navíc vyrovnala svůj druhý nejlepší výsledek v kariéře a obsadila čtvrté místo.
Vyhrát a sdílet pódium s týmovými kolegyněmi je úžasný pocit. Snily jsem o tom, ale dokázat to na mistrovství světa je neuvěřitelné.
Julia Simonová po zisku druhého individuálního titulu mistryně světa
Norové nechtěli zaostat
Ačkoliv to vypadalo, že si i navzdory jedné chybě na střelnici dojede pro další triumf Johannes Thingnes Bø, nakonec ho na druhou příčku odsunul po strhujícím finiši Sturla Holm Lægreid. Trio nejlepších doplnil Vetle Christiansen, pro kterého je medaile ze světového šampionátu i jistým zadostiučiněním poté, co byl z reprezentačního norského A týmu vyřazen pro zastávku v Oberhofu.
Řekl jsem si, že jestli existuje šance stát se světovým šampionem ve sprintu, je to právě teď. Sáhl jsem si na do svých sil a dal do toho všechno.
Sturla Holm Lægreid o posledních stovkách metrech závodu, v nichž urval světové zlato
Pět měsíců po porodu k největšímu úspěchu
Dvaatřicetiletá Baiba Bendiková v září 2023 porodila syna Emīlse, do závodního kolotoče se ale vrátila už v úvodu sezony a jako první Lotyška v historii se na světovém šampionátu probojovala na rozšířené pódium, když pátým místem vyrovnala své dosavadní kariérní maximum mezi elitou.
Mladík z Francie se hlásí o slovo
Biatlonisté ze země galského kohouta v letošní sezóně nedosahují výsledků, které by si přáli. Vědět o sobě však dává dvaadvacetiletý Éric Perrot, který si po zlatu ze smíšené štafety dojel pro druhý nejlepší individuální výsledek v kariéře v podobě čtvrté příčky. K šestému nejrychlejšímu běžeckému času přidal jednu nepřesnost na stojce a od bronzové medaile ho dělilo deset vteřin.
Všichni Češi postoupili do stíhačky
Z českých biatlonistek si nejlépe vedla Markéta Davidová, která vybojovala 17. místo. Tereza Voborníková dojela 32., Lucie Charvátová 40. a Jessica Jislová skončila 48. Mezi muži se do TOP 20 vlezl letošním nejlepším výsledkem v této disciplíně devatenáctý Michal Krčmář. Tomáš Mikyska se umístil na 33. příčce, Jakub Štvrtecký byl 41. a Jonáš Mareček 58.
Číslo sprintů: 16,8
Jenom 16,8 sekundy potřeboval Emilien Jacquelin k tomu, aby na stojce sestřelil všech pět terčů. Celkem v závodě mužů zvládlo tuto položku pod 20 vteřin šest biatlonistů, vedle Jacquelina to čistě dokázal ještě Tommaso Giacomel a Adam Runnalls z Kanady.