Home > Preview > MS Östersund, 1. den: Favority úvodní smíšené štafety jsou Norsko, Francie a Německo

MS Östersund, 1. den: Favority úvodní smíšené štafety jsou Norsko, Francie a Německo

Norská smíšená štafeta

Jen několik hodin a tep fanoušků biatlonu poletí do nebes. Úvodní startovní výstřel Mistrovství světa se ozve v 16 hodin a 15 minut. A po 70 minutách bude jasno. První národní hymna zazní ve švédském Östersundu tradičně na počest vítězů smíšené štafety. Jaká melodie bude znít?

Dnešní menu

16:15 – Smíšená štafeta

  • cze 8. Vítková, Davidová, Moravec, Krčmář
  • TV přenosy: 15:45 ČT sport, 16:00 Eurosport
  • Startovní listina

Otázky dne

  • Získají Norové nebo Němci čtvrtou zlatou medaili ve smíšené štafetě?
  • Dočkají se domácí Švédové první týmové medaile od roku 2010?
  • Odstartují Češi šampionát úspěšně v disciplíně, která jim přinesla už dvě světové medaile?

Preview smíšené štafety

Dvě ženy a dva muže vysílá do bojů 26 národů. Favority hledejme na začátku startovní listiny.
S jedničkou na hrudi vyběhnou favorité z největších – Francouzi. Olympijští vítězové z minulého roku, mistři světa z Osla 2016 a také zlatí z obou smíšených štafet této sezóny. Země galského kohouta od roku 2015 nikdy neskončila na vrcholných akcích hůře než druhá. A jediným biatlonistou, který byl u všech úspěchů, je Martin Fourcade, pro kterého bude tradiční poslední úsek po návratu k závodění zkouškou ohněm.

Překvapivé číslo 2 této sezóny jsou přesní a dostatečně rychlí Švýcaři v čele s hlavní oporou Benjaminem Wegerem, který má v sezóně životní formu. Překvapí i na šampionátu?

Úřadující mistři světa v této atraktivní disciplíně jsou z Německa, na startu číslo tři. Musí se obejít bez Simona Schemppa, který byl stabilním členem a posledním zlatým finišmanem německé štafety. Nahradí ho Benedikt Doll. Prubířským kamenem měla být štafeta pro Lauru Dahlmeierovou, která ale podle posledních zpráv není 100% fit a nahradí ji Denise Herrmannová.

Norové v čele s Johannesem Thingnesem Bøm budou chtít prolomit již pět let trvající zlatý půst. S překvapivým mužem na závěrečném úseku Vetle Christiansenem, pro kterého se bude jednat o premiéru na mistrovství světa. Poběží s číslem 4.

Ruský tým s pětkou na hrudi může překvapit. Zlato brali naposledy v roce 2006, v Hochfilzenu byli bronzoví, ale chybí jim stabilní Anton Šipulin. Jeho roli finišmana převezme Alexandr Loginov.

Kdo má všechny předpoklady výrazně promluvit do medailového pořadí, jsou šestí Italové, kteří sází na svou stabilní silnou čtyřku – první dvě ženy Světového poháru a rychlého Lukase Hofera s Dominikem Windischem.

Sedmičku ponesou Švédové. I tady pozor. Budou doma, dobře jim to střílí a nasadili olympijské vítěze Hannu Öbergovou a Sebastiana Samuelssona. Na zlato čekají již 12 let.

Český tým v olympijském složení Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář posledních pět let favority překvapit nedokázal, ale třeba vzpomenou na staré dobré časy. Trenéři vsadili na jistotu a debutantku na šampionátu Markétu Davidovou.

Překvapit mohou Slováci (20), i bez Anastasie Kuzminové. Týmovou sílu v minulosti ukázali i Ukrajinci, kterým se v sezóně úplně nedaří, ale umí se na vrcholné akce překvapit. Leč – překvapit může každá smíšená štafeta, stačí když všichni dobře zastřílí a poběží rychleji než ostatní.

Foto: Norská smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

4 thoughts on “MS Östersund, 1. den: Favority úvodní smíšené štafety jsou Norsko, Francie a Německo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *